Četvrtak, 03.07.2025.

Hrvatski trener ruši stereotipe o Iranu: Ne mogu podnijeti laži, ugostili su me kao da smo rodbina

Četvrtak, 26.06.2025. | Na mreži | Najnovije

Dok globalni mediji izvještavaju o sukobima i tenzijama između Irana i Izraela, rijetko se čuje priča o životu običnih ljudi u toj drevnoj zemlji. Hrvatski fitness trener i kineziolog Goran Sajko, koji je Iran posjetio tri puta, odlučio je podijeliti svoja iskustva i srušiti stereotipe o ovoj zemlji. Na svom Facebook profilu napisao je da ne podržava nijedan režim, ali da ne može podnijeti laži o ljudima koji su ga, kako kaže, ugostili kao rodbinu.

Sajko je 2019. godine putovao Iranom zajedno s porodicom i prijateljem, glazbenikom Hrvojem Rupčićem. Obišli su Teheran, Esfahan, Yazd i Shiraz, a utisci s puta bili su duboko lični. Opisuje zemlju koja se razlikuje od zapada, ali nije zatvorena: “Facebook i YouTube su zabranjeni, ali uz VPN aplikacije pristupate svemu. Mobilna kartica košta oko šest eura za mjesec dana s 4G internetom.”

Posjetio je Teheranski Grand Bazaar, Golestan palatu i vozio se lokalnim prijevozom, uključujući metro i aplikaciju Snapp – iransku verziju Ubera. Ističe sigurnost u Iranu i to da noćenje u hostelima s doručkom košta oko deset eura.

Putovanje je nastavio u Esfahanu gdje su posjetili UNESCO-v trg Naqsh-e Jahan i bazar Bazar-e-Bozorg. Zatečen je arhitekturom i gostoprimstvom: “Svi znaju za Hrvatsku. Branko Ivanković, Luka Modrić, pa čak i Kolinda bili su tema svakog razgovora.”

U Yazdu, gradu izgrađenom od blata i pijeska, Sajko je upoznao domaćine koji su ga primili kao člana porodice. Oduševila ga je tradicionalna arhitektura, uključujući “badgire” – rashladne tornjeve koji funkcionišu kao prirodni klima uređaji. Poseban dojam ostavio je Water Museum koji pokazuje iransku domišljatost u regulaciji temperature i dovodu vode.

Posjetio je i Zoroastrijanske spomenike – religije koja je prethodila islamu u Iranu – uključujući “Tornjeve tišine”, gdje su se nekada ostavljali mrtvi da ih pojedu lešinari, u skladu s vjerovanjima o svetosti elemenata prirode.

Put je završen u Shirazu i Perzepolisu, gdje je obišao ostatke nekadašnjeg perzijskog carstva. Posebno ga je dojmio Pasargad i grobnica Kira Velikog, osnivača Ahemenidske dinastije.

Sajko zaključuje da, iako Iran živi između izolacije sa Zapada, pritisaka s Bliskog istoka i neprijateljstava s Izraelom, njegovi stanovnici zadržavaju ponos, kulturu i nevjerovatnu gostoljubivost. Naučio je i osnovne fraze na perzijskom jeziku: hvala – sepas, bok – salaam, volim te – asheghetam.