Ovaj mjesec prestat će se proizvoditi flaširana mineralna Kalnička, kao i negazirana voda Kala. Tako su odlučili pri Atlantic Grupi, vlasniku izvora Apatovca kod Križevaca, gdje crpe vodu za Kalničku i Kalu, piše Jutarnji list.
Iz kompanije poručuju da se broj radnika u pogonu kod Križevaca neće mijenjati te kako će proizvodna linija ostati ista.
– Sukladno poslovnoj strategiji strateškog poslovnog područja Pića u Atlantic Grupi, donesena je odluka o značajnijoj reorganizaciji postojećeg asortimana, a jedna od reperkusija reorganizacije je i odluka da u studenom ove godine prestajemo s proizvodnjom i distribucijom brendova vode Kala i Kalnička. Ova odluka neće imati utjecaja na linije i zaposlenike, osim u smislu dodatnog razvoja i ulaganja, budući da je konačna ideja reorganizacije iskorištavanje kapaciteta za proizvodnju i plasman na tržište novih proizvoda više dodane vrijednosti. O konkretnim inovacijama koje dolaze iz našeg pogona u Apatovcu uskoro ćemo moći obavijestiti tržište – objasnio je Slaven Romac, glavni direktor strateškog poslovnog područja Pića u Atlantic Grupi.
U istoj tvornici proizvodi se i CedevitaGO, o čijem prestanku proizvodnje nema govora.
Izvor u blizini Križevaca važan je resurs za Atlantic Grupu, pa se njegova moguća prodaja u bliskoj budućnosti ne čini kao izgledna opcija.
Atlantic Grupa, vlasnika Emila Tedeschog, jedna je od najsnažnijih hrvatskih kompanija. U prvih devet mjeseci ove godine zabilježila je prihod od prodaje u iznosu od 798,5 milijuna eura, što u odnosu na isto razdoblje prošle godine predstavlja rast od 10,6 posto. Pri tome je odjel pića u prošloj godini zabilježio rast prodaje od deset posto.
No brendovi Kalnička i Kala nisu se uspjeli probiti u sam vrh najprodavanijih flaširanih voda. Lider je Jamnica s udjelom od 40-ak posto, a sa Studencom i Radenskom drži 80 posto tržišta.
Odgovor Atlantic Grupe sugerira da će se voda iz izvora Apatovca na tržištu naći pod drugim imenom, a s obzirom na spominjanje investicija i ulaganja, izgledno je da bi se mogli pojaviti i neki drugi proizvodi osim flaširane mineralne i negazirane vode – primjerice, voda s dodatnim aromama i okusima.
Baš takva, takozvana funkcionalna flaširana voda ima najveći potencijal rasta u sljedećih pet godina, procjenjuju analitičari Euromonitora, tvrtke za istraživanje tržišta.
– S proizvođačima koji žele povećati prodaju vrijednosti kroz pogodnosti s dodanom vrijednošću, izgledno je da će nastojati povećati prodaju funkcionalne flaširane vode. Uz to, količinska prodaja će biti niska jer je funkcionalna flaširana voda skuplja od ostalih opcija iz kategorije voda – stoji u objašnjenju Euromonitora, koje odgovara i najavama Romca iz Atlantic Grupe.
Sektor flaširane vode ne pokazuje znakove usporavanja, prema novom izvješću Sveučilišnog instituta Ujedinjenih naroda za vodu, okoliš i zdravlje,
Očekuje se da će se globalna prodaja flaširane vode gotovo udvostručiti do 2030. a rast od 73 posto zabilježen od 2010. do 2020. čini ju jednom od najbrže rastućih industrija u svijetu.
Emil Tedeschi je tvrtku Kalničke vode sa sjedištem u Apatovcu kod Križevaca od Badela 1862 preuzeo prije 14 godina, a za nju je kompanija platila oko 11 milijuna eura. Godinu dana kasnije, Atlantic Grupa istisnula je male dioničare iz Kalničkih voda i tvrtku pripojila svojoj Cedeviti.
Prije četiri godine Vlada je odobrila koncesije društvu Atlantic Cedevita na 30 godina te znatno veću godišnju eksploataciju vode na zdencima u Apatovcu. Radilo se o povećanju zahvata i crpljenja za čak 220 posto godišnje.
Državi, Gradu Križevcima i Koprivničko-križevačkoj županiji Atlantic kao naknadu za korištenje izvora svake godine, ovisno o količini crpljene vode u tvornici, mora uplatiti najmanje 85 tisuća eura.