Utorak, 16.08.2022.

Nejira Sarajlić kandidatkinja za načelnicu Općine Stari Grad i Ajdin Holjan nosilac liste Platforme za progres: Do nas je, moramo iskoračiti i djelovati!

Četvrtak, 12.11.2020. | Intervju | Najnovije | Novinar2

Danas smo razgovarali sa Nejirom Sarajlić, kandidatkinjom za načelničku poziciju u općini Stari Grad Sarajevo i Ajdinom Holjanom, nosicem liste za Općinsko vijeće Stari Grad.

Odlučili smo saznati na koji način mladi ljudi mogu promijeniti smjer u kojem Bosna i Hercegovina ide i koliko je potrebno hrabrosti da se suprostave postojećem sistemu i donesu novi pristup koji nam je svima potreban.

Nejira Sarajlić ima 26 godina i diplomirana je pravnica. Kandidatkinja je za načelnicu općine Stari Grad ispred Platforme za progres. Ujedno je članica Predsjedništva ove stranke, a vodi i njihovu centralnu kancelariju.

Ajdin Holjan je rođen 1991. godine. Magistar je ekonomije i nosilac je liste za općinsko vijeće Stari Grad ispred Platforme za progres. Ujedno je i predsjednik Općinskog odbora Platforme za progres Stari Grad.

Prije svega, recite nam kako ste se odlučili na ovaj korak? Zašto politika?

Nejira: Prije svega, politika nije bila nešto što sam planirala. Oduvijek sam smatrala da je moja dužnost doprinijeti napretku društva u kojem živim, ali nisam vidjela mogućnost da to uradim kroz politiku. Razlog su pravila koja vladaju u političkom životu Bosne i Hercegovine, a zasnivaju se na korupciji, kriminalu i nepotizmu. Lični interesi su najčešći motiv bavljenja politikom i ona je kod nas postala ono što ne bi smjela biti: sredstvo za ostvarivanje lične koristi. Bavljenje politikom bi trebala biti čast i način da se služi građanima i državi. Mislila sam da nije moguće djelovati izvan tih nametnutih okvira, ali sam u Platformi za progres naišla na prostor da djelujem i ostvarim svoje ideje. Podrška koju sam dobila me ohrabrila da se odlučim na kandidaturu. Shvatila sam da pristup politici i državi možemo mijenjati samo ako se i sami uključimo. Promjena svijesti i preuzimanje odgovornosti je uslov napretka naše zemlje.

Ajdin: Nikada ranije nisam bio politički aktivan. Smatrao sam da je to nešto što me se ne tiče, ali me se itekako ticalo. Odraz trenutne bh. politike se ogleda u svemu što nas okružuje, pa čak i u stvarima kao što je pregled kod doktora, gdje sve ide lakše uz člansku karticu neke političke stranke. Shvativši o kakvom korumpiranom sistemu je riječ, te uz pojavu prof.dr. Mirsada Hadžikadića na našoj političkoj sceni kao osvježenja i nove snage koja je ovom podneblju trebala, stvari su se poklopile te sam kroz Platformu za progres odlučio dati svoj maksimalni doprinos borbi za zemlju svih njenih građana, za zemlju bez tala i korupcije, za modernu, građansku i evropsku Bosnu i Hercegovinu. Mladi moraju shvatiti da su oni ključ promjene stanja svake države, pa tako i naše. Prestanimo biti nijemi posmatrači i vratimo državu i njene institucije građanima i riješimo se nesposobnih faca koje gledamo već dvije decenije.

Recite nam nešto više o Platformi za progres kao stranci koja prvi put izlazi na izbore? Kakav rezultat očekujete u Starom Gradu, ali i na nivou Bosne i Hercegovine?

Nejira: Platforma za progres je osnovana 25.11.2018. godine, nakon kandidature prof.dr. Mirsada Hadžikadića za člana Predsjedništva Bosne i Hercegovine iz reda bošnjačkog naroda. Mi smo jedina stranka koja je počela da se gradi ispočetka, ne oslanjajući se na ono što je postojalo ranije. Većina naših članova i kandidata na ovim izborima nisu bili ranije politički aktivni, tako da mi zaista predstavljamo stranku novih lica. Na ove izbore izlazimo u 37 izbornih jedinica, sa preko 300 kandidata i 4 kandidata za načelnike/ gradonačelnike. Odlučili smo da ne idemo u predizborne koalicije jer smatramo da jesmo alternativa svim postojećim političkim strujama. Kao stranka širokog centra, nakon izbora, spremni smo preuzeti odgovornost za vlast i ući u koalicije koje će biti zasnovane na programu i principima. Lično očekujem uspjeh stranke jer ljudi prepoznaju da se radi o drugačijoj ideji koja budi nadu da su promjene moguće. Kada je u pitanju moja kandidatura i lista za OV Stari Grad, očekujem da će građani imati dovoljno hrabrosti da izaberu mladost, novu energiju i poštenje. Imamo odličnu listu kandidata koji većinom nisu bili politički aktivni i koji zaista zaslužuju priliku da promijene smjer u kojem naša lokalna zajednica ide i da konačno iskoristimo sve resurse i potencijale koje imamo.

Ajdin: Platforma za progres je mlada stranka koja je svakim danom sve više prepoznatljivija u cijeloj BiH ali i dijaspori. Naši principi su: država, znanje, poštenje, mladi i odgovornost. Unutar ovih principa je sadržan model po kojem želimo urediti i transformisati Bosnu i Hercegovinu u prosperitetnu evropsku zemlju. Platforma za progres je jedina politička opcija koja se ne finansira iz budžeta i zalažemo se za potpuno ukidanje finansiranja stranaka budžetskim novcem. Također smo zagovornici uvođenja elektronskog glasanja jer je to jedini način da se spriječe izborne krađe koje gledamo već decenijama. Kod nas se često kaže da nije važno ko glasa već ko broji a elektronsko glasanje je jedini način da podjednako važno postane i ko glasa. Što se tiče izbornog rezultata, mislim da ćemo ostvariti jako dobar rezultat, i pored mogućih izbornih prevara koje neminovno slijede od strane vladajućih struktura koje to rade već decenijama, jer su nas građani prepoznali kao jednu novu snagu, koja vođena sa svojih pet principa i istinski želi ovu državu učiniti boljim mjestom za život svih nas.

Zašto slogan „DO NAS JE!“ i šta ta poruka znači za vas?

Nejira: Slogan „DO NAS JE“ upravo govori o onome što je konstanta Platforme za progres od njenog osnivanja, a to je poziv na preuzimanje odgovornosti za društvo u kojem živimo. Upravo je to razlog moje kandidature: da iskoračim i pokažem da postoje ljudi kojima je stalo, koji žele ostati u ovoj državi i spremni su uraditi sve što mogu da nam svima bude bolje. Nadam se da će to potaknuti i druge, a posebno mlade, da se uključe u društvene procese i, na način na koji to najbolje mogu, daju svoj doprinos.

Ajdin: Svako od nas snosi dio odgovornosti za stanje u svojoj lokalnoj zajednici, a i šire. Kada to shvatimo u potpunosti, tada ćemo krenuti i djelovati. Ne trebamo i ne smijemo čekati da neko drugi popravi stvari nego mi sami moramo napraviti prvi korak. To je upravo suština našeg slogana. Ne čekajmo da promjene dođu same od sebe već mi budimo ta promjena koju želimo da vidimo.

Šta planirate uraditi ako budete izabrani na pozicije za koje ste se kandidovali?

Nejira: Planiram promijeniti smjer u kojem naša općina ide. U Starom Gradu živim cijeli život i mislim da ima mnogo više potencijala od onog koji je iskorišten. Mnoge stvari su iste već više 20 godina i mislim da je vrijeme da se to promijeni.

Struktura privrede koju imamo ne može obezbijediti veliki napredak. Želim ulagati u IT sektor i napredne tehnologije, koje mogu donijeti veliki profit. To će nam omogućiti da zadržimo kulturno – historijsko naslijeđe koje imamo, ali da u isto vrijeme poboljšamo kvalitet života i napravimo od Starog Grada napraviti digitalni centar Sarajeva. Kroz razvoj IT sektora, zaposlit ćemo mnoge mlade ljude i omogućiti im da ostanu  u svojoj općini. Naravno, saniranje posljedica pandemije koronavirusa i ispomoć malim biznisima su jedan od prioriteta.

Radi veće efikasnosti i lakšeg zadovoljavanja potreba građana, potrebna nam je digitalizacija javne uprave. Takođe, obzirom da je transparentnost osnov odgovornog bavljenja politikom, planiram u toku mandata uvesti aplikaciju za praćenje javne potrošnje. Smatram i da bi sjednice Općinskog vijeća trebale biti otvorene za javnost.

U Starom Gradu je turizam izuzetno važna grana privrede i mi imamo potencijal da postanemo turistički centar regije. Radit ću na poboljšanju turističke ponude i uvođenju aplikacije koja će turistima omogućiti da na jednom mjestu dobiju sve što im treba. Neplansko građenje je dovelo do toga da naša općina počinje da gubi kulturno – historijsko naslijeđe po kojem je poznata i to se mora spriječiti. Stari Grad mora predstavljati spoj naslijeđenog i modernog, ali nikako na način da se izgubi duh koji ga čini toliko privlačnim posjetiteljima iz cijelog svijeta. Planskim građenjem i očuvanjem kulturnih spomenika to možemo postići.

Naravno, prilikom nalaženja rješenja i određivanja prioriteta, konstantno ću razgovarati sa građanima, Općinskim vijećem i strukom. Kao načelnica, podnositi ću mjesečne izvještaje javnosti o svom radu, a sa građanima ću neposredno komunicirati na sedmičnom nivou.

Ajdin: Građani Starog Grada moraju znati ko su vijećnici koji ih predstavljaju. Ako danas pitate nekog od građana na ulici, znaju li nabrojati vijećnike u Starom Gradu, iznenadili biste se da građani uopšte ne znaju ko ih predstavlja. Vijeće i načelnik se moraju približiti građanima Starog Grada, a ovo će se postići na način da se sjednice prenose putem live prenosa slično kao što imamo slučaj sa vladom KS. Ovo će biti jedna od prvih inicijativa koje ću uputiti u općinskom vijeću. Zatim, Stari Grad mora dovesti samoodržive biznise na svoju teritoriju, kao što su IT tehnologije, biznise čije poslovanje ne zavisi od neprilika kao što je pandemija u ovom slučaju. Naša općina trenutno previše ovisi o turizmu koji je sad u potpunosti stao. Iz tog razloga ću se zalagati za dodjelu bespovratnih grantova ljudima koji mogu dovesti IT tehnologije u našu općinu čime bi se otvorila nova radna mjesta i čime bi naša općina u jednu ruku postala spoj tradicionalnog i modernog. Ovo su samo neke od stvari koje planiram uraditi u vijeću, ali ću naravno, najveći dio inicijativa, podnijeti nakon razgovora sa građanima o njihovim problemima i potrebama.  Biću glas svih građana u vijeću jer vijećnik mora biti od naroda i sa narodom a ne iznad naroda ili negdje pored, totalno neprimjetan, kako je to danas često slučaj po općinskim vijećima.

Kakvu poruku želite poslati građanima Starog Grada?

Nejira: Želim pozvati građane da izađu na izbore i glasaju za one koje smatraju najsposobnijim kandidatima,  a koji imaju cilj da pomognu svojoj lokalnoj zajednici. Važno je da nas što više iskoristi svoje pravo glasa. To je minimum koji možemo učiniti da bismo učestvovali u donošenju odluka koje su od presudnog značaja za sve nas. Nemamo luksuz da pustimo da drugi odlučuju o našim sudbinama još 4 godine. Naša općina, kao i cijela Bosna i Hercegovina nas trebaju. Kada preuzmemo odgovornost, vidjećemo kako se promjene dešavaju.