Četvrtak, 28.11.2024.

Novi detalji: Dva bitna čovjeka bila u avionu s Prigožinom, poznato i ko su

Subota, 26.08.2023. | Globus | Najnovije | Vijesti

Osim Jevgenija Prigožina, vođe grupe Wagner, na popisu putnika aviona koji se u srijedu navečer srušio između Moskve i Sankt Peterburga bilo je još devet osoba, objavile su ruske vlasti. Među njima je navodno bio i Dmitrij Utkin, Prigožinova desna ruka, za kojeg se vjeruje da je skupini dao ime Wagner, javlja BBC. Ruski dužnosnici navode da je u avionu bio i Valerij Čekalov, koji se drži ključnim čovjekom za finansije ove plaćeničke skupine. Osim članova Wagnera, u privatnom avionu bila su i tri člana posade.

Pojedinosti o historiji Wagner grupe su mutne, ali, na samim počecima javlja se ime Dmitrija Valerijeviča Utkina. Vjeruje se da je 53 – godišnji veteran dva rata koje je Rusija vodila u Čečeniji od 1994. do 2000. u rad ove privatne vojske uključen od prvih dana. Čini se da ime grupe Wagner aludira na Richarda Wagnera, omiljenog skladatelja Adolfa Hitlera, a nadimak Wagner je koristio i sam Utkin. Posljednjih godina Utkin se je bio Prigožinova desna ruka, čovjek od povjerenja koji zapovijeda skupinom i nadzire borbenu obuku. Na jednoj od njegovih fotografija, vidljivo je da na tijelu ima nacističke tetovaže.

Prema biografiji iz 2013. godine Utkin je služio u ruskoj vojnoj obavještajnoj službi GRU od 1988. do 2008. godine. Navodi se i da je zbog sudjelovanja u borbenim djelovanjima dobio više državnih odlikovanja, kao i da vješto barata oružjem. Nakon što je napustio vojnu obavještajnu službu, Utkin je postao plaćenik i stekao utjecaj u Wagneru kada se skupina borila na strani proruskih separatista u istočnoj Ukrajini 2014. godine. Također se vjeruje da je sudjelovao u Wagnerovim operacijama u Siriji i Africi. Istraga BBC-ja iz 2021. povezala je Utkina s dokumentima koji su razotkrili Wagnerovu umiješanost u libijski građanski rat. Jedna od fotografija, za koju se vjeruje da je iz 2016., prikazuje Utkina kako stoji uz Vladimira Putina tokom prijema u Kremlju.

Tih je godina ruska vlada poricala veze s Wagnerom, ali, Putin je kasnije rekao da je ruska vlada finansirala grupu Wagner milijardama dolara. Četrdeset sedmogodišnji Valerij Čekalov, također jedan od Prigožinovih najbližih saradnika, imao je poslovne veze s čelnikom Wagnera od 2000-ih. Navodno je bio zadužen za logistiku i nadzirao je Prigožinove poslove koji ne uključuju vojne operacije, a služili su za finansiranje grupe. Čekalov je bio povezan s Europolisom, kompanijom koja je 2017. sklopila unosan posao s naftom i plinom u Siriji. Prema američkom Ministarstvu financija, tvrtku je angažirao sirijski predsjednik Bashar al-Assad “da zaštiti sirijska naftna polja u zamjenu za 25 posto udjela u proizvodnji nafte i plina”. Financijska sredstva prikupljena ovim ugovorom iskorištena su za plaćanje Wagnerovih boraca i nabavu oružja, objavilo je američko ministarstvo finansija.Također se vjeruje da je Čekalov bio zadužen za Wagnerove poslove širom Afrike.

Zbog veza s Prigožinom bio je pod američkim i ukrajinskim sankcijama, dok je kompanija Europolis bila pod sankcijama mnogih zemalja, uključujući Veliku Britaniju. Ostalih pet muškaraca na popisu putnika vjerojatno su bili Wagnerovi borci. Za razliku od Utkina i Čekalova, oni se ne pojavljuju na međunarodnim popisima vezanim uz sankcije, pa ih se ne drži visokorangiranim članovima grupe. Poznato je da je Prigožin putovao s osiguranjem, posebno nakon razlaza s Vladimirom Putinom krajem juna, pa je moguće da su putovali kao tjelohranitelji. Na popisu Wagnerovih boraca, koji su sastavili proukrajinski aktivisti, nalaze se Jevgenij Makarjan, Sergej Propustin i Aleksandar Totmin, piše Slobodna Dalmacija.

Na ruskom kanalu Telegram špekulira se da bi četvrti mogao biti Nikolaj Matusevič, pripadnik Wagnerove jurišne jedinice. Jevgenij Makarjan je bio bivši policajac. Pridružio se Wagneru u martu 2016., navodi istraživačka stranica Dossier Center. Borio se za grupu plaćenika u Siriji, a kodno ime mu je bilo “Makar”. Sergej Propustin, Wagnerov borac od 2015.,koristio je kodno ime “Kedr” i borio se u Drugom čečenskom ratu. Dossier Centar navodi da je bio pripadnik postrojbe zadužene za osobnu sigurnost Prigožina. Aleksandar Totmin poznat i kao “Tot”, često je na Instagramu objavljivao fotografije na kojima se vidi njegov promiskuitetni načina života, tvrdi novinar Michael D. Weiss.

Preostale osobe koje su ruske vlasti identificirale među mrtvima su pilot Aleksej Levšin, kopilot Rustam Karimov i Kristina Raspopova, stjuardesa i jedina žena u avionu. O njima ima vrlo malo podataka i ne zna se jesu li radili direktno za Prigožina, za kompaniju koju je on osnovao ili za neku sasvim drugu kompaniju. Stjuardesa Raspopova je navodno prije polijetanja razgovarala sa svojom obitelji, a fotografije je objavila i na društvenim mrežama. Karimov, 29-godišnji kopilot, radio je na tom poslu samo tri mjeseca, prema intervjuu koji je njegov otac dao ruskim medijima, a početkom ovog mjeseca proslavio je četvrtu godišnjicu braka. Pilot Aleksej Levšin bio je oženjen, imao je dvoje djece i cijeli je život proveo u zrakoplovstvu, citiraju ruski mediji izjavu njegove porodice.