O tome kakav je odnos Stranka demokratske akcije (SDA) prema Obavještajno-sigurnosnoj agenciji (OSA) BiH najbolje govore reakcije internet ratnika s kojim se fotografisao predsjednik SDA Bakir Izetbegović na predizbornoj turneju po Evropi, plaćenoj novcem ojađenih građana Bosne i Hercegovine.
Pohvalni potez OSA BiH da proglasi prijetnjom po nacionalnu sigurnost sumnjive osobe iz susjedne Srbije, ali i Rusije nepismeni „portparoli“ interesne grupe Bakira Izetbegovića, koja se u papirima naziva „Stranka demokratske akcije“, predstavili su potezom i uspjehom neškolovanog falsifikatora fakultetskih diploma Osmana Mehmedagića – koji se odaziva na nadimak Osmica.
Prava istina je da je OSA BiH došla do svih potrebnih saznanja o osobama koje su proglašene prijetnjom po nacionalnu sigurnost BiH zahvaljujući radu zaposlenika OSA BiH, a ne zahvaljujući Osmanu Mehmedagiću kojeg SDA silujući kompletan državni sistem i izrugujući se zakonima koje je usvojila Parlamentarna skupština BiH održava na mjestu generalnog direktora.
Uloga Osmana Mehmedagića može se ogledati samo u kontekstu postavljanja pitanja zbog čega nije ranije postupao po nalazima zaposlenika OSA-e i zbog čega je štitio državljane Srbije od izricanja mjere zabrane ulaska u BiH. Naime, Crna Gora i Makedonija mnogo prije BiH proglasile su prijetnjom po nacionalnu sigurnost osobe kojim je prošle sedmice zabranjen ulazak u BiH.
Da li je Osmica ciljano odbijao staviti na crnu listu one koji prijete nacionalnoj sigurnosti BiH, da li je to uradio kako bi namjerno u izbornoj godini donio SDA koji politički poen, predstavio se zaštitnikom države iako to nije, pokazat će vrijeme.
Da SDA imalo mari za zakonitost i interese OSA BiH onda bi još davno postupila u skladu sa zakonom i pomjerila kompromitiranog Osmicu s mjesta direktora. Ako ne zbog lažne fakultetske diplome ili lažnih fakultetskih diploma onda zbog toga što je ispunio uslove za penziju.
Prema zvaničnim podacima Federalnog zavoda za penzijsko i invalidsko osiguranje (PIO/MIO) prvi čovjek OSA BiH, kojem je prema Bakiru Izetbegoviću ključna referenca za postavljenje na tu poziciju bila to što je gasio store u Predsjedništvu BiH za vrijeme demonstracija u Sarajevu, trebao je biti penzionisan još u maju 2021. godine.
Mehmedagić je, prema podacima Zavoda PIO, morao u penziju otići još 2021. jer je utvrđeno da je napunio 40 godina, četiri mjeseca i 26 dana radnog staža (uključujući i beneficirani radni staž), zvanično evidentiranog u Federalnom zavodu (PIO/MIO). Zakon o radu u institucijama BiH precizirao je da radni odnos, prema sili zakona, prestaje kada zaposlenik napuni 40 godina staža osiguranja, bez obzira na godine života.
Oči pred ovom činjenicom zatvara dopredsjedavajuća Vijeća ministara BiH Bisera Turković koja je članica Izvršnog obavještajnog odbora, a koji nadzire rad Osmana Mehmedagića. To što se Turković pravi slijepa ne iznenađuje jer je upravo Osmica bez ikakvog konkursa zaposlio njenog sina Alija Turkovića u OSA BiH te ga rasporedio na rad u Ambasadu BiH u Kataru gdje je ranije Alijeva majka, dopredsjedavajuća Bisera, bila ambasadorica.
Pored Turković oči na nezakonitost zatvaraju i predsjedavajući Vijeća ministara BiH Zoran Tegeltija iz SNSD-a koji predsjedava Izvršnim obavještajnim odborom i koji je najodgovorniji za nadzor nad radom zakonitosti kompromitiranog Mehmedagića. Slijepim se pravi i drugi dopredsjedavajući Vijeća ministara BiH Vjekoslav Bevanda iz HDZ-a koji je također član Izvršnog obavještajnog odbora.
Savršen sklad koalicije SDA, SNSD i HDZ. Međutim ostaje nejasno zbog čega šuti predsjedavajući parlamentarne Komisije za nadzor nad radom OSA BiH Nermin Nikšić iz SDP-a. Isto kao i članovi Izvršnog obavještajnog odbora tako i članovi Komisije za nadzor nad OSA BiH dužni su da se staraju o zakonitosti rada OSA BiH.
Šutnju ili dogovor među navedenim strankama Osmica vješto koristi da pokuša saprati ljagu sa svog imena uzimajući lično na sebe zasluge vrijednih zaposlenika OSA BiH. U slobodno vrijeme stigne i da ode do restorana Una i uživa u muzici folk pjevača Semira Cerića Koketa.
Kruži priča kako je Koketu sugerisano da ne pjeva svoju pjesmu „Boem“ zbog stiha koji glasi: „Ma, živjet ću ovaj život vječitog boema i vječno ću da žalim jednu ljubav koje nema“. Valjda se direktor Osmica zbuni pa ovaj stih otpjeva drugačije: „Ma, živjet ću ovaj život vječitog boema i vječno ću da žalim što nijednu diplomu nemam“.
(PRESS)