Više desetina građana okupilo se sinoć ispred zgrade Vlade Kantona Sarajevo izražavajući nezadovoljstvo zbog odluke Vlade Kantona o najavljenom „zatvaranju“ Sarajeva tokom sljedećeg vikenda (od 12. do 15. marta).
Kako su sinoć naglasili sarajevski ugostitelji će ukoliko se situacija ne poboljša i ne ublaže mjere koje je donijela Vlada KS biti primorani da otpuštaju svoje radnike.
Kako je prethodno kazao premijer KS Edin Forto, građani će se za vrijeme najavljenog lockdowna moći kretati, ali tržni centri i ugostiteljski objekti neće raditi.
SOURCE je pitao Premijera KS Edina Fortu kako namjerava pomoći ugostiteljima ukoliko se stanje ne promjeni, odnosno još više pogorša. Da li će Vlada KS razmatrat prijedloge od strane predstavnika ugostiteljskih radnika u Kantonu Sarajevo u kojima oni traže određenu finaskijsku pomoć od Vlade KS?
“Molimo za strpljenje i saradnju. Ne postoji vlada u BiH koja je više naklonjena privatnom sektoru od naše. Ovo smo morali uraditi kako bi pokušali spriječiti puno gore stanje. Nismo nikog prevarili. Održali smo niz sastanaka sa ugostiteljima. Oštrije mjere su uvijek bile opcija u slučaju pogoršanja.
Pratimo situaciju i reagovati ćemo onako kako struka nalaže, a u cilju zaštite zdravlja građana”, kazao je Forto za Source portal, te dodao:
“Zdravstveni sistem je na ivici kolapsa. Zbog toga i reagujemo. Noćas je umrlo 10 naših sugrađana u prepunim bolnicama.
Svi zajedno smo u pandemiji. Samo zajedno možemo iz nje izaći. Ukoliko bude zatvaranje na 15 dana, onda bi išao paket pomoći. Nadam se da do toga neće doći”, zaključio je premijer KS Edin Forto.
(SOURCE/PRESS)