Utorak, 05.11.2024.

Bajkeri u Srebrenici nastavljaju tradiciju prijeratnih moto trka

Subota, 17.02.2024. | Zanimljivosti

Danas u Srebrenici nema moto trka koje su prije rata bodovane za prvenstvo bivše Jugoslavije, ali ima motorista ili kako ih sad moderno zovu bajkera okupljenih u Moto klub Argenta.

“Klub smo osnovali u martu 2007. godine i već naredne godine smo organizovali prve moto-susrete u Srebrenici. U Klubu nas je okupljeno nešto više od trideset stalnih članova i dijelimo sudbinu prijeratnih Srebreničana kojih danas ima u Srebrenici, u drugim gradovima BiH ali i diljem svijeta”, kaže predsjednik Kluba Ahmed Ustić kojeg svi zovu Brico po porodičnom zanatu kojim se i on profesionalno bavi već godinama.

Bajkeri su u Srebrenici još prošle godine započeli praviti svoj moto kamp, drugi u posljednjih deset godina. Na rijeci Križevici koja kamp dijeli od magistralnog puta sami su napravili drveni most koji je nedugo zatim odnijela bujica.

“Lijepo vrijeme danas nas je izmamilo da nastavimo graditi novi željezno-betonski most koji radimo svojeručno kao što smo radili i prethodni drveni koji je bio privremen, ali nismo se nadali da će ga tako brzo odnijeti rijeka. Neko donese alat, neko koju vreću cementa neko nešto drugo i tako sve radimo. Dosta toga smo uradili a imamo još da dovršimo započetu binu za održavanje konerata ne samo za nas bajkere već za sve građane Srebrenice ukoliko to žele. Ovo je od početka most za koji želimo da spaja sve ljude dobre volje i na njemu će ponovo stajati natpis „Welcome“, jer svi su dobro došli. To planiramo završiti do prve sedmice juna ove godine kada ćemo po deseti jubilarni put održati velike moto susrete sa našim prijateljima i bajkerima iz cijele Evrope”, kaže Brico.

Moto sport u Srebrenici ima dugu tradiciju čime se stari Srebreničani ponose. Ono čega se mnogi i danas sjećaju bile su moto trke koje su bile bodovane za prvenstvo Jugoslavije.

Moto-trke su se u Srebrenici održavale 27. jula, na Dan ustanka naroda Bosne i Hercegovine u SR Bosni i Hercegovini i bile su događaj koji je okupljao do 30.000 gledalaca ali i sva velika imena, trkačku elitu bivše Jugoslavije. Ljudi iz Srebrenice i okolnih opština tih šezdesetih godina prošlog vijeka, su živjeli za dan kada su u Srebrenicu redovno dolazili motociklisti iz Slovenije, Srbije, Hrvatske i Bosne i Hercegovine. U tom danu održavalo se nekoliko trka po kategorijama, od 50 do 250 kubika. Posebno omiljeni, sa najviše navijača među Srebreničanima bili su Kemal Bucalo iz Vogošće, Milenko Konjević iz Novog Sada i Marjan Kosić iz Rijeke, ali se i danas pamte Mustafa Sulejmanpašić iz Sarajeva, Husein Žuna iz Mostara, Tomislav Konovski iz Banja Luke, Adrijan Bernetić iz Celja, Branko Bevanda iz Rijeke, Aco Maričević iz Beograda, Boja Mikloš iz Bečeja i mnogi, mnogi drugi.

Srebreničani tradicionalno dobri domaćini, su ih rado primali i sa velikim oduševljenjem gledali njihove vožnje, pobjede i padove kojih je bilo jako mnogo. iako se nije vozilo velikim brzinama zbog kamenih kocki kojima je bila popločana glavna srebrenička ulica. Najviše padova je bilo na krivinama, kod današnjeg marketa i solitera na Kneževcu te kod gradske pijace gdje su radi zaštite stavljane bale od slame.

Pobjednici u svakoj trci bi sa lovorovim vjencem oko vrata vozili počasni krug uz aplauze i čestitke mase obožavalaca koja ih je kitila cvijećem. Nakon moto-trka bi slijedilo narodno veselje do kasno u noć.

Posljednje moto-trke u Srebrenici održane su 1975. godine.