Odbjegla Lejla Fazlagić, bivša sutkinja Općinskog suda u Sarajevu, nakon osam godina vraća se u Bosnu i Hercegovinu.
Žrtve holokausta
Iz naše zemlje su bježali ratni zločinci, kriminalci, prevaranti, razni muljatori… Rezervna domovina, prva, druga, treća, pasoš ili putovnica u ruci, karta su za slobodu. No, sada sa spiska bjegunaca, onih koji testiraju moć domaćeg pravosuđa, a takvih je na stotine, možemo čak skinuti jedno ime i prezime, piše Oslobođenje.
Prema optužnici Tužilaštva Kantona Sarajevo, sudijska karijera Fazlagić obilježena je zloupotrebom položaja ili ovlasti, pranjem novca, krivotvorenjem isprava i prevarama. Stavlja joj se na teret da je razbaštinila desetine vlasnika nekretnina u Sarajevu, preknjižavajući njihove kuće, stanove, poslovne prostore i zemljišta na one koji nisu imali pravo na tu imovinu. U tome su joj pomagale kolege sudije, advokati, notari… Tužilaštvo tvrdi da se radilo o organizovanoj kriminalnoj grupi pod vodstvom Alije Delimustafića, bivšeg ministra unutrašnjih poslova Republike BiH. S obzirom na to da je bila nedostupna bh. pravosuđu, protiv Fazlagić je razdvojen predmet u odnosu na druge iz slučaja Pravda.
– Poduzimala je radnje s ciljem sticanja prava vlasništva na nekretninama. U fingiranim sudskim postupcima koje je vodila nekretnine sa umrlih knjižile su se na članove grupe i rodbinu, a potom su ih sklapanjem ugovora prodavali trećim osobama. Počinjenjem krivičnih djela kao organizirana grupa stekli su protupravnu imovinsku korist u iznosu većem od 10 miliona maraka, tvrdi Tužilaštvo.
Meni je slučaj montiran, ja ću se u svoje Sarajevo vratiti i opet ću postati sudija, poručila je Fazlagić
Kantonalni tužilac Samir Selimović je, čitajući optužnicu u aprilu ove godine, rekao da je Fazlagić pod nadzorom Delimustafića, od početka 2011. do kraja 2016. godine, nezakonito sticala nekretnine kojima je kriminalna organizacija kasnije trgovala.
Sutkinja Fazlagić je, prema optužnici, koristila službeni položaj te donosila nezakonite presude na osnovu fiktivnih dokumenata i lažnih isprava.Tako je omogućila sebi i bliskim ljudima iz optužnice da dođu u posjed ciljanih nekretnina u Kantonu Sarajevo.
Kako je pisao Centar za istraživačko novinarstvo, na meti su bile napuštene nekretnine sarajevskih Jevreja stradalih u Drugom svjetskom ratu, drugih pokojnih Sarajlija te imovina pojedinih preduzeća.
Sutkinja Fazlagić je nakon otvaranja istrage 2016. pobjegla u Hrvatsku. Novinari CIN-a su je pronašli u malom mjestu na Makarskoj rivijeri i razgovarali sa njom.
– Meni je čitav ovaj slučaj montiran i ja ću to dokazati. Ja ću se u svoje Sarajevo vratiti, opet ću postati sudija, rekla je.
I vraća se. Založila je kuću kao jemstvo da će biti u BiH. Kantonalni sud u Sarajevu je prije dvadesetak dana ukinuo pritvor Fazlagić, nakon čega je ukinuta i crvena potjernica. Sud je, na prijedlog odbrane bivše sutkinje, umjesto pritvora odredio jemstvo.
Njen advokat u Hrvatskoj Milko Križanović je ranije kazao da se ona u BiH ne misli vraćati.
– Vrlo je opasno da se ona vrati u BiH, konkretno u Sarajevo. Napravljen je medijski linč, a Tužilaštvo KS-a je izjavama usijalo javnost tako da niko nema pravu sliku stvari. Formirana je slika o sutkinji Fazlagić kao osobi koja je zaista počinila krivična djela koja joj se stavljaju na teret iako joj nije suđeno, rekao je Križanović prije osam godina.
Prema navodima optužnice, od 2010. do 2016. Delimustafić, kao organizator i rukovodilac grupe za organizovani kriminal, zajedno s članovima grupe, nezakonito je sticao pravo vlasništva nad nekretninama u KS-u tako što su postupali u fingiranim parničnim postupcima i na osnovu nezakonitih presuda koje je donosila Fazlagić-Pašić.
Procesni horor
Ročišta Delimustafiću te još tridesetak osoba i nekoliko firmi odgađana su, ko bi više izbrojao koliko puta, a troškovi su dosegli više stotina hiljada. Advokat Ifet Feraget već duže postavlja pitanje koliko će ovo koštati do kraja, a smatra i da će, ako predmet ostane u ovoj formi, trajati narednih 20 godina. Stotine stranica optužnice su nakon više od šest godina od potvrđivanja pročitane u utorak, doduše ne do samog kraja. U pravosudnoj zajednici kažu da je ovaj slučaj procesni horor, od samog početka osuđen na propast. Pitanje je da li će se s povratkom sutkinje Fazlagić brže doći do presude.