Četvrtak, 25.04.2024.

Stručnjaci EU komisije u reviziji predmeta protiv Osmana Mehmedagića; Utajio porez u iznosu od 29.930 KM

Subota, 26.03.2022. | BiH | Kolumne | Najnovije | Vijesti

Stručnjaci Europske komisije u sklopu Misije stručne procjene o borbi protiv organizovanog kriminala i korupcije, a koju provode s fokusom na oduzimanje stečene imovine krivičnim djelom i primjenu posebnih istražnih radnji, boravili su u periodu 07. do 11. marta 2022. godine u Sarajevu, a zbog revizije predmeta protiv generalnog direktora OSA-e Osmana Mehmedagića.

Pomenuti sastanak trajao je nekoliko sati, a održan je u VSTV-u BiH. Sastanku su prisustvovali stručnjaci Europske komisije Theo Byl, Siegfrid Nannt i Martina Spreitzer-Kropiunik, predstavnici Opšte uprave za susjedstvo i pregovore o proširenju EK (DG NEGE) Frederick Swinnen, Giulio Venneri, Jolle Pilorge te predstavnici izaslanstva Europske komisije u BiH Drino Galičić, Alfredo Strippoli, Tomislav Ćurčić i DIjana Stevanović.
U fokusu sastanka bile su i sumnjive okolnosti odbijanja optužnice, te borba protiv organizovanog kriminala i korupcije.

Inače, kako nezvanično saznajemo u predmetu protiv Osmana Mehmedagića okončana je i finansijska istraga, te je gotov i izvještaj vještaka. U samom izvještaju nekoliko je indikativnih stavki, između ostalog ustanovljeno je da dugovanje Osmana Mehemdagića po osnovu direktnih poreza iznosi 29.930,00 KM (gotovina koju je koristio pri kupovini kuće i automobila).

Također, nezanemariva su i sredstva koja je Mehmedagić na ime plaće dobio u periodu od dana kada je trebao zakonski biti penzionisan, pa sve do danas, o čemu ćemo se detaljnije baviti u narednim danima.

Podsjetimo i da se Mehemdagić nalazi pred još jednom optužnicom, ovaj put u aferi “Diploma”.

Naime, Tužilaštvo BiH, istražujući diplomu Mehmedagića, došlo je do zapanjujućih informacija.

Tako je utvrđeno da je Mehmedagić uz pomoć Denisa Prcića, vlasnika Američkog univerziteta, “uskrsnuo” među studentima Pravnog fakulteta u Tuzli – Odsjek Međunarodno pravo.

Tačnije, kako je utvrđeno, Prcić uz pomoć saradnika istrgnuo je stranicu s upisom studenata (registar indexa) i ubacio drugu, s dopisanim imenom Mehmedagića.

Direktor OSA-e tako se ukazao pod rednim brojem 7 upisanih studenata, ali je ustanovljeno da je riječ o falsifikovanom rukopisu.

Na prvom spisku registra studenata u matične knjige, Mehmedagića nije bilo.

Svojeručno ispisivana imena studenata

Prvi spisak od 22 studenta kasnije je istrgnut i dopisan novi, s Mehmedagićevim imenom. Umjesto studenta Damira Mujakovića upisan je tako Mehmedagić, a po novom spisku, umjesto 22 studenata ukazala su se 23, među njima i direktor OSA-e.

Međutim, vještak kriminalističke struke, analizirajući stranice, utvrdio je da se prvi i drugi spisak ne mogu dovesti u grafološku vezu, tačnije da je “stvarni skripter pokušao gotovo potpuno imitirati stvarni rukopis osobe koja je vodila matične knjige”.

A ova osoba je svojeručno ispisivala imena studenata da bi kasnije druga osoba grafitnom olovkom pokušala imitirati njen rukopis.

– Slijedom redoslijeda ispisivanja istrgnutih listova i integrisanog lista u knjigu “registar index” utvrđene su suštinske razlike: uklanjanje rubrike 17 na novonastalim listovima gdje je trag crvenog sredstva za pisanje ostao kao dvije vodoravne linije i rukopisom ispisano “poništeno” uz skraćeni potpis te otisak pečata plave boje, pa je izvršeno pomjeranje sadržaja gdje je u rubrici 7 novoispisano (Mehmedagić Osman 52 8.7.2008.l) a pomjeren je sadržaj (Mujaković Damir 66 17.7.2009. I) u rubriku 8 i tako ostatak sadržaja do rubrike 17 – navodi vještak kriminalističke struke.

U vjestačenju je navedeno da je uz rukopisom ispisanim sadržajem Međunarodno pravo i diplomatija te na hrbatu s oznakom “registar uz matičnu knjigu” Pravni fakultet Međunarodno pravo, gdje je u rubrici 7 (Osman Mehmedagić 8.7.2008) nastao iza 18.7.2017.godine, a “što je najmlađi datum koji je svojeručno ispisala osoba koja je vodila matične knjige”.

Pronađena je originalna istrgnuta stranica na kojoj nema imena Osmana Mehmedagića.

(PRESS)