Subota, 27.06.2026.

Osmica u jeku afere o pokušaju stavljanja policije pod kontrolu SDA otišao podržati Obuću: Preuzeo na sebe i ovlasti direktora FUP-a

Srijeda, 10.03.2021. | BiH | Najnovije | Vijesti

U jeku afere o SDA-ovom pokušaju kupovine Ministarstva unutrašnjih poslova BPK Goražde i stavljanju kantonalne policije pod političku kontrolu u službenu posjetu SDA-ovoj premijerki BPK Aidi Obući došao je direktor OSA BiH Osman Mehmedagić zvani Osmica, a koji je također kadar SDA, piše PRESS.

Mehmedagić je u Goražde stigao u momentu kada se vlada Aide Obuće suočava s aferom vezanom za pokušaj stavljanja kantonalne policije pod kontrolu SDA i kupovinu Ministarstva unutrašnjih poslova BPK Goražde.

Može se protumačiti da je intencija posjete bila da se političkim oponentima, istražiteljima, pa čak i tužiteljima pošalje jasna poruku kako Aida Obuća uživa podršku Obavještajno-sigurnosne agencije (OSA) BiH.

Ovo ne bi bio prvi put da se Osman Mehmedagić upliće u političke procese jer je, prema tvrdnjama šefa Kluba Bošnjaka u Domu naroda Parlamentarne skupštine BiH Asima Sarajlića (SDA), zajedno s njim “završio” izbor Abdulaha Skake za gradonačelnika Sarajeva.

Obuća se dobro potrudila da njen sastanak sa šefom tajne službe bude javan i da svima u Goraždu da do znanja kako je Osmica na njenoj strani. Fotografi su zabilježili ulazak Mehmedagića u pratnji SDA-ove premijerke u službene prostorije, njihovo zajedničko razgledanje prostorija, a i potpisivanje sporazuma kojim je Obuća ustupila OSA BiH prostorije na korištenje.

U medijima su zahvaljujući Obući i Mehmedagiću osvanule fotografije unutrašnjosti prostorija koje će OSA koristiti u Goraždu, a premijerka BPK precizirala je i da će tajna služba BiH biti smještena u prostoru “bivše Uprave za inspekcijske poslove BPK Goražde” i “u neposrednoj blizini administrativne zgrade Vlade BPK Goražde u ulici Kulina bana”.  

Mala sobica koju je Obuća dala na korištenje OSA BiH izazvala je podsmjeh bh. javnost, a brojni građani BiH na društvenim mrežama poručili su Mehmedagiću da se mani populizma i da otvori ured OSA-e u Srebrenici ili Višegradu ako se ne boji Milorda Dodika i ukoliko OSA BiH smije djelovati na teritoriji manjeg bh. entiteta.

Posebno zanimljiva izjava Aide Obuće je ona u kojoj konstatuje da je na sastanku s Osmanom Mehmedagićem, dakle direktorom OSA BiH, razgovarala o tome da se u Goraždu osiguraju prostorije za potrebe Federalne uprave policije (FUP).

 “Mi smo u današnjim razgovorima otišli i korak dalje, tako što smo razgovarali da se u narednom periodu nađe način da se određene prostorije obezbjede i za potrebe Federalne uprave policije kada je u pitanju BPK Goražde. Ovo je veoma bitno, prije svega iz sigurnosnih i bezbjednosnih razloga”, izjavila je Obuća.

Mehmedagić prema zakonu nema nikakve veze s FUP-om i ne bi smio kao direktor OSA BiH u ime FUP-a dogovarati otvaranje novih odjela federalne policije. U ovom momentu to može činiti samo zamjenik direktora FUP-a Ensad Kormana koji upravlja FUP-om.

Da pojasnimo, to bi bilo isto da direktor Državne agencije za istrage i zaštitu (SIPA) Darko Ćulum da sebi za pravo da s Obućom dogovara otvaranje ureda FUP-a ili Porezne uprave Federacije BiH u Goraždu.

Ostaje nejasno, da li Mehmedagić samoinicijativnim preuzimanjem uloge rukovoditelja FUP-a šalje poruku kadrovima SDA da u praksi on upravlja FUP-om, a da su ostali samo izvršitelj njegovih naredbi.

(PRESS)