Osobe oboljele od dijabetesa bi za vrijeme posta tokom svetog muslimanskog mjeseca ramazana trebale obratiti posebnu pažnju. Donosimo vam savjete stručnjaka kako da pravilnom ishranom kontrolišete nivo šećera u krvi.
Ramazan je od velikog značaja za muslimane širom svijeta koji će ovaj mjesec nastojati provesti u postu i molitvama. Ipak, posebno oprezni trebali bi biti oni oboljeli od dijabetesa pridržavajući se pravilne ishrane kako bi uspjeli tokom dana regulisati razinu šećera u krvi te izbjeći rizik od hipoglikemije ili hiperglikemije.
Za dijabetičare, vrlo je važno da se uravnoteženo hrane za vrijeme sehura te da biraju namirnice niskog glikemijskog indeksa.
Obroke za vrijeme iftara mogu podijeliti na manje porcije, dok bi deserte i prženu hranu trebali izbjegavati.
“Osobe sa dijabetesom mogu sigurno postiti tokom ramazana ako pažljivo slijede preporuke svog doktora. Važno je s njim razgovarati o lijekovima, ishrani i fizičkoj aktivnosti koju treba prilagoditi novoj rutini” tvrdi stručnjakinja Sujata Sharma.
Posebno pažnju treba povesti o obroku kojim se prekida post.
“Veoma je važno da tokom iftara imate ispravan unos hrane. Kada prekinete post, jedite male, zdrave i hranljive obroke. Uključite voće, povrće i mahunarke u svoju ishranu. Ključ je da ne prekidate post hranom koja je pržena ili prepuna šećera te da pijete pogodnu tečnost. Osim vode to može biti mlaćenica, nezaslađeni napici ili obično mlijeko. Izbjegavajte zaslađene napitke, voćne sokove ili pakirana pića”, kaže endokrinolog KD Modi.
Također, oboljeli od dijabetesa trebali bi prije sehura, tokom dana, ali i poslije iftara kontrolirati šećer u krvi i konsultovati se sa svojim doktorom i kod najmanje sumnje. U slučaju ako su nivoi ispod 70 mg/dl, prekinite post i uzmite glukozu ili slatko kako biste vratili šećer u normalu.
Ovo je još nekoliko savjeta kojih bi se osobe oboljele od dijabetesa trebale pridržavati ukoliko planiraju postiti tokom mjeseca ramazana.
- Pijte kokosovu vodu, vodu sa limunom ili običnu vodu za vrijeme sehura. Na iftaru i sehuru popijte najmanje 7-8 čaša vode.
- Ne preskačite obrok na sehuru. Ujutro jedite dobro izbalansiran obrok i prilagodite dozu insulina i lijekove prema preporuci svog doktora.
- Odlučite se za opcije hrane sa niskim glikemijskim indeksom, kao što su pečene grickalice ili voće, jogurt i mlijeko u vrijeme sehura. Birajte ugljikohidrate sa niskim glikemijskim indeksom kao što su smeđa riža, proso i povrće umjesto bijele riže ili krompira.
- Umjesto konzumiranja grickalica i obroka odjednom nakon prekida posta, bolje se preusmjeriti na nešto zdravije, a zatim na namirnice sa visokim sadržajem proteina i malo ugljikohidrata. Također, post možete prekinuti limunadom bez šećera, voćnim smoothiejem ili ledenom kafom s niskim udjelom masti i bez šećera.
- Za užinu izaberite komad voća, šaku orašastih plodova ili povrće. Voće i povrće bogato je vitaminima, mineralima i vlaknima. Vlakna ne samo da održavaju zdravlje naših crijeva, već i regulišu nivo glukoze u krvi.
- Kod iftara, post nemojte prekidati lijekovima ili inzulinom jer bi oni na prazan želudac mogli dovesti do hipoglikemijskih događaja.
- Izbjegavajte naporne vježbe tokom sezone posta jer to može uzrokovati hipoglikemiju.
- Izbjegavajte slatkiše i prženu hranu. Za pripremu hrane birajte zdravije alternative kuhanja, poput pečenja i roštilja, a umjesto slatkiša radije birajte hurme, voće, cimet.
- Proteini se sporije apsorbuju od ugljikohidrata a i daju osjećaj sitosti. Birajte mlijeko, integralne mahunarke, ribu i nemasno meso. Orašasti plodovi, masna riba, maslinovo ulje su odlični izvori zdravih masti i pomažu u povećanju HDL (dobrog holesterola).
- Nosite laganu odjeću kako biste izbjegli pretjerano znojenje koje može dovesti do dehidracije. Izbjegavajte izlaske na suncu.
- Odmah prekinite post ili uzmite tabletama glukoze ako vam je nivo šećera u krvi pao ispod 70 mg/dl.
- Sastavite mogući plan sa svojim edukatorom za dijabetes ili dijetetičarom kako biste izbjegli bilo kakve hipo ili hiperglikemijske epizode.
Također, preporučuju se meditacija, lagana joga ili šetnje koje su odlični oblici fizičke aktivnosti za održavanje tijela aktivnim. Isto tako, jako je bitno svom tijelu, koje je lišeno hrane koja mu je potrebna, pružiti dovoljno sna te se preporučuje da mu to pružite onda kada možete.