Srijeda, 27.11.2024.

Najbogatije naselje Gaze sravnjeno preko noći: Najgore dolazi

Petak, 13.10.2023. | Globus | Najnovije | Vijesti

Prije rata, Rimal je bilo najuglednije naselje u Gazi, sa živahnim prodavnicama, kafićima, poslastičarnama i pogledom na Mediteran. Danas uglavnom stoji u ruševinama nakon žestokog izraelskog bombardovanja, što je jasan znak da nijedan dio Gaze neće biti siguran u nadolazećim sedmica sukoba.

Stanovnici Rimala jednostavno nisu mogli vjerovati kada su prvi put čuli da je to područje napadnuto. Dok je palestinska enklava već 16 godina prenaseljena, blokirana i zahvaćena humanitarnim krizama, Rimal se izdvajao. 

Karam Maher, 18-godišnji stanovnik Gaze, rekao je za “The Daily Telegraph” da u početku nisu mislili da su naredbe o evakuaciji nešto ozbiljno. “Sve dok izraelski policajac nije nazvao mog oca i rekao mu da se moramo evakuisati ako nam je stalo do naših života”.

Govoreći iz hotela u blizini Rimala, dodao je:

“Nismo znali gdje da idemo, konačno smo odlučili doći u ovaj hotel. Dobro je konačno pronaći smještaj, ali je loše jer ništa nije kao kod kuće. A i ovdje mogu čuti eksplozije.”

Masovno izraelsko bombardovanje uništilo je puteve koje su inače bile pune uličnih prodavaca hrane, uništilo stambene blokove i oštetilo džamiju i zgradu univerziteta. Kad je izbio rat, rekao je Maher, osjećao se kao da živi u “nerealnom snu”. Ali sada se to “pretvorilo u noćnu moru” čak i za imućnije stanovnike Gaze.

U novoj taktici, Izrael upozorava civile da evakuišu cijela naselja Gaze, a ne samo pojedinačne zgrade, a zatim bombama ruše velika područja u valovima vazdušnih napada. U prošlim sukobima izraelska je vojska insistirala na preciznosti napada u Gazi. Ovaj put vojni brifinzi naglašavaju razaranje koje se izaziva, piše “Telegraph”.

“Nećemo dopustiti stvarnost u kojoj se izraelska djeca ubijaju”, rekao je Joav Galant, ministar odbrane, na sastanku s vojnicima u blizini južne granice u utorak.

“Uklonio sam sva ograničenja – eliminisćemo svakoga ko se bori protiv nas i upotrijebiti sve mjere koje su nam na raspolaganju.”

Čak i uz upozorenja o evakuaciji, Palestinci kažu da neki ne mogu pobjeći ili nemaju kuda otići te da su cijele porodice zgnječene pod ruševinama.

Ponekad napadi dolaze bez ikakvog upozorenja, kažu preživjeli.

“Nije bilo nikakvog upozorenja ili bilo čega”, rekao je 58-godišnji Hasem Abu Manea koji je izgubio svoju 15-godišnju kćer Joanu kada je kasno u utorak u napadu sravnjen njegova kuća u gradu Gazi. “Sjedili smo tamo kao civili, obučeni kao i svi drugi.”

Iako SAD vodi pregovore s Izraelom i Egiptom o osiguranju humanitarnog koridora, to bi bio golem zadatak budući da se u Gazi nalazi više od dva miliona Palestinaca, od kojih je gotovo polovina mlađa od 18 godina.

Dr Gasan Abu-Sitah, Palestinac koji se 1988. preselio u Britaniju, rekao je da su bolnice u Gazi prenatrpane. U najvećoj bolnici u Gazi, Al-Šifa, koja se nalazi u gradu Gazi i često je centralna tačka njege u kriznim trenucima, toliko je ranjenih da se samo oni najkritičniji mogu operisati, a pacijenti umiru čekajući njegu.

“Otkako sam počeo razgovarati s vama, prošle su dvije minute i 15 sekundi otkako smo započeli poziv, čuo sam tri vazdušna napada”, rekao je Abu-Sitah razgovarajući s “The Daily Telegraph” putem Whatsapp poziva.

Dodao je:

“Bolnica je puna ljudi čiji su životi apsolutno uništeni. Ako se ne prekine bombardovanje ili ne bude humanitarnog koridora, mislim da će palestinski zdravstveni sistem kolabirati do kraja sedmice.”

Za one koji ne mogu ostati u hotelima nakon što su pobjegli od vazdušnih napada, bolnice i škole, od kojih mnoge vode Ujedinjene nacije, takođe su postale improvizovana skloništa od bombi sa stotinama pretrpanih hodnika i učionica.

“Nijedno mjesto nije sigurno u Gazi. Na meti su bile čak i škole UN-a. Ovdje je nekako sigurno”, dodao je Afaf Al-Najar, 21-godišnji student koji se sklonio u hotel u gradu Gazi. “Muž moje najbolje prijateljice je ubijen, možda u vazdušnom napadu, možda od šrapnela, niko ne zna – ona je ostala udovica u ranim dvadesetim”, dodao je.

Dan nakon što je Izrael proglasio “potpunu opsadu” enklave, u kojoj je prekinuto snabdijevanje gorivom, hranom i električnom energijom, jedina elektrana u Gazi prestala je s radom u srijedu poslijepodne. Kapacitet bolnica na cijeloj teritoriji je pred kolapsom.

“Možete li zamisliti da se nećemo moći čak ni uvjeriti da su naši rođaci i prijatelji dobro zbog nestanka struje i internete veze?” rekao je Al-Najar, jedan od studenata koji su se sklonili u hotel. “Jedan moj prijatelj je povrijeđen, njegova majka je ubijena u raketnom napadu. Ako imate sreće, dobićete prethodno upozorenje, ako ne, gotovo je. U Gazi se nema gdje sakriti”, rekla je.

Pa je dodala:

“Najgore dolazi, svi smo mrtvi”, prenosi “Index”.