Izgradnja industrijskog kompleksa za proizvodnju magnezija na lokaciji Osmanlije, u opštini Kupres u Livanjskom kantonu, dovedena je u pitanje, jer je odbijen zahtjev investitora za odobrenje Studije utjecaja na okoliš.
Federalno ministarstvo okoliša i turizma dalo je odbijenicu na ovaj zahtjev jer spomenuta investicija nije u skladu s kantonalnim Prostornim planom, piše BiznisInfo.ba.
Kako smo ranije pisali, preduzeće BH Magnezij & Minerali planira izgradnju i puštanje u rad pogona u kojem bi bilo otvoreno čak 600 novih radnih mjesta.
Vlasnik firme BH Magnezij & Minerali je kompanija “Magnesium For Europe” iz Njemačke. Kao sirovina za proizvodnju magnezija koristitio bi se dolomit.
Kompleks bi se, prema planu, sastojao od čak 14 objekata od kojih bi većina bila proizvodni pogoni, a ostalo bi bili uredi, laboratorij, garderoba itd.
No, Federalno ministarstvo okoliša i turizma donijelo je nacrt rješenja o odbijanju Studije uticaja na okoliš, a bez ovog dokumenta projekt nije moguće realizovati. Kako je utvrđeno, predmetni projekt se ne nalazi u Prostornom planu Livanjskog kantona za period od 20 godina.
Naime, u Prostornom planu se navodi da je “u planskom periodu neophodno pristupiti mjerama sanacije, rekultivacije napuštenih eksploatacionih površina mineralne sirovine”. Među parcelama koje su spomenute u tom kontekstu nalazi se i prostor separacije bivšeg operatora “Dolomit” d.o.o. Kupres.
Upravo na toj lokaciji trebala je biti realizovana spomenuta investicija, odnosno gradnja kompleksa za proizvodnju magnezija. U Grafičkom dijelu Prostornog plana ova lokacija označena je kao napuštena eksploataciona površina – Banov Majdan.
Upravna akta izdata u suprotnosti sa Prostornim planom odnosnog područja predstavljaju grubo kršenje zakona i ništavna su, zaključili su iz Ministarstva u rješenju.
Odbijanje zahtjeva za ocjenu studije uticaja na okoliš privredno društvo BH Magnezij&Minerali d.o.o. Kupres ne gubi pravo da ponovo podnese zahtjev za predmetne aktivnosti sa novom studijom, odnosno otkloni sve nedostatke vezano za studiju uticaja na okoliš kako je to navedeno u rješenju.
Drugim riječima, investitor prvo mora ishoditi promjene Prostornog plana. Poznato je da su te procedure dugotrajne i kompleksne, pa ostaje da se vidi da li će im to poći za rukom.
O planiranoj investiciji
Kako je BiznisInfo.ba ranije pisao, investitor tvrdi da je gradnja ovog kompleksa veoma važna za cijelu Evropsku uniju.
S obzirom da je proizvodnja magnezija vrlo rijetka u Evropi, a potrebe su sve veće, očekivalo se da bi ova investicija mogla imati odjeka i izvan granica BiH. Ukupna površina objekata pogona iznosila bi 20.432 metra kvadratna.
Magnezij jedan od ključnih proizvoda za EU
Magnezij je jedna od kritičnih sirovina i strateških proizvoda za Evropsku uniju. Projekt na kupresu identifikovan je kao strateški za ERMA (European Raw Material Alliance).
Proizvodnja primarnog, odnosno čistog magnezija je od izuzetne važnosti za industrije koje se bave proizvodnjom aluminija, ljevanog čelika, skladišta vodika za transport (automobil, avioni, brodovi), električnih alata i računalnih dijelova.
Magnezij je najlaganiji strukturni metal, 70 posto lakši od čelika i 30 posto od aluminija, stabilnost mu je slična čeliku.
Nalazi se u zemljinoj kori i morskoj vodi. Potražnja za magnezijem raste uporedo sa potražnjom za vozilima s niskom potrošnjom goriva.
Mala gustoća magnezija omogućava njegovu ugradnju u vozila uz smanjenje ukupne težine, što dalje vodi manjoj potrošnji goriva, te manjoj emisiji štetnih plinova.
Kina osigurava više od 90 posto primarnog magnezija za Evropsku uniju. Kineska proizvodnja magnezija se temelji uglavnom na uglju kao glavnom izvoru energije. Evropska unija želi do 2023. osigurati najmanje 40 posto magnezija iz vlastite proizvodnje.