Pandemija nije uticala na poslovanje bijeljinske kompanije “Orao”, koja se 77 godina bavi remontom turbomlaznih motora, proizvodnjom specijalnih alata i rezervnih dijelova.
Pored ranije ugovorenih poslova u oblasti namjenske i vazduhoplovne industrije, osvajaju i nova svjetska tržišta i nove vazduhoplovne motore.
Sklopljen je ugovor sa Ministarstvom odbrane Ujedinjenih Arapskih Emirata, a u toku su i pregovori sa novim strateškim partnerima.
Za strateškog partnera – Ministarstvo odbrane Srbije trenutno se u pogonima ”Orla” obavlja remont 12 vazduhoplovnih turbomlaznih motora.
Ovo je jedan od najznačajnijih ugovora koji obezbjeđuje stabilno poslovanje kompanije.
Zahvaljujući dobroj tehničkoj opremljenosti i kadrovskoj osposobljenosti, otvaraju im se i nova tržišta.
Ugovoren je remont dva turbomlazna motora za Ujedinjene Arapske Emirate, a posao će iduće godine biti proširen.
– Trenutno radimo na dobijanju licence, dozvola od strane nadležnih institucija BiH, nadamo se i radujemo se da ti motori stignu čim prije u kompaniju kako bismo krenuli da radimo – istakao je za RTRS Mladen Lemez, direktor za ekonomske poslove kompanije “Orao” a.d. Bijeljina.
– Imamo sve preduslove da uspješno završimo i ovaj posao za Ujedinjene arapske emirate – dodao je Milovan Čabrilo, tehnički direktor.
A na tržištu Evropske unije ova kompanija promoviše najmlađi sektor – galvansko hemijske zaštite u kojem se obavlja 25 različitih postupaka.
Pandemija virusa korona djelimično je uticala na poslove u civilnom sektoru, prvenstveno sa kanadskom kompanijom Pratt & Whitney, ali sa ratnim vazduhoplovstvom Indije saradnja je stabilna.
Do sada su “osvojili” preko 4.000 različitih dijelova turbomlaznih motora, a radi se i na novim.
I dalje rade na licenci za remont helikopterskih motora za rusku kompaniju “Rostek”.
– Očekujemo pomoć i od strane Ministarstva odbrane Srbije koje je izuzetno zainteresovano za čitavu tu priču tako da se nadamo da ćemo u skorijoj budućnosti doći do novih licenci koji će obezbijediti dugoročni opstanak firme – naveo je Lemez.
Svaki novi ugovor sigurnost je kako za kompaniju, tako i za 352 radnika, jer obezbjeđuje redovne prihode za izmirenje reprogramiranih i novoprispjelih obaveza. Firma, kažu, ima perspektivu, pa se trude da višedecenijsko radno iskustvo prenesu na mlađe generacije.
– Zadovoljni smo redovnošću ličnih dohodaka kojim u ranije periodu nismo bili. Ovaj menadžment se zaista potrudio – rekao je Dragan Londroš, predsjednik Sindikalne organizacije.
Osim remonta motora, koji donosi najveću zaradu, preduzeće pruža civilne usluge – mašinsku obradu, balansiranje, metalizaciju, verifikaciju mjernih instrumenata. Trude se da izađu u susret svim kupcima i zadovolje sve potrebe, prenosi RTRS.