Svečanost predstavljanja Muzičke razglednice Mostara u povodu godišnjica obnove Starog mosta i upisa Mostara na Listu UNESCO-a održat će se u četvrtak, 16. jula, na platou ispred Hrvatskog doma hercega Stjepana (HDHS) Kosače s početkom u 21 sat.
Grad Mostar, kao organizator ističe kako ovom razglednicom iz Mostara šalju poruku prijateljstva i nade ne samo svojim prijateljima i UNESCO gradovima nego i svim ljudima koji, kako kažu, u ovim vremenima nisu u prilici putovati i posjetiti Mostar i vidjeti njegov Most.
“Predstavljanje Muzičke razglednice održat ćemo na platou ispred HDHS Kosače, a nakon toga bit će emitirana i na televiziji te društvenim mrežama kao i na stranicama gradova prijatelja Mostara. Ovim aktivnostima naša poruka zajedništva će, uz muziku i slike Mostara, biti gledana širom svijeta”, ističu iz Grada Mostara, prenijeli su bh. portali, koji se pozivaju na Fenu.
Dodaju kako je u izradi ove razglednice učestvovalo više od 30 mostarskih umjetnika iz svijeta muzike i filma.
“Zajedno s mostarskim umjetnicima našli smo način i u ovim teškim okolnostima obilježiti dvije navedene godišnjice, pa je tako ovaj projekt povezao MC Pavarotti, Simfonijski orkestar, Mostar Rock School, BONK Studio kao i nekoliko istaknutih pojedinaca kao što su Damir Bunoza i Mario Knezović. Ovo je čestitka našim sugrađanima u povodu godišnjica najljepših poslijeratnih događaja u Mostaru, a razglednicu ćemo osim gradovima prijateljima Mostara poslati i gradovima koji su zajedno s nama članovi svjetske asocijacije koja okuplja gradove s UNESCO baštinom (OWHC)”, kazali su organizatori.
Naime, u julu 2004. godine svečano je obilježen završetak rekonstrukcije Staroga mosta, datum svečanosti tempiran je na dan 10. godišnjice dolaska Evropske delegacije u BiH, kao jasno opredjeljenje i priznanje evropske budućnosti BiH, dok su godinu dana nakon toga, odnosno u julu 2005. godine Stari most i staro gradsko jezgro upisani na listu UNESCO-a.
“Od trenutka upisa Mostara na listu UNESCO-a naš grad je pozicioniran u svjetskim okvirima i kao takav privlačan turistima iz cijelog svijeta. Nastojali smo svih prethodnih godina razvijati projekte i programe kojima je cilj podržati promociju i razvoj kulturne baštine, ali i stvaranje korelacija kulturne baštine sa ostalim granama ekonomije, posebno turizma, vodeći računa o tome da ekonomsko korištenje baštine razvijamo u pravcu njene održivosti”, kazali su iz Grada Mostara.
S obzirom na epidemiološke uslove, javno predstavljanje Muzičke razglednice organizira se uz ograničen broj zvanica, s fokusom na radnike u medijima i kulturi.
“Molimo zainteresirane da svoj dolazak potvrde najkasnije u četvrtak, 16. jula, do 12 sati na mail kultura@mostar.ba. Smatramo da je godišnjicu upisa Mostara na Listu UNESCO-a, kao prvog grada iz BiH koji je upisan na Listu svjetske baštine, danas možda više nego ikada potrebno obilježiti i ukazati na značaj vrijednosti koje baštinimo”, stoji u saopštenju.