Četvrtak, 28.11.2024.

Šta bi se dogodilo ako bi Rusi ubili Zelenskog?

Utorak, 01.08.2023. | Globus | Najnovije | Vijesti

Kad su Volodimira Zelenskog upitali je li zabrinut zbog ruskih pokušaja da ga ubiju, odgovorio je da si to ne može priuštiti. Portal Politico je analizirao šta bi se dogodilo da Rusi uspiju u toj zločinačkoj namjeri.

Zelenski je u intervjuu za CNN prošlog mjeseca kazao da ne razmišlja o planu Rusa da ga ubiju.

“Kad bih stalno razmišljao o tome, jednostavno bih se zatvorio, vrlo slično Putinu sada koji ne napušta svoj bunker. Naravno, moji tjelohranitelji trebaju razmišljati kako to spriječiti i to im je zadatak. Ne razmišljam o tome”, kazao je tada Zelenski.

Iako je to pitanje o kojem Zelenski, razumljivo, ne želi razmišljati, to je također pitanje koje njegove pristaše u zemlji i inostranstvu ne mogu ignorirati. Otkako je odbio ponudu za evakuaciju rekavši svojim potencijalnim američkim spasiocima “trebam streljivo, a ne prijevoz”, ukrajinski predsjednik igrao je ključnu ulogu u prikupljanju međunarodne podrške za borbu protiv Rusije.

Nije ni čudo što su ruski zakonodavci i ultranacionalistički vojni blogeri ujedinjeni tražeći da on bude meta. Status Zelenskog kao simbola onoga što Zapad vidi kao pravednu borbu, njegova sposobnost da preklinje i grdi svoje saveznike dok ne postigne svoje, njegova spremnost da drsko probije svoj put do fotografiranja na prvoj liniji i parlamentarnih pojavljivanja, sve to ga je oslikalo učinilo simbolom borbe protiv Rusije.

Nekoliko sedmica nakon invazije Vladimira Putina u februaru 2022., glavni savjetnik Zelenskog, Mikhail Podoljak, otkrio je da je bilo najmanje desetak ozbiljnih pokušaja atentata na njegovog šefa od ruskih diverzantskih i obavještajnih timova, uključujući Čečene i Wagnerove plaćenike koji su pokušali probiti strogo čuvanu i nadziranu vladinu četvrt Kijeva.

Sam Telenski navodno je imao Zoom sastanak s američkim senatorima nedugo nakon invazije rekavši da bi to mogao biti posljednji put da ga vide živog.

Jasno je da su rizici sada manji nego što su bili u prvim sedmicama rata kada su se ruski tenkovi obrušavali na ukrajinsku prijestolnicu i malo tko je mislio da će nacija u sukobima preživjeti. Ali niko u ukrajinskoj vladi ili parlamentu zemlje ne sumnja da je opasnost i dalje velika.

U martu su se ponovno čuli pozivi da se Zelenski ubije nakon što su ruski diverzanti koji su podržani od Ukrajine i protiv Putina prešli granicu i upali u dva ruska sela u oblasti Bryansk. Zastupnik Mihail Deljagin rekao je da je “jedini normalan odgovor” na incident “momentalna eliminacija Zelenskog”.

Ustavno nasljeđe

S obzirom na uloge i rizik, nije ni čudo da ukrajinski dužnosnici odbacuju zahtjeve za razgovor o tome što bi se dogodilo da Rusija uspije, ili odbijaju javno govoriti, brinući se da se tema čini previše jezivom.

Pa ipak, uprkos nevoljkosti da se javno bavi tim pitanjem, plan postoji, prema intervjuima s ukrajinskim dužnosnicima i zakonodavcima, kao i analitičarima. Američki državni sekretar Antony Blinken rekao je isto, odnosno da “Ukrajinci imaju planove, o kojima neću govoriti niti ulaziti u detalje, kako bi osigurali ono što bismo nazvali ‘kontinuitet vlade ‘na ovaj ili onaj način’, rekao je za CBS prošle godine.

Formalno, po ustavu, linija nasljeđivanja je jasna. “Kada predsjednik nije u mogućnosti ispunjavati svoje dužnosti, predsjedavajući Vrhovne rade Ukrajine (ukrajinskog parlamenta) preuzima njegove odgovornosti”, rekao je Mykola Knyazhytsky, opozicioni zastupnik iz zapadnog grada Lavova. “Dakle, ne bi bilo vakuuma.”

Predsjednik Verkhovne Rade Ruslan Stefanchuk, član Zelenskijeve stranke Sluga naroda, nema posebno visoko povjerenje u anketama. To je oko 40 posto, manje od polovine Zelenskog. I nije popularan među opozicionim zastupnicima.

“Ali mislim da to nije važno”, rekao je Adrian Karatnycky, nerezidentni viši saradnik Euroazijskog centra Atlantskog vijeća. “Postoji jak tim lidera i mislim da bismo vidjeli kolektivnu vladu”, dodao je.

Upravno vijeće bi najvjerojatnije činili Stefanchuk kao figura, zajedno s Andrijem Yermakom, bivšim filmskim producentom i advokatom koji je šef ureda predsjednika, ministrom vanjskih poslova Dmytrom Kulebom i ministrom odbrane Oleksiijem Reznikovim. Valerij Zalužni ostao bi vrhovni general u zemlji.

Karatnycky je dodao da je Ukrajina stvorila “dobro uhodan” administrativni, vojni i diplomatski stroj.

“Ne želim reći da je Zelenski gotovo irelevantan za ovo. Ali mislim da je jedinstvo zemlje nezamjenjiva stvar”, dodao je.

Šok za sistem

Hisorija nudi i izvjesnu sigurnost. Zavjerenicima iz Kremlja bilo bi dobro pročitati dokument temeljen na podacima koji su napisali akademici Benjamin Jones i Benjamin Olken za američki Nacionalni biro za ekonomska istraživanja (NBER) o učinku 59 ubistava nacionalnih vođa koji su se dogodili između 1875. i 1875. godine na institucije i rat.

“Atentati na autokrate proizvode značajne promjene u institucijama zemlje, dok atentati na demokrate ne”, zaključili su.

“Atentat nikada nije promijenio historiju svijeta”, samouvjereno je izjavio britanski premijer Benjamin Disraeli nekoliko sedmica nakon što je predsjednik Abraham Lincoln ubijen iz vatrenog oružja dok je gledao predstavu u Ford’s Theatru u Washingtonu. Atentat je doista imao mali učinak na poništavanje reformi njegove administracije.

U arhetipskom primjeru koji je vjerojatno u prvom planu Disraelijevog uma da atentat ne skreće tok historije, ubice Julija Cezara nisu uspjele u svom cilju da spase osuđenu Rimsku Republiku od diktature, već su umjesto toga samo pokrenule građanske ratove koji su ubrzali naizgled neizbježnu tranziciju na carski sustav Cezara.

Ukrajina ima jedinstvo

Situacija u Ukrajini je, naravno, posebna. Sa svojim jačajućim demokratskih institucija, daleko je od raspadajuće Rimske republike, čiji su dani gotovo sigurno bili odbrojani bez obzira na to je li stradanje u martovskim idama bilo uspješno ili ne. A Evropa je već u ratu.

Iako bi Zelenskijeva smrt bila psihološki šok, Karatnycky je rekao kako biste procijenili vjerojatni učinak, morate razmotriti kako se Ukrajina transformirala otkako je Rusija pokrenula svoju agresiju.

Putinov napad nenamjerno je pomogao u stvaranju novog snažnog osjećaja ukrajinske nacije i oblikovanja “sigurnih institucija”, rekao je. Javnost je ujedinjena “u pogledu svojih ciljeva”, dodao je.

Ako postoji slaba karika u scenariju, to vjerojatno nije u Ukrajini, već među njezinim saveznicima.

Retorika Zelenskog i govorništvo osvojili su srca publike od Washingtona do Londona i Brisela do Varšave. Njegova bi eliminacija mnoge od istih ljudi vjerojatno ostavila zapanjenima i nesigurnima što dalje učiniti. To bi moglo povećati pritisak za pregovore i kompromis.

Ipak, ovo nije rat jednog čovjeka. A barem u Ukrajini, malo ko sumnja da bi drugi čelnici, jednako vrijedni, bili na visini te prilike kao što su to činili od invazije.