Petak, 22.11.2024.

Stranac se požalio na napasti koje su ga “pojele” na Hvaru: “Zabrinut sam, pomozite mi”

Petak, 06.09.2024. | Najnovije | Region | Vijesti

Nedavna posjeta jednog Britanca Hvaru završio je neugodnim iznenađenjem kada se vratio kući prekriven ugrizima koji su ga strašno svrbjeli. U svojoj online objavi na Redditu, pitao se jesu li uzrok tih ugriza komarci ili možda pješčane mušice. No, ubrzo su ga Hrvati u komentarima upozorili da se vjerojatno susreo s papatačima – malim insektima poznatim po bolnim ugrizima, koji ljeti često stvaraju probleme na jadranskoj obali. Rasprava je potaknula zanimanje o tome ko su zapravo ti papatači i kako ih izbjeći.

Papatači su insekti koji pripadaju redu muha, dvokrilaca iz porodice Psychodidae. To su sitni, komarcima slični, krilati insketi, žućkaste boje i pokriveni gustim dugačkim dlačicama. Ime im dolazi od talijanskih riječi pappa (jedi) i taci (šuti), što je aluzija na nečujni let i sisanje krvi.

Usni su im organi prilagođeni bodenju. Mužjaci papatača hrane se isključivo biljnim sokovima, dok samo ženke sišu krv i time šire bolest. larve im žive na vlažnim mjestima i u otpadu. Razvoj u odraslog insekta traje oko 40 dana.

Foto: Screenshot/YouTube

Nije siguran o čemu se radi

“Ja sam na Hvaru i imam nekoliko dvadesetaka ugriza na nogama i stopalima – Nisam siguran jesu li to komarci ili pješčane mušice, ali vjerujem da su pješčane mušice jer ih nisam ni čuo, ni osjetio. Zabrinut sam jer su ugrizi tamniji od onih s kakvima se susrećem u Ujedinjenom Kraljevstvu i drugačijeg su oblika pa me zanima zna li neko prenose li pješčane mušice u Hrvatskoj nekakve bolesti? Znam da postoje neke bolesti, ali ne znam koliko su česte. Molim vas pomozite, olakšajte mi”, napisao je Britanac na Redditu.

Ubrzo se javio još jedan strani turist, koji se susreo sa sličnim problemom: “Upravo se vratio iz Hrvatske i imam masivne ugrize koji svrbe, a nisam bio na pijesku. Komarci, nisam ni njih čuo. Vidio sam ih u par navrata i uvjeren sam da su to tigrasti komarci. Sada sam dobro”, napisao je.

Jedan je Hrvat pokušao objasniti o čemu se radi: “Pješčanih mušica i komaraca ima u Hrvatskoj, pješčanih najviše na jugu. Dakle, velika je vjerojatnost da su vas neki ugrizli. Kao netko tko radi u laboratoriju za zarazne bolesti, mogu vas umiriti da su rizici od zaraze relativno mali. Dvije bolesti prvo padaju na pamet, Toscana virus i lišmanijaza. Toscana virus u oko 95% slučajeva je bez simptoma ili je samoograničavajuća bolest koja traje 2-3 dana.

Vrlo vjerojatno se radi o papatačima

Mogu nastati komplikacije kod neuroloških zahvata, ali one su zaista rijetke. Seropozitivnost je oko 15-20%. Što znači da je otprilike petina dugotrajne populacije bila izložena u nekom trenutku svog života. Lišmanijaza je još rjeđa. To je parazit koji uzrokuje lezije na koži. Nemam točne brojke, ali je još rjeđi od Toscana virusa. Razlike u mjestima ugriza mogu biti uzrokovane stresom kože od sunčanja ili jednostavno zato što je slina pješčanih mušica drugačijeg sastava u odnosu na kućnu i vaš imunološki sustav reagira drugačije. Obratite pozornost na ugrize i ako primijetite neke dodatne promjene posjetite liječnika.”

Drugi su se pak složili da se radi o papatačima, tihim kukcima koji se također hrane krvlju te obitavaju na jugu Hrvatske.