Spavanje je jedan od najvažnijih procesa, koji nam omogućava da se “ponovo pokrenemo” i imamo dovoljno snage za novi dan. Zbog toga kvalitet sna ima ogroman značaj.
Mnogo faktora utiče na san, od jastuka na kojem spavamo, do mirisa koje osjećamo, piše zadovoljna.rs. Koji faktori će se negativno odraziti na naše spavanje?
Stari jastuk
Jastuke treba zamijeniti jednom u godinu i po. Jastuci sa memorijskom pjenom traju duže, do tri godine. Ali ako koristite jastuk star pet, šest godina, velike su šanse da vaše tijelo ne dobija dovoljno podrške i da vam nije udoban.
Da biste provjerili da li treba da zamijenite jastuk, uklonite jastučnicu i pažljivo pogledajte. Ima li mrlja od znoja? Da li je pocijepan? Da li ima loš miris? Jastuci sakupljaju mrtve ćelije kože, buđ, krpelje i gljivice.
Vremenom, do polovine težine jastuka može sadržati takve neželjene komponente i mogu izazvati alergije koje će vam narušiti san.
Mirisi
Postoje mirisi koji djeluju opuštajuće na nervni sistem i pomažu nam da zaspimo. Ali ako ima previše mirisa, efekat može biti suprotan.
Ne koristite previše mirisa i mijenjajte ih kada postanete umorni od njih.
Neodgovarajući madrac
Čak je i vaš omiljeni položaj za spavanje važan. Na primer, ako više volite da spavate na boku, bolje je da izaberete madrac od memorijske pjene da biste smanjili opterećenje na tačkama pritiska – ramenima i bokovima.
A za one koji spavaju na leđima, bolje je da spavaju na čvršćim madracima, kako bi kičma bila ravna. Isto važi i za ljude koji spavaju na stomaku.
Posteljina od lošeg materijala
Vjeruje se da je pamuk dobar materijal za posteljinu, jer je čist i prirodan. Ali to nije najbolji izbor za spavanje.
Pamuk aktivno upija znoj sa kose i kože, što znači da se mora češće prati. Osim toga, potrebno je dosta vremena da se suši, pa ako ste skloni da vam bude vruće dok spavate, posteljina će upijati znoj i postati vlažna.
Dobra alternativa je svilena posteljina. Ima dobru toplotnu provodljivost, što znači da je topla zimi i hlada ljeti. Ne izaziva alergijske reakcije i otporna je na grinje. Također ima dobar efekat na kožu i kosu.
Mnogo biljaka
Previše biljaka u spavaćoj sobi također može imati negativne posljedice. S jedne strane, proizvode kiseonik i apsorbuju CO2. Ali s druge strane, na njima se nakuplja prašina, što može negativno uticati na disanje. Također, neke biljke mogu da dodaju CO2 u vazduh umjesto da ga apsorbuju.
Ne uklanjajte biljke u potpunosti, ali budite pažljiviji kada ih birate. Sukulenti su dobra opcija za spavaću sobu, jer apsorbuju CO2 noću.
Nered
Gomile odjeće na podu i stolicama i opšti nered mogu izazvati iritaciju i stres i narušiti kvalitet vašeg sna. Zbog toga je bolje da svoju spavaću sobu održavate čistom.
Kutije sa stvarima koje vam ne trebaju često možete držati ispod kreveta kako ih ne biste vidjeli.
Elektronski uređaji
Ne preporučuje se da držite različite izvore elektromagnetnog zračenja u blizini svog kreveta, poput mobilnih telefona, laptopa i televizora.
Prema nekim studijama, elektromagnetno zračenje može negativno uticati na proizvodnju melatonina.
Previše namještaja
Pretrpana spavaća soba postaje vizuelno manja, a namještaj skuplja mnogo prašine. Zbog toga je bolje izbjegavati nepotreban namještaj u spavaćoj sobi.
Spavanje je bolje ako u spavaćoj sobi ima manje stvari.
Dekor u jakim bojama
Spavaća soba treba da omogući vašem tijelu da se odmori, uključujući i oči. Jarki zidovi, slike sa agresivnim prizorima i puno sitnih detalja, sve to iritira.
Morate se naviknuti na sve to da biste zaspali i dobro spavali. Ako imate mirniji dekor, biće savršen za spavanje.