Autoceste FBiH su raspisale poziv za izradu idejnih rješenja i projekata Centra za održavanje i kontrolu prometa (COKP) Sarajevo i petlju Telalovo polje.
Petlja Butila, kao najveće čvorište u FBiH na Koridoru Vc, sa svojim konstruktivnim elementima ne dozvoljava priključenje na autocestu postojeće privredne zone Rajlovac i planirane zone Donje Telalovo polje.
– Na njihovo nastajanje i razvoj je u mnogome zaslužna i blizina autoceste. Privredna zona Rajlovac, a naročito carinski terminal koji se preselio u ovu zonu iz Halilovića, za sobom privlači teretna vozila koja snabdijevaju logističke centre i obavljaju prijevoz za industriju. U svakom slučaju, generišu dodatni saobraćaj, a u budućnosti sa rastom poslovne zone je za očekivati da će ga biti sve više – navodi se u projektnom zadatku.
Petlja Briješće saobraćajno opslužuje postojeću poslovnu zonu Bačiće, ali zbog željezničke pruge koja prolazi ispod BC1 i presijeca cestovne tokove, ne može biti u funkciji opsluživanja postojećih privrednih zona (Rajlovac i Telalovo polje). Sadašnja ruta saobraćaja za postojeću privrednu zonu Rajlovac sa autoceste i obratno odvija se preko petlje Briješće, zatim preko magistralne ceste M17 prema Rajlovcu i lokalnih cesta prema privrednoj zoni. Ovaj saobraćaj dodatno opterećuje svakako prekomjeran saobraćaj na potezu Stup – Briješće – Rajlovac (pogotovo u jutarnjim i poslijepodnevnim satima). Po posljednjim izvještajima samo na BC1, PGDS je dostigao 22.500 vozila na dan sa tendencijom rasta.
Teška teretna vozila i saobraćaj sa autoceste i ovih naselja koji se generiše naročito na potezu M17 Stup – Briješće – Rajlovac, osim što zagušuje saobraćaj ima velik uticaj na smanjenje sigurnosti saobraćaja u ovom dijelu grada, kako korisnika motornih vozila, tako i naročito ranjivih korisnika u saobraćaju (pješaka i biciklista), s obzirom da se radi o naseljenim mjestima, prilazima tržnim centrima i zonama škola.
Isitče se da sve navedeno ukazuje na potrebu izgradnje dodatne petlje na predmetnoj brzoj cesti, petlje Telalovo, čija bi izgradnja imala višestruke koristi. Izgradnjom ove petlje bi se stvorio jedan od važnih preduslova za moderan, brz i efikasan prilaz poslovno logističkoj zoni “Sarajevo zapad”. Pored ovoga, petlja bi već sada sa postojećim stanjem dala značajan doprinos povezivanju postojećih, spontano nastalih privrednih zona, postojećim naseljima koja gravitiraju ovom dijelu grada, te sa planiranim nacionalnim fudbalskim stadionom.
Dodaje se da bi se izgradnjom petlje značajno smanjio saobraćaj na nesigurnim putnim prelazima preko željezničke pruge koji predstavljaju problem od vremena izgradnje željezničke pruge. Kroz ovaj projekat bi se moglo uraditi i njihovo uređenje. Sama petlja bi privukla saobraćaj na brzu cestu i rasteretila bi područje naselja Rajlovac.
U Prostornom planu Kantona Sarajevo planirana je predmetna petlja.
U okviru ovog Ugovora potrebno je uraditi slijedeće:
• Idejno rješenje petlje Telalovo polje
• Idejno rješenje COKP-a Sarajevo
• Idejni projekat petlje Telalovo polje
• Idejni projekat COKP-a Sarajevo
• Studija za dobivanje predhodne vodne saglasnosti (Petlja i COKP)
• Separati za pribavljanje prethodnih suglasnosti i urbanističke suglasnosti
• Izrada elaborata eksproprijacije sa parcelizacijom
Vrijednost radova je procijenjena na 240.000 KM bez PDV-a, a kako je navedeno nije predviđen postupak e-aukcije dok je kriterijum za dodjelu ugovora najniža cijena.
Rok za pružanje usluga je šest mjeseci, a ponude se mogu dostaviti do 27. novembra.