Utorak, 23.06.2026.

Oglasio se Bashar al-Assad nakon pada režima u Siriji: “Planirao sam da se borim protiv terorista, ali me je Rusija evakuisala”

Ponedjeljak, 16.12.2024. | Globus | Vijesti

Bivši predsjednik Sirije Bashar al-Assad dao je prvo saopćenje nakon pada svog režima. U postu na društvenim mrežama Asaad je rekao da je planirao da nastavi da se bori sa pobunjenicima prije nego što ga je Rusija evakuisala.

U saopćenju se navodi da je otišao iz Damaska za Rusiju 8. decembra – “dan nakon pada” grada, dodajući: “Ni u jednom trenutku tokom ovih događaja nisam razmišljao o povlačenju ili traženju evakuacije.

Jedini pravac akcije bio je nastavak borbe protiv terorističkog napada – poručio je al-Assad.

Na kraju izjave spominje se “nada da će Sirija ponovo biti slobodna i nezavisna”.

Assad je napustio sirijsku prijestolnicu nakon munjevite ofanzive antirežimskih snaga širom zemlje – čime je okončana njegova 24-godišnja vladavina.

Njegovo mjesto gdje se nalazi, kao ni njegova supruga Asma i njihovo troje djece, u početku su bili nepoznati.

Rusija je rekla da je Assad napustio Siriju nakon pregovora s pobunjeničkim grupama.