Kompanija koja se bavi proizvodnjom namještaja i proizvoda za domaćinstvo IKEA pristala je da uplati šest miliona eura vladinom fondu za nadoknadu žrtvama prisilnog rada pod komunističkom diktaturom u Nemačkoj, a zbog tog poteza aktivisti se nadaju da će i druge kompanije to da učine.
Ove informacije su prvi put objavljene u švedskim i njemačkim medijima prije više od decenije, što je ovu kompaniju podstaklo da započne nezavisnu istragu.
Istragom koju su sproveli revizori iz kuće Ernst & Young utvrđeno je da su zatvorenici proizvodili namještaj za kompaniju IKEA još od 1970-ih i 1980-ih.
U zaključku istrage navodi se da su predstavnici industrije IKEA u to vrijeme vjerovatno bili svjesni da se politički zatvorenici koriste kao dopuna radnoj snazi.
Bivša Istočna Njemačka bila je pod okupacijom Sovjetskog Saveza od 1949. do 1990. godine, koji je uspostavio strogu komunističku državu poznatu kao Njemačka Demokratska Republika (DDR), navodi CNN.
Desetine hiljada njenih zatvorenika bile su prisiljene na rad u fabrikama, što je ovo područje učinilo ključnim mjestom za jeftinu radnu snagu od koje su mnoge zapadne kompanije, kako se vjeruje, imale koristi.
U saopštenju ove sedmice, IKEA Njemačka je objavila da će dobrovoljno uložiti šest miliona eura u novi vladin fond osnovan za pružanje nadoknade žrtvama diktature.
Uplata je rezultat višegodišnjih razgovora između njemačke filijale kompanije i Saveza udruženja žrtava komunističke diktature (UOGK) – organizacije koja se opisuje kao tijelo koje radi na osiguravanju pravde za one koji su nepravedno osuđeni u komunističkoj Njemačkoj, navodi se u saopštenju.
– Duboko žalim što su proizvodi za IKEA-u također proizvedeni od strane političkih zatvorenika u DDR-u. Otkako je to postalo poznato, IKEA je dosljedno radila na razjašnjavanju situacije. Obavezali smo se onima koje to pogađa da ćemo učestvovati u pružanju podrške. Stoga pozdravljamo uspostavljanje fonda za pomoć i drago nam je što možemo da ispunimo naše obećanje – rekao je izvršni direktor i glavni savjetnik za održivost IKEA Njemačka Valter Kadner u saopštenju za CNN.
Kompanija IKEA je prva koja je napravila ovakav potez i aktivisti i organizacije koje se zalažu za žrtve su ga pozdravile.
Predsjednik UOGK Diter Dombrovski rekao je da se nada da će i druge kompanije slediti potez kompanije IKEA, jer su mnoge kompanije imale koristi od prisilnog rada zatvorenika u komunističkoj Njemačkoj.
– Nakon što je postalo poznato da je kompanija bila uključena u prisilni rad zatvorenika, IKEA je prihvatila naš poziv na razgovor. Zajedno smo krenuli putem prosvjetljenja i IKEA je pristupila pogođenima kao ravnopravan partner – rekao je Dombrovski.
Specijalna predstavnica za žrtve DDR-a u njemačkom parlamentu Evelin Zupke rekla je da je obaveza kompanije IKEA da podrži fond za pomoć i da načinjen korak predstavlja izraz odgovornog pristupa suočavanju s tamnim poglavljima u historiji kompanije.
– Ne možemo da poništimo to što su zatvorenici patili u zatvorima DDR-a, ali možemo ih danas tretirati s poštovanjem i podržati ih – zaključila je Zupke.