Ponedjeljak, 29.04.2024.

Trendovi koji će obilježiti digitalnu 2021. godinu

Petak, 12.02.2021. | Tehnologija

Pandemija je uveliko izmijenila privatne i poslovne aspekte naših života. Čitav svijet gotovo preko noći „preselio se” online i tako nastavio da funkcioniše i početkom nove godine. Internet poslovanje istaklo je važnost i ključnu ulogu data centara i oslanjanje na njih u svim aspektima života.

Upravo zato se predviđa da će data centri iz ove situacije izaći kao četvrta ključna komponenta, uz već postojeće – vodu, struju i gas. Ali ova nova titula sa sobom donosi i znatno veći nivo odgovornosti i očekivanja. To je samo jedan od budućih trendova na tržištu data centara u 2021. godini koje donose stručnjaci Vertiv-a, globalnog isporučioca kritične digitalne infrastrukture.

Već je neko vrijeme jasno da se data centri kreću u smijeru javnih usluga, a trenutna situacija je dodatno stavila naglasak na potrebu za uspostavljanjem određenog oblika službene zaštite, uobičajene u drugim javnim uslugama. Pri tome, misli se prvenstveno na podršku digitalne ekonomije u njenom najkritičnijem obliku, koji podrazumijeva intenzivnije korištenje telemedicine i zdravstva, porast e-trgovine i globalne telekomunikacije. Ovaj oblik zaštite također bi se odnosio i na rad od kuće.

Iako data centri već duže održavaju visoke standarde dostupnosti, pomak ka javnom položaju ogledati će se u očekivanjima dostupnosti mreže i nestajanju razlike između dostupnosti i povezanosti. S obzirom na porast očekivanja dostupnosti, kritične aplikacije postajaće dostupnije velikom dijelu stanovništva, premještajući se duboko u ruralna i udaljena područja. To će dodatno zahtijevati da data centri održe vezu čak i na spoljnom edge-u svojih mreža. Uz to, mogućnost osiguravanja i zaštite veze na povećanom broju distribuiranih hibridnih mreža, kao i svaka tradicionalna mjera koja omogućava neprekidni rad data centra, postaje nužnost, što će ujednačiti dostupnost i povezanost.

Kako se industrija kroz cijelu proteklu godinu prilagođavala tržišnim uslovima i novim zahtjevima i promjenama, definisala se nova osnova za digitalnu infrastrukturu. Pomno prateći promjene i predviđanja, stručnjaci Vertiv-a identifikovali su ključne trendove u nastajanju za 2021. godinu.

Ubrzavanje procesa digitalizacije

Trenutna pandemija koronavirusa imaće ogroman uticaj na radnu snagu i IT ekosistem, podržavajući novi model rada od kuće. U tom pogledu, stručnjaci Vertiv-a predviđaju nastavak ulaganja u IT infrastrukturu koja podržava ovaj model, što će omogućiti sigurnije, pouzdanije i efikasnije radne mogućnosti na daljinu. Pri tome, upravljanje na daljinu i vidljivost postaće najvažniji za uspjeh ovog modela rada od kuće. U svrhu smanjenja potrebe za pozivima za usluge na licu mjesta, pojavile su se mogućnosti usluga na daljinu. Stručnjaci vjeruju da će se ova praksa nastaviti i dugo nakon završetka pandemije. Znatno će se ubrzati svi koraci opreza preduzeti početkom krize, a organizacije će ih tumačiti kao permanentan i nov način poslovanja i rada, a ne kao privremeno prilagođavanje koje je aktivno isključivo za vrijeme krize.

Takođe, cilj kupaca je da minimizuju potrebu za svojom prisutnošću na licu mjesta i da budu u mogućnosti da obavljaju većinu aktivnosti na daljinu. To će dovesti do promjene poslova i aktivnosti koje se rade na licu mjesta, a u procesu donošenja odluka doći će do jačeg izražaja povezivanje, daljinski nadzor, analiza podataka i, s vremenom, vještačka inteligencija. Kako bi se tržište u potpunosti oporavilo, velika većina organizacija moratu će da promijeni i vlastite načine razmišljanja i obavljanja određenih poslova, a sve s ciljem daljeg napretka i razvoja.

Omogućavanje funkcionalnosti velikih data centara i za edge lokacije

S obzirom na povećana očekivanja dostupnosti i povezanosti, logično predviđanje je ostvarivanje mogućnosti velikih data centara u malim prostorima i edge. Današnji edge nije IT ormar prošlosti, već je kritičniji i složeniji. On je funkcionalno proširenje data centra. Troškovi i složenost sprijječili su primenu najboljih praksi data centara u tim prostorima, ali i to se mjenja. Stručnjaci Vertiv-a predviđaju kontinuirani fokus na dovođenje mogućnosti hyperscale-a i enterprise level – velikih preduzeća na edge lokacije. To uključuje veću inteligenciju i kontrolu, kao i veći naglasak na dostupnost i upravljanje hlađenjem data centra, kao i veću pažnju na energetsku efikasnost u svim sistemima.

Nivo potražnje za edge računarstvom usko je povezan s nivoom gustine obrade podataka, odnosno velika gustina obrade podataka dovesti će do povećane potražnje za edge računarstvom. Povećan broj podataka zahtijeva i veću posvećenost i nivo sigurnosti, odnosno otporniju edge infrastrukturu. Prema istraživanjima, rast edge-a primjetan je globalno, a s vremenom biće primjetan i na tržištima u razvoju. Razvoj edge-a također je usko povezan s trendovima kao što su 5G i održivost okoline, a integracija edge mjesta s energetskim mrežama može podržati prelaz ka obnovljivim izvorima energije.

Energetska efikasnost 5G-a

Tema 5G-a već nekoliko godina jedna je od najaktuelnijih na IT tržištu. U ranijoj fazi planiranja i pokretanja 5G-a, rasprave su bile pretežno usredsređene na krajnje blagodati same tehnologije – povećanje širine opsega i smanjenje kašnjenja, kao i razvoj aplikacija koje će to omogućiti. U 2021. godini, budući da brojne zemlje počinju da uvode 5G, a rani korisnici počinju da koriste širinu i opseg, stručnjaci predviđaju da će se rasprave oko 5G više fokusirati na potrošnju i energetsku efikasnost. Tema rasprava vezanih za 5G ove godine prvenstveno će biti značajno povećanje potrošnje energije koju donosi 5G, te strategije za efikasnije i djelotvornije korišćenje.

Zgušnjavanje mreže potrebno za potpuno ostvarivanje obećanja o 5G, neizbježno dodaje povećanu potrebu za energijom te se procjenjuje se da je ona čak tri i po puta veća od energije potrebne u slučaju 4G mreže. Upravo zato, fokus u 2021. godini biće na upravljanju tim značajnim povećanjem potrošnje energije istraživanjem efikasnijih proizvoda i praksi.

Održivost kao prioritet

Iako je održivost aktuelna tema već duži niz godina, kako se globalno tržište širi, intenzivira se i pitanje održivosti poslovanja u svim segmentima. Ubrzanim širenjem tržišta data centara, posebno u hyperscale prostoru, pružaoci usluga u cloud-u i čuvanje podataka suočavaju se s povećanom kontrolom zbog potrošnje energije i vode.

Intenziviranje razgovora o klimatskim promjenama na globalnom nivou dodatno će staviti fokus na industriju data centara, koja čini približno jedan odsto globalne potrošnje energije. U ovoj godini se očekuje talas inovacija koje će biti usmjerene ka energetskoj efikasnosti u cijelom sistemu data centara. Prednosti za operatere data centara su jasne, počevši od smanjenja troškova, poštovanja postojećih i predviđenih zakona i reputacije koja dolazi s uspostavljanjem vodeće pozicije u globalnom pokretu za održivost. Tako će se značajnije inovacije na tržištu data centara odvijati posebno na području upravljanja toplotom.