Četvrtak, 26.12.2024.

Jedna prikolica ruši mit o Tešnju kao modernom gradu!

Subota, 07.12.2024. | Najnovije | Vijesti

Iako se Tešanj redovno nalazi na listi evropskih mikrogradova i regija budućnosti, u nekim segmentima ovaj je grad ipak zaostao.

Vjerovali ili ne, Policijska stanica Tešanj nema email na koji bi im se mogli sa svojim problemima i prijavama obratiti fizička ili pravna lica.

Do ovog saznanja došli su jedno fizičko i jedno pravno lice u pokušaju da se u Tešnju registruje jedna prikolica. I to je glavni dio problema kojem ćemo se posvetiti u nastavku.

Kupac (identitet poznat redakciji) od jednog pravnog subjekta je kupio prikolicu, sa urednom papirologijom, brojem šasije i sl.

No, kada je prikolicu trebalo registrovati u Tešnju, nastao je problem.

U Policiji u Tešnju je od kupca traženo da faktura od dobavljača prikolice bude sa pečatom carine, kako bi se proveo postupak registracije.

Iz policije su ovim činom pokazali elementarno nepoznavanje zakonskih propisa.

Naime, Uprava za indirektno oporezivanje BiH, sektor za carine, izdala je informaciju broj: 03/2-18-2-369-1/19 od 12.02.2019. godine, a koja je dostavljena Ministarstvu unutrašnjih poslova RS, Ministarstvu unutrašnjih poslova FBiH i Policiji Brčko distrikta, iz koje jasno proizilazi da na određenom dokumentu postupajuća carinska kancelarija stavlja samo službenu zabilješku, ali ne i pečat.

Isto je zasnovano na Zakonu o carinskoj politici BiH kao i Odluci o provedbenim propisima Zakona o carinskoj politici BiH konkretno član 108. u vezi sa članom 92. stav. 1 istog.

Iz svega jasno proizilazi da nema smetnji da se izvrši registracija prikolice uz dostavljenu dokumentaciju i bez pečata carine, koji ni dobavljač nije dobio na spornom dokumentu, jer to pripisuju smjernice Uprave za indirekto oporezivanje.

I kada su sva ova pojašnjenja trebala biti poslana iz Sarajeva za Tešanj, iz Policijske stanice u Tešnju su rekli da nemaju email, kao i da nisu sigurnu da li im radi faks.

Ovo je još jedan primjer kako birokratski aparat koristi procedure da oteža poslovanje u državi ili čak da ga ozbiljno ugrozi.

Ceh plaćaju građani i privreda, a nadležni u policiji sebi daju za pravo da im, baš kao i medijima, ne daju obrazloženje za svoje postupke.