Srijeda, 30.10.2024.

Najnoviji detalji zločina u Lajpcigu: Evo kakav je njemački zakon i šta će biti sa djevojčicom koja je ubila sestru

Ponedjeljak, 28.10.2024. | Najnovije | Vijesti

U petak uvečer dogodio se stravičan incident u stanu u Lajpcigu, gdje je, prema sumnjama, trinaestogodišnja djevojčica izbola svoju sedmogodišnju sestru, koja je kasnije preminula od zadobijenih povreda. Incident, koji se dogodio dok roditelji nisu bili kod kuće, ostavio je porodicu, susjede i javnost u dubokom šoku, a postavio je i pravno pitanje o odgovornosti djece za ovakve slučajeve u njemačkom zakonodavstvu.

Šta se dogodilo?

Djevojčica od 13 godina je, kako se sumnja, nanijela smrtonosne povrede svojoj sestri nožem, nakon čega je sama pozvala policiju u pomoć. Poziv je upućen oko 19.15 časova, a po dolasku, policijski službenici zatekli su sedmogodišnjakinju u teškom stanju, sa višestrukim ubodnim ranama. Uprkos hitnom prijevozu u bolnicu i naporima ljekara, djevojčica je ubrzo preminula.

Policija je izvršila uviđaj u stanu, gdje je pronađeno oružje za koje se vjeruje da je korišteno u napadu. Detalji o samom oružju nisu zvanično saopćeni, ali prema njemačkom Bildu, riječ je o nožu. Iz policije su potvrdili da roditelji nisu bili prisutni u vrijeme napada, a starija sestra je ubrzo prebačena u specijaliziranu kliniku gdje joj je pružena psihološka podrška.

Krivična odgovornost prema njemačkom zakonodavstvu

Incident je otvorio i pitanje o krivičnoj odgovornosti maloljetnika u Nemačkoj. Prema njemačkom zakonu, deca mlađa od 14 godina nisu krivično odgovorna. To znači da trinaestogodišnjakinja, iako osumnjičena za ubistvo, neće biti pravno odgovorna za svoje postupke na način na koji bi bila odrasla osoba. Zakonodavci su i ranije raspravljali o snižavanju starosne granice za krivičnu odgovornost, posebno u svjetlu nekoliko šokantnih slučajeva koji uključuju maloljetnike.

Na primer, prošle godine dogodio se slučaj u Dortmundu, gdje je trinaestogodišnji dječak izbo beskućnika, kao i slučaj u Sjevernoj Rajni-Vestfaliji, gdje su dvije djevojčice od 12 i 13 godina napale učenicu po imenu Luiza, nanijevši joj smrtonosne povrede nožem. U oba slučaja, pravno gledano, djeca nisu mogla da budu krivično gonjena, ali su nadležne službe poduzele socijalne mjere za zaštitu i nadzor kako bi se spriječili eventualni budući incidenti.

Socijalne mere kao posljedica

Iako krivične sankcije nisu moguće, nadležna socijalna služba u ovakvim situacijama može poduzeti određene mjere kako bi se zaštitilo dijete, porodica i društvo. Te mere mogu uključivati intenzivnu psihološku pomoć, smještaj u specijaliziranim ustanovama ili, u nekim slučajevima, stavljanje djece pod stalni nadzor. Djevojčica iz Lajpciga trenutno se nalazi u specijaliziranoj klinici gdje prima pomoć, ali dalji koraci će zavisiti od nalaza istražnog tima i sudskih organa.

Nastavak istrage i pokušaj razjašnjavanja uzroka

Policija i dalje istražuje sve okolnosti incidenta i moguć motiv ovog tragičnog događaja. Naložena je obdukcija tela preminule djevojčice kako bi se precizno utvrdile sve okolnosti povreda. Istraga je usmjerena na to jesu li povrede nanijete slučajno tokom igre, u svađi ili u nekoj ranije planiranoj radnji. Policija je ocijenila slučaj kao posebno tragičan, a porodica i prijatelji očekuju odgovore koji bi pomogli da se shvati šta je prethodilo ovom nesretnom događaju.