Srijeda, 30.10.2024.

Zašto su vene plave, ako je krv crvena?

Utorak, 30.03.2021. | Najnovije | Zanimljivosti

Svaki hirurg će vam reći da su, kao krv, i vene crvene boje. Zašto nam onda kroz kožu djeluju plavo?

Odgovor nije tako jednostavan i leži u tome kako vaše oči percipiraju boju, kako se svjetlost ponaša u kontaktu s vašim tijelom i u specijalnim svojstvima krvi.

Zanimljiv je način na koji ljudsko tkivo i krv reflektiraju i apsorbiraju svjetlost. Kad svjetlost dospije u ljudsko tkivo ono se počne rasipati na sve strane kroz stanice i ostale strukture. Ta svjetlost je ili apsorbirana u tkivo ili nestala kroz površinu kože. Svjetlost koja nestane kroz površinu kože ili se reflektira, mi ju možemo vidjeti golim okom.

Krv je obično crvena zahvaljujući hemoglobinu, proteinu zaduženom za nošenje kisika u crvena krvna zrnca, a koji može apsorbirati puno plavog svjetla i reflektirati puno crvenog svjetla. Ako se sjetite kako netko izgleda kad poplavi u licu – to je obično znak da u njegovom organizmu nema dovoljne količine kisika.

Vene, za razliku od arterija, nose krv koja je siromašna kisikom (ali je bogata otpadnim tvarima i ugljičnim dioksidom), i ona tkivu oko vena apsorbira puno više crvenog svjetla od krvi koja je bogata kisikom.

Što je više tog apsorbiranog crvenog svjetla, to ga mi manje vidimo. Kad se crveno svjetlo apsorbira u vene (ali se također reflektira s tkiva oko vene), mi na površini kože onda vidimo da je crveniji dio iznad vene, a ne oko njih.

Duboke vene će uvijek djelovati plavije zbog deoksigenirane krvi koju sadrže, jer ona reflektira manje crvenog svjetla nego što je to slučaj kod ostalih tkiva. No, ne ovisi sve potpuno samo o dubini vene, nego i o njezinoj debljini.

Sve to kreira svojevrsnu optičku iluziju, objašnjava Geek. Vena tako izgleda plavo, ne zato što se reflektira više plavog svjetla, nego zato što se ipak manje crvenog svjetla reflektira iz same vene, a ne iz tkiva koje je oko nje.

Upravo zato što su valovi plavog svjetla kraći od crvenih, one vene koje su duboko ispod površine kože će nam i izgledati plavije.

To djeluje kontradiktorno, ali znači da će apsorbirati dugačko, crveno svjetlo te da će kratko i plavo, “udariti” na području iznad vene i “odskočiti” natrag u naše oči prije nego što se uopće apsorbira.

Ukratko rečeno, vene djeluju plavo jer nose u sebi deoksigeniranu krv, što bi značilo da reflektiraju manje crvenog svjetla od okolnih tkiva. A što je vena dublja, djeluje plavije.

Također, vene su više primjetne kod ljudi svijetle puti što je pridonijelo značenju sintagme „plava krvi“ kao znak plemenitaškog podrijetla u prošlosti. Aristokraciji ten ne bi tamnio zbog fizičkog rada i izloženosti suncu, nego bi ostajao svijetao i tako podložan većoj vidljivosti vena.