Četvrtak, 31.10.2024.

Presuda Novaliću i optužnice protiv Hadžibajrića i Skake primjeri kako se treba obračunati s visokom korupcijom

Srijeda, 30.10.2024. | Najnovije | Vijesti

Evropska komisija je u redovnom godišnjem Izvještaj o Bosni i Hercegovini posebnu pažnju posvetila borbi protiv korupcije i organiziranog kriminala u našoj državi.

U izvještaju se navodi da je “BiH između rane faze priprema i određenog nivoa priprema za borbu protiv korupcije i da je tokom izvještavanja postignut određeni napredak (ključni prioritet mišljenja 7)”.

Usvojena strategija

Zakon o sprečavanju sukoba interesa na državnom nivou, usvojen u martu 2024., značajan je korak naprijed, iako još nije u potpunosti usklađen s evropskim standardima, dodaje iz Evropske komisije.

“Bosna i Hercegovina je u junu 2024. usvojila strategiju na državnom nivou i akcijski plan za borbu protiv korupcije.

Zakonodavstvo još uvijek nije usklađeno u cijeloj zemlji.

Selektivno, a netransparentno sudsko praćenje slučajeva korupcije od javnog interesa uzrokovalo je značajnu zabrinutost, zajedno s pritiskom i zastrašivanjem, što je vidljivo u brojnim slučajevima na visokom nivou””, dodaje se u Izvještaju.

U nastavku se konstatira da su dosadašnji rezultati u borbi protiv korupcije (uključujući korupciju na visokom nivou) i dalje slabi zbog operativne neefikasnosti i političkog uplitanja.

“Međutim, tužiteljstva napreduju u brojnim istragama za slučajeve korupcije na visokom nivou.

Izostaju osuđujuće presude

Broj konačnih osuđujućih presuda u predmetima na visokom nivou i dalje je vrlo nizak, a jedini značajan izuzetak je pravomoćna osuđujuća presuda u predmetu Novalić i drugi.

Samo u Kantonu Sarajevo postoji efikasna primjena pravila o sukobu interesa, provjera imovinskih izjava i zaštita zviždača.

Potrebne su ciljane procjene rizika i posebne mjere za rješavanje problema korupcije u najugroženijim sektorima”, navodi se u izvještaju.

U borbi protiv korupcije u izvještajnom razdoblju nije bilo pomaka, konstatira se, a napori su bili nedovoljni za uspostavu evidencije proaktivnih istraga, krivičnih progona i pravomoćne osude.

“Napredak u borbi protiv korupcije na visokom nivou mora se ozbiljno ubrzati. Bivši premijer entiteta Federacija BiH (Fadil Novalić, op.a.) dobio je pravomoćnu osuđujuću presudu, a bivši ministar sigurnosti prvostepenu osudu.

Potvrđene su optužnice protiv načelnika jedne općine u Sarajevu (Ibrahim Hadžibajrić), protiv bivšeg gradonačelnika Sarajeva (Abdulah Skaka), te protiv bivšeg ministra za ljudska prava i izbjeglice.

Istrage su u toku protiv drugih visokih zvaničnika. Neophodno je da službe tužilaštva i pravosuđa osiguraju nezavisnost, efikasnost i nepristranost sudskog praćenja ovih slučajeva, koji su od velikog javnog odjeka i izazivaju zabrinutost stanju korupcije u zemlji.

Imperativ je za agencije za provođenje zakona i pravosuđe u Bosni i Hercegovini zauzeti proaktivniji stav u borbi protiv organiziranih kriminala i korupcije, bez vanjskih uplitanja”, navodi se u izvještaju.

Kad je u pitanju borba protiv organiziranog kriminala, i tu je zaključak da je “BiH između rane faze priprema i određenog nivoa priprema u borbi protiv organiziranog kriminala”.

“Postignut je određeni napredak, posebno s donošenje zakona o borbi protiv pranja novca, provedbe operacije koje podržava Europol, i poboljšani kapacitet koordinacije u Uredu tužitelja.

Sistemski nedostaci ostaju u operativnoj saradnji i sposobnosti agencija za provođenje zakona da istražuju zbog neusklađenosti krivičnog zakonodavstva, slabe institucionalne koordinacije i nedostatka resursa”, konstatira se u izvještaju te dodaje sa su “finansijske istrage te zapljene i konfiskacije imovine i dalje su nedovoljni”.

Proaktivan pristup

Proaktivan pristup je ključan za zaustavljanje kriminalne infiltracije u političkim, pravnim i ekonomskim sistemima, navode iz Evropske komisije.

“Preporuke Komisije iz prošle godine samo su djelomično provedene”, tvrde iz Komisije.

U narednoj godini Bosna i Hercegovina bi posebno trebala usvojiti strategiju o trgovini ljudima 2024.-2027. i izmijeniti zakonodavstvo o krijumčarenju migranata radi bolje borbe protiv ova dva zločina, preporuka je iz EU.

Potrebno je uspostaviti i specijalizirane multiagencijske istražne timove za složene slučajeve, poboljšati međusobni pristup bazama podataka i pravovremenu razmjenu informacija, ojačati finansijske istrage…

Također se preporučuje donošenje novog zakona o zaštiti ličnih podataka, kao preduvjet za sporazum o
operativnu saradnju s Eurojustom, te potpisati i ratificirati sporazum. kao i uskladiti zakone o posjedovanju oružja za civile.

Naredna godina

U narednoj godini Bosna i Hercegovina bi posebno trebala posvetiti pažnju ovim pitanjima u borbi protiv organiziranog kriminala:

  • dovršiti zakonodavni i institucionalni okvir i ubrzati provedbu pravila o sprečavanju sukoba interesa i zaštiti zviždača, usvajanjem novih zakona u skladu s evropskim standardima na svim nivoima vlasti i usklađivanje postojećeg zakonodavstva s njima
  • pokazati napredak prema uspostavljanju evidencije o borbi protiv korupcije na visokom nivou
  • poboljšati saradnju između policije i tužiteljstava
  • profesionalizirati tijela za suzbijanje korupcije u cijeloj zemlji