Na rang listi Times Higher Education World University Rankings za 2025. godinu, na kojoj su rangirana 2.092 univerziteta iz 115 zemalja i regija svijeta, Univerzitet u Sarajevu se nalazi na poziciji 1501+, što je ista pozicija kao prošle godine.
Times Higher Education World University Rankings jedini je globalni sistem mjerenja učinka univerziteta koji ocjenjuje podučavanje, naučno istraživanje, transfer znanja i međunarodnu perspektivu.
Priznata kao jedna od najopsežnijih procjena uspješnosti univerziteta u svijetu, metodologija Times Higher Education svjetskog rangiranja univerziteta uključuje 18 kalibriranih indikatora za procjenu institucija u pet ključnih područja: nastava, istraživačko okruženje, kvalitet istraživanja, angažman industrije i međunarodna perspektiva, kako bi pružili sveobuhvatna i uravnotežena poređenja univerziteta. Sveobuhvatan način ocjenjivanja Times Higher Education uzima u obzir kod visokoškolskih institucija njihovu veličinu, značaj i ugled, kako za lokalnu zajednicu, tako i regionalno i međunarodno, a zatim i širinu ponude raznovrsnih studijskih programa, kao i mogućnosti njihove sinergije kroz multidisciplinarni rad.
Times Higher Education World University Rankings za 2025. godinu ocijenio je podatke 2.860 univerziteta, a njih 2.092 su uvršteni na rang listu.
Analiza Times Higher Education rangiranja pokazuje da je cjelokupni sistem visokog obrazovanja doživio fluktuacije te da je značajan broj univerziteta zabilježio pad na rang listi, dok zadržavanje ranijih pozicija ukazuje na stabilnost institucija i njihov kontinuirani razvoj.
Na Times Higher Education rangiranju Univerzitet u Sarajevu se nalazi u istoj kategoriji sa univerzitetima iz regije: Univerzitet u Novom Sadu, Sveučilište u Rijeci i Univerzitet Crne Gore.
U julskom izdanju Webometricsovog rangiranja Univerzitet u Sarajevu se nalazi na 1439. mjestu na svjetskoj listi u poretku više od 32 hiljade univerziteta, što ga svrstava u prvih 4,5% svih univerziteta na ovoj listi i najbolje rangiranim univerzitetom u Bosni i Hercegovini. Prema QS World University Rankings, Univerzitet u Sarajevu se nalazi na poziciji između 1001–1200. mjesta, kao jedini predstavnik iz Bosne i Hercegovine.
Međutim, Univerzitet u Sarajevu ne prestaje težiti ka višim ciljevima, uključujući i pozicioniranje na Šangajskoj listi (Academic Ranking of World Universities), koja daje poseban naglasak na istraživačke kapacitete i naučni doprinos. Naredni razvojni ciklus Univerziteta u Sarajevu mora biti usmjeren na ključne aktivnosti nastavka jačanja istraživačke infrastrukture, međunarodnih partnerstava, te naučne produkcije, s ciljem stvaranja preduslova za ulazak na Šangajsku listu. Kao i do sada, fokus u ovom pravcu mora biti stavljen na internacionalizaciju i povećanje vidljivosti Univerziteta u Sarajevu na globalnom nivou.
Rezultati su ostvareni zahvaljujući sinergijskom djelovanju akademskog i naučnoistraživačkog osoblja članica Univerziteta u Sarajevu, te studenata i studentica našeg univerziteta, koji kontinuirano doprinose jačanju ugleda ove institucije na globalnom nivou – saopćeno je iz UNSA-e.