Nedjelja, 19.05.2024.

Ovo su događaji koji su obilježili sportsku 2021. godinu

Subota, 01.01.2022. | Najnovije | Sport

Pobjede, porazi, drame, tragedija, sportska 2021. godina donijela je brojne događaje koji će se prepričavati decenijama. Nažalost, bila je to druga pandemijska godina koja je umnogome “osakatila” atmosferu na sportskim borilištima…

Pandemiji koronavirusa treba zahvaliti što su dva najveća događaja – Evropsko prvenstvo u fudbalu i Ljetne olimpijske igre u Tokiju – održani minule godine umjesto 12 mjeseci ranije. Ovo su događaji koji su obilježili sportsku 2021. godinu…

JANUAR

06.01. – Poljak Kamil Stoch po treći put osvajio Novogodišnju turneju četiri skakaonice.

13.01. – Zvanični njemački i evropski prvak Bayern München eliminisan je iz Kupa Njemačke nakon poraza na penale od drugoligaša Holstein Kiela.

18.01. – Svjetska hokejaška asocijacija IIHF oduzela Bjelorusiji sudomaćinstvo Svjetskog prvenstva u hokeju na ledu. Umjesto zajedničke organizacije s Bjelorusijom, domaćin cijelog šampionata biće Latvija.

25.01. – Chelsea je smijenio trenera Franka Lamparda i za njegovog nasljednika imenovao Nijemca Thomasa Tuchela.

31.01. – Svjetsko rukometno prvenstvo u Egiptu okonačno trijumfom reprezentacije Danske, koja je u finalu pobijedila Švedsku (26:24).

FEBRUAR

08.02. – Tampa Bay Buccaneersi predvođeni “kvoterbekom” Tomom Bradyjem osvojili Super Bowl po drugi put u svojoj historiji.

11.02. – Bayern München osvojio Svjetsko klupsko prvenstvo u Kataru, nakon pobjede (1:0) u finalu nad meksičkim Tigresom.

21.02. – Srbijanski teniser Novak Đoković po deveti put osvojio Australian Open u Melbourneu nakon pobjede nad Rusom Daniilom Medvedevom (3:0).

MART

10.03. – Thomas Bach će ostati predsjednik Međunarodnog olimpijskog komiteta još četiri godine.

20.03. – Na svoj 30. rođendan Alexis Pinturault pobijedio u veleslalomu u švicarskom Lenzerheideu, osvojio Veliki kristalni globus i nakon 24 godine postao prvi francuski skijaš koji je slavio u ukupnom poretku Svjetskog kupa.

20.03. – Organizatori Olimpijskih igara u Tokiju saopštili su da takmičenjima neće prisustvovati nijedan gledalaca iz inostranstva.

APRIL

19.04. – Jose Mourinho smijenjen s mjesta trenera Tottenhama.

19.04. – Najbogatijih 12 evropskih klubova objavilo osnivanje Superlige. UEFA ekspresnom reakcijom razbila njihov plan, ali u isto vrijeme najavila reformu Lige prvaka.

22.04. – Zlatan Ibrahimović produžio ugovor s Milanom do juna 2022. To znači da će “Ibra” igrati profesionalni fudbal i u 42. godini.

MAJ

13.05. – Finale Lige prvaka premješteno iz Istanbula u Porto zbog koronavirusa.

23.05. – Max Mosley, dugogodišnji šef svjetske automobilske asocijacije (FIA), preminuo u 81. godini.

26.05. – Španski Villarreal osvojio Ligu Evrope pobjedom protiv Manchester Uniteda. Nakon 1:1 u regularnom dijelu i produžecima, pobjednik je odlučen nakon izvođenja čak 22 jedanaesterca.

27.05. – Zinedine Zidane napustio mjesto trenera Real Madrida okončavši drugi mandat na čelu najtrofejnijeg evropskog kluba.

29.05. – Chelsea po drugi put osvojio Ligu prvaka. Kai Havertz postigao pogodak odluke za pobjedu (1:0) nad Manchester Cityjem.

30.05. – Anadolu Efes prvi put osvojio titulu evropskog košarkaškog prvaka nakon pobjede nad Barcelonom (86:81) u odlučujućoj utakmici Final Four turnira u Kölnu.

JUNI

06.06. – Pobjedom (3:2) u finalu nad Finskom, reprezentacija Kanade po 27. put postala svjetski prvak u hokeju na ledu.

11.06. – Utakmicom Italija – Turska 3:0, u Rimu počelo Evropsko prvenstvo u fudbalu.

12.06. – Drama na utakmici Evropskog prvenstva Danska – Finska 0:1. Danski fudbaler Christian Eriksen je kolabirao na terenu, nakon čega su ga spasilačke službe reanimirale. Prekid utakmice trajao nekoliko sati.

13.06. – Barcelona deklasirala danski Aalborg (36:23) u finalu rukometne Lige prvaka i osvojila desetu titulu evropskog šampiona.

13.06. – Novak Đoković po drugi put osvojio Roland Garros. U finalu je nakon velikog preokreta pobijedio Grka Stefanosa Tsitsipasa (3:2).

JULI

08.07. – Nakon ponovnog uvođenja vanrednog stanja zbog koronavirusa u Japanu, organizatori Olimpijskih igara odlučuju da gledaocima potpuno zabrane prisustvo takmičenjima u Tokiju.

11.07. – Novak Đoković osvojio je teniski turnir u Wimbledonu i 20. Grand slam titulom se izjednačio sa Špancem Rafaelom Nadalom i Švicarcem Rogerom Federerom. U finalu je bio bolji od Italijana Mattea Berrettinija (3:1).

11.07. – Italija je po drugi put osvojila Evropsko prvenstvo u fudbalu. U finalu je tim Roberta Mancinija na Wembleyu pobijedio Englesku boljim izvođenjem jedanaesteraca (3:2) nakon što je u 120 minuta igre bilo neriješeno 1:1.

18.07. – Slovenac Tadej Pogačar po drugi put uzastopno osvojio najveću biciklističku utrku – Tour de France.

20.07. – Milwaukee Bucksi osvojili titulu NBA prvaka pobjedom (4-2) u finalnoj seriji nad Phoenix Sunsima.

21.07. – Australski Brisbane dobio domaćinstvo Olimpijskih igara 2032. godine.

23.07. – U Tokiju otvorene 32. ljetne olimpijske igre.

AUGUST

08.08. – Zatvorene Olimpijske igre u Tokiju.

10.08. – Argentinska francuska superzvijezda Lionel Messi iz Barcelone prešao u francuski Paris Saint-Germain.

15.08. – U 75. godini umro Gerd Müller, jedan od najboljih golgetera u historiji fudbala.

26.08. – Nakon što je u roku od šest sedmica postao evropski prvak u klupskoj i reprezentativnoj konkurenciji, Italijan Jorginho proglašen je za fudbalera

godine u Evropi.

27.08. – Fudbalska superzvijezda Cristiano Ronaldo napustio Juventus iz Torina i pridružio se svom bivšem klubu Manchester Unitedu.

29.08. – Bivši predsjednik MOK-a Jacques Rogge preminuo u 79. godini.

SEPTEMBAR

11.09. – Britanka Emma Raducanu postala prva teniserka koja je preko kvalifikacija došla do trijumfa na US Openu. U finalu je bila bolja od Kanađanke Leylah Fernandez (2:0).

12.09. – Sudar Maxa Verstappena i Lewisa Hamiltona na utrci Formule 1 u Monzi, nakon čega su obojica morala odustati.

12.09. – Daniil Medvedev osvojio US Open pobjedom u finalu nad Novakom Đokovićem (3:0).

OKTOBAR

07.10. – Konzorcij iz Saudijske Arabije, na čelu s šeikom Mohamedom bin Salmanom, zvanično je preuzeo engleskog premijerligaša Newcastle. “Svrake” su postale klub s najbogatijim vlasnikom u fudbalskom svijetu.

10.10. – Pobjedom u finalu nad Španijom (2:1) u Milanu, fudbalska reprezentacija Francuska postala drugi osvajač UEFA Lige nacija.

24.10. – Fabio Quartararo (Yamaha) postao prvi francuski motociklista koji je osvojio titulu svjetskog prvaka u klasi MotoGP. Pitanje prvaka riješeno na trci u Misanu, nakon što je finišu pao najveći konkurent Francesco Bagnaia.

NOVEMBAR

14.11. – Na utrci za VN Valencije, od motociklizma se oprostio legendarni Valentino Rossi. “Il Dottore” je punih 25 godina vozio u Svjetskom prvenstvu, a najveće uspjehe ostavuo je u klasi MotoGP osvojivši sedam titula.

26.11. – Žrijeb baraža za Svjetsko prvenstvo u Kataru 2022. godine spojio dva posljednja evropska prvaka – Portugal i Italiju.

28.11. – Legendarni Frank Williams, osnivač i dugogodišnji šef slavne F1 ekipe Williams, preminuo u 79. godini.

DECEMBAR

12.12. – Kontroverzni završetak ionako kontroverzne sezone Formule 1. Max Vestappen (Red Bull) u posljednjem krugu pretekao Lewisa Hamiltona (Mercedes) i osvojio prvu titulu u karijeri.

13.12. – Bizarni događaj na izvlačenju parova osmine finala Lige prvaka. Zbog tehničkog propusta, žrijeb je morao biti ponovljen.

19.12. – U finalu Svjetskog rukometnog prvenstva rukometašice Norveške pobijedile Francusku (29:22) i osvojile četvrtu titulu.