Subota, 30.11.2024.

Grabar-Kitarović nasljednica glavnog sekretara NATO-a? Šta to znači za BiH i njenom putu ka punopravnom članstvu?

Četvrtak, 22.07.2021. | Globus | Najnovije | Region | Vijesti

Bivša predsjednica Hrvatske Kolinda Grabar-Kitarović izjavila je da je počašćena što je mediji spominju kao favoritkinju za nasljednicu glavnog sekretara NATO-a.

“Priznajem, nisam iznenađena, ali sam uistinu počašćena time što me se spominje u tako uglednom društvu za tu iznimno važnu dužnost. Uostalom, to je i svojevrsno priznanje i dodatna međunarodna potvrda za Hrvatsku. Reći bilo što više od toga u ovom trenutku bilo bi uistinu preuranjeno i krajnje neprofesionalno”, kratko je rekla za Jutarnji list bivša predsjednica Kolinda Grabar-Kitarović, komentirajući medijske spekulacije prema kojima je favoritkinja za nasljednicu glavnog sekretara NATO Jensa Stoltenberga.

Grabar-Kitarović javila se iz Tokija, gdje je prisustvovala sjednici Međunarodnog olimpijskog odbora u čije je članstvo izabrana u julu prošle godine kao četvrta osoba iz Hrvatske i prva žena.

Upravo to što je žena navodi se kao jedan od argumenata za nominaciju Grabar-Kitarović za glavnog sekretara NATO. Prednost Grabar-Kitarović je njezina bogata biografija u kojoj se, među ostalim, navodi iskustvo rada u NATO. Bila je pomoćnica glavnog sekretara za javnu diplomatiju od 2011. do 2014. godine, takođr prva žena na toj dužnosti. Neki spominju da je svoju karijeru gradila na konzervativnim političkim stajalištima.

Predsjednik Zoran Milanović komentirao je kandidaturu bivše predsjednice Kolinde Grabar Kitarović za glavnu tajnicu NATO-a, prenosi Dnevnik.hr

– Ne bih imao ništa protiv, ali to je za godinu dana. Draže mi je da je ona, ali polako, to je za godinu dana, daleko je i to se ne pušta u javnost. Pustimo to. Te se stvari rješavaju u tišini. To bi bilo korisno za Hrvatsku. Možda je čak i prekvalificirana – kazao je predsjednik.

Tokom jednog seminara Grabar-Kitarović je izjavila kako je “vrlo važno napomenuti da NATO nije samo vojni savez, to je i politički savez, kao i savez vrijednosti. U NATO-u postoji zajednički demokratski identitet.”

Međutim, poznato je da predstavnici na visokim funkcijama nekada ne izjednačavaju riječi s djelima. Prema tome se nameće pitanje šta bi eventualni odabir Grabar-Kitarović za glavnog sekretara NATO-a predstavljao za BiH i njen put ka punopravnom članstvu u ovoj organizaciji.

Tokom 2016. godine, kada je obnašala ulogu predsjednice Republike Hrvatske, Grabar-Kitarović je govorila o članstvu BiH u NATO-u, istaknuvši da ima punu podršku Hrvatske.

– Da je bilo volje u takozvanim centrima moći, već je Bosna i Hercegovina mogla i trebala biti članica NATO-a i EU-a. Hrvatska će je u tome snažno podupirati, jer Bosna i Hercegovina nama je više od susjede. Tko god otvorena srca i uma dođe ovdje, shvatit će koliko su Hrvatska i Bosna i Hercegovina bliske, sestrinske zemlje, na mnoge načine upućene jedna na drugu – rekla je 2016. godine Grabar-Kitarović

Dvije godine kasnije, Grabar-Kitarović je napomenula kako ”BiH, nažalost, gubi pozornost velikog broja zemalja članica Evropske unije”.

– Ljudi se uglavnom čine zadovoljnima mirom ili bar ‘prividnim mirom’ koji trenutno vidimo. Međutim, situacija se u jednom momentu može zakomplicirati iz sigurnosnih ili ekonomskih razloga. Zemlji je potrebna povoljna atmosfera koja bi omogućila ekonomski, politički i napredak u drugim oblastima poput provođenja reformi, a sve u korist građana Bosne i Hercegovine. Kao što znate, u Bosni i Hercegovini će ove godine biti održani izbori. Trenutna situacija u vezi sa novim izbornim zakonom je neizvjesna. Zajedno sa Turskom možemo doprinijeti dogovoru prije svega između Hrvata i Bošnjaka u Federaciji BiH, ali i sva tri naroda u BiH. Moramo je podupirati kao suverenu, teritorijalno integriranu državu, ali to zaista zahtijeva političku emancipaciju koju smo čekali da državne institucije poduzmu kako bi bile u mogućnosti donijeti odluke u ime naroda – pojasnila je Grabar-Kitarović.

Međutim, ovo i nisu najbolje vijesti za Bosnu i Hercegovinu ako uzmemo u obzir kakav je odnos Grabar-Kitarović imala prema zvaničnom Sarajevu dok je bila predsjednica RH.