Danas se obilježava Svjetski dan zaštite okoliša u Kantonu Sarajevo.
Ovaj dan je u Kantonu Sarajevo obilježen je danas posjetom Ravnoj Vali, koja se nalazi na području između planina Igmana i Bjelašnice, i jedina je prašuma u Kantonu Sarajevo.
Ministar privrede Kantona Sarajevo na svom Facebook profilu napisao je kako je cilj ovakvih manifestacija je skrenuti pažnju na važnost prašuma, ali i na potrebu unaprijeđenja i zaštite cjelokupnog šumskog ekosistema.
Objavu Adnana Delića prenosimo u cjelosti:
Svjetski dan zaštite okoliša u Kantonu Sarajevo obilježen je danas posjetom Ravnoj Vali, koja se nalazi na području između planina Igmana i Bjelašnice, i jedina je prašuma u Kantonu Sarajevo.
Riječ je o jedistvenom primjeru prašume, netaknute prirode u kojoj čovjek nije imao nikakvu, osim naučnu intervenciju, istaknuo je u pozdravnom obraćanju dekan Šumarskog fakulteta, prof.dr. Ahmet Lojo.
Cilj ovakvih manifestacija je skrenuti pažnju na važnost prašuma, ali i na potrebu unaprijeđenja i zaštite cjelokupnog šumskog ekosistema.
Bosna i Hercegovina je zemlja vrlo bogata biološkom raznolikošću. Nalazi se među prvih pet zemalja u Evropi s visokim brojem endemskih i reliktnih vrsta, kao što je i ova naša prašuma „Ravna Vala“, a ipak, uprkos toj biološkoj raznolikosti, paradoksalno je i poražavajuće da naša zemlja ima tek oko 2% teritorije pod zaštitom i nalazi se na samom dnu na evropskoj listi zaštićenih područja.
Ravna Vala smještena je na sjeveroistočnim padinama planine Bjelašnica. Drvna masa te prašume znatno je veća od okolnih šuma, a visina pojedinih stabala je 40 metara. Rasprostranjena je u visinskom intervalu između 1.280 i 1.440 metara nadmorske visine s dominantnom istočnom i jugoistočnom ekspozicijom. U prašumi Ravna Vala, osim drugih divljnih životinja, živi i mrki medvjed koji je je najveća divlja životinja u Bosni i Hercegovini.
Dekan Lojo kazao je da je u prašumi strogo zabranjena bilo kakva ljudska intervencija kao što je sječa, odvlačenje iz šume starog, palog drveća, branje šumskog bilja i slično. Kad neko stablo padne pod uticajem snijega i vjetra ili od starosti, ono ostaje u prašumi.
Kako su istakli predstavnici struke s Fakulteta i „Sarajevo – šuma“, dopušteno je samo provoditi naučno-stručna istraživanja uz saglasnost nadležnog preduzeća, te aktivnosti praćenja stanja i promjena koje direktno mogu kazati u kom smjeru idu klimatske promjene na našim prostorima.
Organizator današnje manifestacije bilo je preduzeće Sarajevo šume, a manifestaciji su prisutvovali i načelici općina Novo Sarajevo i Trnovo, Hasan Tanović i Ibro Berilo, direktor JU “Zaštićena prirodna područja KS” Osman Delić, te politički direktor NiP-a Kemal Ademović i zastupnica u Skupštini KS Bibija Kerla.