Melanija Tramp, bivša Prva dama SAD, ponovo je na toj poziciji poslije pobjede njenog supruga Donalda Trampa (Trump) na predsjedničkim izborima u Americi.
Rođena u Jugoslaviji
Melanija privatni dio i dalje dosta uspješno čuva od oka javnosti, iako su vremenom pojedine pikanterije uspijevale da nađu put do medija.
Ovo su zanimljivosti o Prvoj dami SAD među kojima su i neki koje vjerovatno niste znali.
Melanija je bivši model koja je služila kao prva dama Sjedinjenih Američkih Država od 2017. do 2021. godine tokom prvog predsjedničkog mandata svog supruga, Donalda Trampa.
Rođena i odrasla u bivšoj Jugoslaviji, a današnjoj Sloveniji, Melanija je započela manekensku karijeru kao tinejdžerka, a vremenom se pojavila na naslovnicama nekoliko međunarodnih časopisa, piše Biography.com.
Ona i Donald su se upoznali nakon što se preselila u Njujork 1990-ih. Par se vjenčao 2005. godine i imaju sina, Barona. Kao prva dama SAD rođena u inostranstvu, od vremena Luizije Adams iz 1820-ih, Melanija se zalagala za dobrobit djece, kao i za smanjenje internet nasilja i zloupotrebe opioida. Objavila je autobiografiju u oktobru 2024. godine.
Djetinjstvo Melanije Tramp
Melanija Knavs rođena je 26. aprila 1970. godine u Novom Mestu. Njen otac, Viktor, bio je trgovac automobilima, a majka Amalija, dizajnerka dječije odjeće.
Melanija je odrasla u skromnom domu sa svojom mlađom sestrom Ines i kasnije je saznala da ima starijeg polubrata Denisa, kojeg je njen otac imao iz prethodne veze.
Kao tinejdžerka se preselila u Ljubljanu, gdje je pohađala srednju školu. U tom periodu je počela da razvija interesovanje za manekenstvo.
“Ajnštajnova viza”
Manekenska karijera ju je 1996. godine podstakla da se preseli u Sjedinjene Američke Države. Dobila je stalni boravak u martu 2001. godine preko EB-1 programa, nazvanog “Ajnštajnova viza” zbog toga što se dodjeljuje vodećim akademicima, poslovnim liderima, oskarovcima i drugima koji demonstriraju “izuzetne sposobnosti”. Zvanično je postala američki državljanin 2006. godine.
Početkom 2018. godine, dok je administracija njenog supruga Donalda Trampa pokušavala da reformiše imigracione zakone, neki kritičari su postavili pitanje da li je Melanija zaslužila da učestvuje u EB-1 programu.
U avgustu te godine je objavljeno da su Melanijini roditelji, Viktor i Amalija, dobili američko državljanstvo i da ih je prva dama sponzorisala za zelene karte, što je bilo u suprotnosti s predsjednikovim prijedlogom za sistem zasnovan na zaslugama, koji je nastojao da ograniči sponzorisanje članova porodice.
Manekenska karijera
Melanija Tramp je počela da se bavi manekenstvom sa 16 godina, a dvije godine kasnije je potpisala ugovor s agencijom u Milanu.
Upisala se na Univerzitet u Ljubljani, ali je odustala nakon godinu dana kako bi se u potpunosti posvetila manekenskoj karijeri. U ranim fazama karijere, Melanija, koja je visoka 180 centimetara, radila je u Milanu i Parizu, prije nego što se 1996. godine preselila u Njujork. Tokom svojih putovanja, naučila je više jezika, uključujući engleski, francuski, italijanski i njemački.
Jednom kada se preselila u Sjedinjene Države, stekla je stalni posao sa poznatim fotografima poput Patrika Demaršeljea i Helmuta Njutna.
Kao manekenka je pozirala za naslovnice časopisa poput Harper’s Bazaar Bugarska, Vanity Fair Italia, Sports Illustrated Swimsuit Issue i britanskog GQ-a, za koji je u januaru 2000. godine pozirala naga. Godine 2005. pojavila se u reklami za Aflac i bila kovoditeljka jedne epizode emisije The View.
Skandal s fotografijama
Dok je njen suprug Donald Tramp vodio predsjedničku kampanju 2016. godine, Melanijine ranije nage manekenske fotografije izazvale su kontroverzu. Jedna od prvih kontroverznih fotografija koje su se pojavile na internetu bila je njena naslovna strana britanskog GQ-a iz 2000. godine, na kojoj leži naga na krznenom pokrivaču.
U julu iste godine, The New York Post je objavio nage fotografije tada 25-godišnje Melanije, uključujući jednu na kojoj leži u krevetu sa drugom ženom. Mnoge od ovih fotografija su bile objavljene za jedan francuski muški magazin koji više ne izlazi.
Govoreći o nagim fotografijama, Donald Tramp je dao izjavu za The New York Post.
– Melanija je bila jedan od najuspješnijih modela i radila je mnogo foto-snimanja, uključujući i naslovne stranice i glavne časopise. Ovo je bila fotografija snimljena za jedan evropski magazin prije nego što sam upoznao Melaniju. U Evropi su ovakve slike veoma moderne i uobičajene – branio je.
Melanija Tramp je 2024. godine u septembru branila sebe, izjavivši da je ponosna na svoje nage fotografije i kritikujući medije zbog povećanog nadzora.
– Da li više ne možemo da cijenimo ljepotu ljudskog tijela? – rekla je Melanija u video-snimku na društvenim mrežama dok je promovisala svoju autobiografiju.
– Trebalo bi da poštujemo svoja tijela i prihvatimo bezvremensku tradiciju korištenja umjetnosti kao moćnog sredstva za samoizražavanje – navela je.
Veza sa Trampom
Melanija se prvi put upoznala sa Donaldom Trampom na zabavi tokom Nedelje mode u Njujorku u septembru 1998. godine. U to vrijeme, Tramp je izlazio sa drugom ženom, ali je rekao Melaniji da je ta veza završena i tražio je njen broj telefona. U početku je odbila da mu ga da, ali je kasnije dala svoj broj.
– Rekla sam mu: ‘Nisam jedna od žena koje te jure. Ako hoćeš da budeš sa mnom, moraš da mi daš svoj broj da bih mogla da ga provjerim – rekla je ona za reviju Harper’s Bazaar.
Melanija i Donald Tramp su počeli da se zabavljaju, ali su raskinuli 2000. godine, a kasnije su se ponovo spojili.
Donald je javno govorio o svojoj vezi sa Melanijom u emisijama kao što su The Howard Stern Show i Larry King Live.
Melanija je 2004. godine priznala da nije odmah mogla da zamisli kako se udaje za Donalda.
– Da me je neko tada pitao: ‘Da li ćete se udati za Donalda Trampa?’ mislim da bih rekla ‘Ne’ – priznala je.
Par se vjerio 2004. godine, a vjenčali su se 22. januara 2005. u Palm Biču, Florida. Svadbi su prisustvovale poznate ličnosti, uključujući Bila i Hilari Klinton. Melanija je za tu priliku nosila Diorovu vjenčanicu ukrašenu kristalima i biserima, procijenjene vrijednosti od 200.000 dolara, čija izrada je trajala sedam mjeseci.
Godinu dana kasnije, Melanija je rodila sina Barona Vilijama Trampa.
– Ona je nevjerovatna majka, veoma ponosna na Barona, veoma zaštitnička i voli da bude sa njim – rekao je Donald 2016. godine u intervjuu za časopis People.
Uloga Prve dame
Kada je Donald Tramp pokrenuo predsjedničku kampanju 2015. godine, Melanija je nastojala da ostane relativno u pozadini, prateći ga na samo nekoliko ključnih mitinga.
Međutim, u julu 2016. godine dospijela je u središte pažnje kada je održala govor na Republikanskoj nacionalnoj konvenciji, u kojem su dijelovi bili veoma slični rečenicama iz govora koji je Prva dama Mišel Obama održala na Demokratskoj nacionalnoj konvenciji 2008. godine.
Melanija je u početku branila govor, rekavši da je pisala sa “što manje pomoći”, iako je autorka govora kasnije preuzela odgovornost za kontroverzu.
Nekoliko mjeseci kasnije, Melanija je najavila planove da se fokusira na smanjenje internet nasilja i drugih aktivnosti na društvenim mrežama, posebno među djecom i adolescentima.
Početak Trampovog mandata
U januaru 2017. godine, Melanija Tramp je postala prva dama Sjedinjenih Američkih Država. Na početku mandata svog supruga, odlučila je da ostane u Njujorku kako bi njihov sin Baron mogao da završi školsku godinu, prije nego što se u junu te godine preselila u Bijelu kuću.
Melanijina uloga prve dame u mnogim prilikama bila je tiha i neupadljiva. Nije uvijek prisustvovala događajima uz svog supruga, kao što su državni prijemi i večere, često birajući da se posveti privatnim aktivnostima i svojoj porodici.
Inicijativa “Budi najbolji”
Melanija Tramp je pokrenula inicijativu “Be Best” 2018. godine, koja se bavila zdravljem i blagostanjem djece, uključujući internet nasilje i zloupotrebu opioida. Njena kampanja je naišla na mješovite reakcije. Dok su neki hvalili njen trud, drugi su kritikovali inicijativu zbog kontradiktornosti u vezi sa ponašanjem njenog supruga na društvenim mrežama.
– Kao majka i kao Prva dama, zabrinjava me to što u današnjem brzom i uvijek povezanom svijetu djeca mogu biti manje spremna da izraze ili kontrolišu svoje emocije i često se okreću destruktivnim ili zavisničkim oblicima ponašanja kao što su maltretiranje, zavisnost od droga ili čak samoubistvo – rekla je ona prilikom predstavljanja svoje inicijative u maju 2018. godine.
Zdravstveni problemi Melanije Tramp
Tokom boravka u Bijeloj kući, Melanija je također prolazila kroz nekoliko zdravstvenih problema.
U maju 2018. godine, podvrgnuta je operaciji zbog benignog problema sa bubrezima u Vojnoj bolnici Volter Rid u Vašingtonu. Nakon petodnevnog boravka u bolnici, Melanija se povukla iz javnosti na nekoliko sedmica, što je izazvalo zabrinutost za njeno zdravlje.
Nakon što je Donald Tramp u oktobru 2020. godine objavio da su i on i Melanija pozitivni na kovid-19, porodica je bila pod povećanom pažnjom javnosti. Melanija se oporavila od virusa, kao i njihov sin Baron, koji je u početku bio negativan na testu, ali je kasnije potvrđeno da je također bio zaražen. Uprkos ozbiljnosti situacije, cijela porodica se uspješno oporavila bez većih komplikacija.
Život poslije Bijele kuće
Nakon što je Donald Tramp napustio Bijelu kuću u januaru 2021. godine, Melanija je zadržala relativno nizak profil po pitanju pojavljivanja u javnosti.
Uglavnom je izbjegavala političke događaje, a njena uloga u Trampovoj predsjedničkoj kampanji za 2024. godinu bila je minimalna.
U julu 2024. godine, izdala je saopštenje pozivajući na “jedinstvo” nakon atentata na Donalda Trampa, u kojem je on zadobio lakše povrede. Nakon toga se rijetko pojavljivala u javnosti, ali je prisustvovala Republikanskoj nacionalnoj konvenciji nekoliko dana kasnije.
U oktobru 2024. godine, Melanija je objavila svoju memoarsku knjigu pod nazivom “Melania”, u kojoj je detaljno opisala svoje djetinjstvo, manekensku karijeru, brak sa Donaldom Trampom i iskustvo koje je imala kao Prva dama. Knjiga je postala njen način da se obrati javnosti, pri čemu je naglasila da je pisanje bilo “duboko lično i reflektivno putovanje”.
Neto vrijednost
Od avgusta 2024. godine, Melanija Tramp ima procjenjenu neto vrijednost od 50 miliona dolara, prema sajtu Celebrity Net Worth.
Pored modelinga, Melanija je imala nekoliko poslovnih poduhvata koji su doprinijeli njenom bogatstvu.
Godine 2010. pokrenula je liniju nakita u saradnji sa QVC-om pod nazivom Melania Timepieces & Jewelry, koja više ne postoji. Također je 2016. godine kreirala kolekciju proizvoda za njegu kože, ali je proizvođač prekinuo saradnju s njom godinu dana kasnije.
Bivša prva dama trenutno prodaje nakit, ukrase i digitalne kolekcionarske predmete na svojoj web stranici.