Ministar vanjskih i evropskih poslova Hrvatske Gordan Grlić Radman rekao je da bi dovođenje u pitanje Dejtonskog sporazuma imalo “katastrofalne posljedice po za mir i sigurnost u cijeloj Evropi”.
On je učestvovao na panelu pod nazivom “Izgradnja povjerenja kroz dijalog” na međunarodnoj konferenciji Prespa Forum u Ohridu. Kako je rekao, konsenzus unutar Evropske unije da se jugoistočnu Evropu mora uključiti u EU, od historijske je važnosti za sve njene građane.
Dodao je da ne postoji čarobni štapić koji bi riješio sve probleme s kojima se zemlje Zapadnog Balkana suočavaju decenijama.
“Postoje sporovi i nesuglasice oko kojih postoje različita gledišta i stavovi. Unatoč tome, ohrabrujuće je što su, kao posljedica prijeke potrebe i traumatičnih iskustava u ovoj regiji, razvijeni alati za rješavanje problema dijalogom i pregovorima”, istaknuo je ministar.
Kao primjere dijaloga i pregovora ministar je istaknuo Erdutski sporazum iz 1995., kojim je započet proces mirne reintegracije Istočne Slavonije, Baranje i Zapadnog Srijema Republici Hrvatskoj, i Dejtonsko-pariški sporazum, koji je nazvao “najvažnijim mirovnim sporazumom potpisanim nakon Drugog svjetskog rata te koji je zaustavio rat u Bosni i Hercegovini i čiji Aneks 4 garantira jednakost triju konstitutivnih naroda”.
“Važnost Dejtonsko-pariškog sporazuma za Bosnu i Hercegovinu i danas je nemjerljiva i bilo kakav pokušaj njegove promjene neprihvatljiv je za Republiku Hrvatsku. U zadnje vrijeme svjedočimo pokušajima nekih političkih struktura unutar BiH da dovedu u pitanje bit Dejtonsko-pariškog sporazuma. Posljedice toga bile bi katastrofalne za mir i sigurnost u cijeloj Evropi“, rekao je ministar.
Također se dotaknuo trenutnih nesuglasica između Sjeverne Makedonije i Bugarske.
“Još uvijek sam optimist i nadam se da će se ti problemi uskoro riješiti te da će za vrijeme slovenskog predsjedanja Vijećem EU-a započeti pristupni pregovori s Albanijom i Sjevernom Makedonijom. Ohrabreni smo činjenicom da se razgovori odvijaju na najvišim političkim razinama. To je put naprijed – bilateralni dijalog. Evropski način rješavanja problema u kojemu se kompromis ne vidi kao znak slabosti. Sjeverna Makedonija i Bugarska su prijatelji Republike Hrvatske s kojima dijelimo zajedničku budućnost u EU”, istaknuo je.
(Klix)