Četvrtak, 31.10.2024.

Znate li za Mastodon, društvenu mrežu na koju prelaze korisnici Twittera?

Ponedjeljak, 07.11.2022. | Globus | Najnovije | Tehnologija | Zanimljivosti

Nakon što je Elon Musk preuzeo Twitter, neki korisnici su počeli tražili alternativne platforme. Najveću korist od toga imao je Mastodon.

Radi se o društvenoj mreži koja sada ima preko 655.000 korisnika, od kojih se više od 230.000 pridružilo tek prošle sedmice.

Na površini Mastodon izgleda kao Twitter – korisnici naloga pišu postove (koje se nazivaju “tuts”), na koje se može odgovarati, a mogu i da prate jedni druge.

Ispod međutim, radi na drugačiji način, što je jedan od razloga zašto privlači nove korisnike, ali je izazvao određenu zbrku kod novih korisnika koji se prijavljuju.

Platforma je stara šest godina, no njena trenutna aktivnost je bez presedana i bori se pod teretom novih korisnika.

Prva stvar koju morate učiniti kada se prijavite je odabrati server. Ima ih mnoštvo, tematski su, podijeljeni po zemlji, gradu ili interesima.

Nije bitno na kojem se nalazite jer ćete svakako moći pratiti korisnike na svim ostalima, ali to vam daje početnu zajednicu za koju je vjerojatnije da će objavljivati ​​i stvari koje vas zanimaju.

Neki od popularnih trenutno rade vrlo sporo zbog velike potražnje.

Ryan Wild, koji upravlja serverom MastodonApp.UK preko svoje kompanije Superior Networks, rekao je da je imao preko 6.000 novih članova za 24 sata i da je morao pauzirati registraciju.

Server koji odaberete postaje dio vašeg korisničkog imena, na primjer @zsk@mastodonapp.uk.

Ako ste na istom serveru, možete pretraživati ​​samo po imenu osobe, ali ako je ona na drugom serveru trebat će vam njihova puna adresa.

Za razliku od Twittera, Mastodon neće predlagati pratioce za koje biste mogli biti zainteresirani. Također, možete pretraživati ​​hashtagove.

Mastodon nije jedna platforma. To nije jedna “stvar” i nije u vlasništvu jedne osobe ili firme. Svi ovi različiti serveri se međusobno povezuju i čine kolektivnu mrežu, ali su u vlasništvu različitih ljudi i organizacija.

Ovo se zove decentralizacija, a ljubitelji decentralizovanih platformi vole ih upravo iz tog razloga, jer se njima ne može upravljati po volji jednog entiteta.

Međutim, loša strana ovoga je što možete lako izgubiti svoj račun. Mastodon traži od vlasnika servera da obavijeste svoje korisnike tri mjeseca unaprijed ako odluče da ih zatvore.

Inače, osnivač Twittera Jack Dorsey, radi na novoj mreži pod nazivom “BlueSky” i rekao je da želi da i ona bude decentralizirana.

klix/press