Srijeda, 30.10.2024.

Građani poslali više od 100 pisama štićenicima staračkih domova, domova za nezbrinutu djecu i sigurnim kućama

Subota, 27.07.2024. | Najnovije | Zanimljivosti

Tri mlade djevojke odlučile su da izmame osmijehe na lice štićenika domova za starija lica i domova za nezbrinutu djecu, te sigurnim kućama tako što će od građana koji ih ne poznaju dobiti pismo.

Projekat “Dragi prijatelju” se bazira na pisanju anonimnih pisama i ima za cilj pružiti podršku i osigurati osjećaj pripadnosti među ljudima u lokalnoj zajednici. 

Pisma su se slala putem Wufoo linka, maila ili putem direktne poruke na Instagram profil. 
Do 25. jula pristiglo je više od 100 pisama koja su proslijeđena korisnicama. 

„Iznenađene smo brojem pisama, posebno jer živimo u vremenu digitalne povezanosti, ali ljudske udaljenosti. Nismo očekivale ovoliki broj pisama koji nisu jedan ili dva pasusa, to su prava, duga i emocijom ispunjena pisma“, rekla je Ena Beganović, jedna od autorki projekta. 

Dodaje da su reakcije koje su dobile sjajne, da su izmamile osmijehe na lice, ali i poneku suzu. 

„Korisnice sigurnih kuća su dobile pisma da nisu same u svojoj borbi, da imaju podršku i razumijevanje. Neke korisnice su se, nakon čitanja pisma, rasplakale“, dodala je Beganović.  

Organizatorice kažu kako se u svakom pismu može osjetiti povezanost, iako se autori pisama i oni koji su na kraju dobili pismo ne poznaju. 

„Zanimljivo je da je sadržaj pisama, govoreći u globalu, koncipiran tako da su građani i građanke pisale nepoznatim osobama kao da se radi o njihovim prijateljima ili poznanicima. Raduje nas što su građani koji su odlučili pisati pisma u jednakoj mjeri pisali i štićenicima staračkih domova, sigurnih kuća i domova za nezbrinutu djecu koja su se posebno obradovala pismima, želeći saznati ko im je to poslao pismo“, rekla je Amela Tahirbegović, autorka projekta. 

Svi učesnici su anonimni, osim onih koji su odlučili da njihovo pismo uđe u konkurenciju za najljepše pismo koje će biti nagrađeno sa 150KM. Imena osoba koje su dobile pismo nisu poznata ni autoricama projekta niti autorima pisama. 

„Socijalni radnici sa kojima smo sarađivali su, na osnovu sadržaja pisma, odlučivali kome će od korisnika uručiti pismo“, rekla je Nizama Husetić jedna od autorica projekta. 

Partneri u projektu su Fondacija lokalne demokratije i Dom penzionera „Gren“.

Projekat se završava panel diskusijom 30. jula u Europe House u Sarajevu koja počinje u 15:00 časova. Projekat je nastao u okviru programa „Poticanje demokratskih vrijednosti i aktivnog građanstva među mladima“ Fondacije Humanity in Action BiH, koji organizuje uz podršku NED USA. Program se sastoji od edukacijskog dijela, individualnog istraživanja, treninga projektnog i finansijskog menadžmenta, implementacije grupnih projekata i završne ceremonije. Studenti stiču znanja o demokratskim principima, ljudskim pravima, liderskim i komunikacijskim vještinama, te realiziraju mini projekte u svojim zajednicama koji adresiraju različite probleme u bh. društvu.