Predsjednica Republike Srpske Željka Cvijanović rekla je danas da ne obraća puno pažnju na komentare koji dolaze iz Federacije Bosne i Hercegovine ili od bošnjačkih političara zato što su oni pokazatelji da još uvijek postoji mržnja i da ne mogu da prihvate nikoga ko je drugačiji.
Zaboravila je tako Cvijanović da su upravo političari iz SNSD-a najveći njegovatelji mržnje i podjela u BiH. Ne može se postupcima širenja ljubavi nazvati postupci grupacije političara kojim veličaju ratne zločince, negiraju genocid, ezan nazivaju “arlaukanjem”, a Bošnjacima zabranjuju da svoj jezik nazivaju “bosanskim jezikom”.
Otišla je Cvijanović i dalje pa je konstatovala da je Bošnjacima zasmetala posjeta predsjednika Srbije Aleksandra Vučića koja je pokazala kako treba da se sarađuje, za šta bošnjački političari, kako je rekla, odavno nisu sposobni.
Niko ne spori da Vučić sarađuje s vlastima entiteta Republika Srpska. Međutim, saradnja ne mora nužno biti dobra. Ako ta saradnja vodi podjelama, negiranju teritorijalnog integriteta i suvereniteta države onda govorimo o zajedničkom radu na postizanju loših ciljeva. Tu “saradnja” prerasta u kršenje međunarodnog javnog prava.
Politički predstavnici Bošnjaka jesu sposobni, ali nisu politički primitivni. Šta to sprječava člana Predsjedništva BiH Šefika Džaferovića, ministricu vanjskih poslova BiH Biseru Turković, predsjedavajućeg Zastupničkog doma PS BiH Denisa Zvizdića ili predsjedavajućeg Doma naroda PS BiH Bakira Izetbegovića da iz Novog Pazara poruče kako je “Novi Pazar jedan od najljepših bosanskih gradova”? Ništa. Osim njihove političke kulture i svjesnosti koliko je važno poštivati druge države.
“Oni su ljubomorni na ono što imamo sa Srbijom jer tako nešto nemaju ni sa kim. Sve što je vezano za koncepciju BiH je velika lažna slika. Ono što mi imamo sa Srbijom je nešto čime bi se svaki narod pohvalio”, rekla je Cvijanović.
Ljubomora je osjećaj potaknut očekivanjem gubitka nečega do čega je nekome stalo. Za razliku od političkih predstavnika bosanskih Srba kojim je stalo do Srbije, Rusije i Južne Osetije, političkim predstavnicima Bošnjaka stalo je do Evropske unije, SAD-a, Velike Britanije i NATO-a.
Pametan političar ne bi se hvali, zbog interesa svog naroda, bliskošću s režimima ili političarima čiji način vladanja je na granici s autokratijom. Zbog toga Željka, ako ne zbog sebe onda zbog bosanskih Srba, šuti. Pametnija si kad šutiš.
(PRESS)