NASA aktivno nadgleda čudnu anomaliju u magnetskom polju Zemlje, odnosno ogromno područje nižeg magnetskog intenziteta koje se nalazi na nebu između Južne Amerike i jugozapadne Afrike.
Ovaj fenomen, nazvan Južnoatlantska anomalija (SAA), već godinama zbunjuje naučnike. Naime, sateliti i svemirske letjelice posebno su osjetljivi na oslabljenu snagu magnetskog polja unutar anomalije jer su zbog toga više izloženi nabijenim česticama sa Sunca, piše Science Alert.
Južnoatlantska anomalija uglavnom ne utječe na život na Zemlji, ali ima efekt na orbite svemirskih letjelica; uključujući i orbitu Međunarodne svemirske postaje. Kada letjelice prođu kroz anomaliju, može doći do kvara na njihovim tehnološkim sistemima u slučaju da ih pogode visokoenergetski protoni koji doputuju s naše zvijezde.
NASA je u zadnje vrijeme počela ozbiljnije pratiti SAA iz dva razloga. Jedan je pokušaj ublažavanja navedenih opasnosti za svemirske letjelice, a drugi je činjenica da je misterij anomalije sjajna prilika za istraživanje složenog i teško razumljivog fenomena.
Magnetsko polje je zapravo superpozicija polja iz različitih izvora – objasnio je geofizičar Terry Sabaka iz NASA-inog instituta Goddard Space Flight Centre.
Smatra se da je primarni izvor anomalije vrtlog rastaljenog željeza unutar Zemljine jezgre. Kretanje te užarene mase stvara električne struje koje na našem planetu uzrokuju magnetsko polje, a ono, kako izgleda, ne mora svugdje biti jednoliko.