Na području Kantona Sarajevo nije mali broj starijih, bolesnih, nepokretnih ili slabo pokretnih osoba koje same žive.
U većini slučajeva o njima niko ne brine iako bi, zbog starosti i zdravstvenog stanja u kojem se nalaze, po svim pravilima trebali imati 24-satni nadzor.
Takve osobe uglavnom žive u stanovima, nemaju djecu ili su im djeca u inozemstvu, nemaju rodbine ili ih povremeno (jednom sedmično) obilazi član familije.
Uglavnom su prepušteni na milost i nemilost komšiluka.
Smještaj u ustanove
Osim što, zbog stanja u kojem se nalaze, jako teško žive, takve osobe su zbog niza razloga i potencijalna opasnost za okolinu.
Pitali smo Kantonalni centar za socijalni rad Sarajevo, da li znaju koliko uopće takvih osoba ima u KS, kakva su njihova prava i da li iko od nadležnih službi vodi brigu o njima?
Naime, stare osobe koje trebaju 24-satnu brigu definisane su propisima iz oblasti socijalne zaštite kao jedna od kategorija korisnika socijalne zaštite i imaju pravo:
– smještaj u ustanove socijalne zaštite (gerontološke centre i domove za stare osobe koji se osnivaju kao privatne ili javne ustanove ili u ustanove sličnog tipa);
– kućnu njegu i pomoć u kući,
– novčanu naknadu za pomoć i njegu druge osobe (po kantonalnom propisu iz oblasti socijalne zaštite) ili dodatak za njegu i pomoć drugog lica po Federalnom propisu koji uređuje oblast socijalne zaštite.
Smještaj u ustanove socijalne zaštite se, kako navode iz Kantonalnog centra za socijalni rad Sarajevo, realizira na dobrovoljnoj osnovi.
– Starije osobe se putem Centra mogu smjestiti u ustanove socijalne zaštite samo pod uvjetom da su saglasne sa smještajem što se dokazuje izjavom koju potpisuju prije smještaja. Usluge kućne njege i pomoći u kući starije osobe ostvaruju pod uvjetom da stručna institucija utvrdi da je takva pomoć potrebna osobi, da osoba ne ostvaruje pravo na novčanu naknadu za pomoć i njegu druge osobe (po Kantonalnom propisu iz oblasti socijalne zaštite) ili dodatak za njegu i pomoć drugog lica (po Federalnom propisu iz oblasti socijalne zaštite). Također, da nema mogućnost da joj pomoć osigura roditelj, bračni drug ili djeca, da joj prihod po članu domaćinstva ne prelazi 30 posto prosječne plaće i da nema ugovor o doživotnom izdržavanju – navode iz Kantonalnog centra za socijalni rad Sarajevo.
Kada je riječ o pravu na novčanu naknadu za pomoć i njegu druge osobe (po Kantonalnom propisu iz oblasti socijalne zaštite) ili pravu na dodatak za njegu i pomoć drugog lica (po Federalnom propisu koji uređuje oblast socijalne zaštite), važno je, dodaju iz Centra za socijalni rad, napomenuti da osobe koje su ostvarile pravo na novčanu naknadu za pomoć i njegu druge osobe po Kantonalnom propisu ne mogu ostvariti pravo na dodatak za njegu i pomoć drugog lica po Federalnom propisu.
– Istovremenoje važno naglasiti da osobe koje su ostvarile pravo na kućnu njegu i pomoć ne mogu ostvariti pravo na novčanu naknadu za pomoć i njegu druge osobe (po Kantonalnom propisu iz oblasti socijalne zaštite) ili dodatak za njegu i pomoć drugog lica (po Federalnom propisu koji uređuje oblast socijalne zaštite). Dakle, navedena prava isključuju jedno drugo i stara osoba odlučuje koje od prava će da koristi. Evidenciju korisnika koji su ostvarili navedena prava vodi Centar za socijalni rud premka mjestu prebivališta korisnika – objašnjavaju iz Centra za socijalni rad.
Novčana davanja
Navode da im nije poznat tačan broj osoba koje trebaju 24-satnu podršku iz razloga što se evidencije vode na temelju ostvarenih prava.
– Prema našim evidencijama sa 31. 12. 2024. godine u JU Kantonalni centar za socijalni rad registrovano je da pravo na novčanu naknadu za pomoć i njegu druge osobe (po Kantonalnom propisu iz oblasti socijalne zaštite) ostvaruje ukupno 1.156 korisnika. Pravo na dodatak za njegu i pomoć drugog lica (po Federalnom propisu koji uređuje oblast socijalne zaštite) ostvaruje ukupno 9.769 korisnika, dok pravo na smještaj u ustanove socijalne zaštite (domove za stare osobe/gerontološke centre) ostvaruje 280 korisnika – ističu iz Centra za socijalni rad.
Kažu da trenutno na evidenciji Centra za socijalni rad nema starih osoba koje koriste usluge kućne njege i pomoći u kući.
– Razlog za to je mogućnost izbora koja je ostavljena korisnicima, zahvaljujući kojoj oni u pravilu između novčanog davanja i socijalnih usluga biraju ovo prvo – stoji u odgovoru kojeg smo dobili iz Kantonalnog centra za socijalni rad Sarajevo.