13. decembra svi ugostiteljski objekti moraju biti spremni: “Da li će se pušiti ili ne?”
Sljedeći mjesec će se i zvanično početi primjenjivati Pravilnik o zabrani pušenja u FBiH nakon što su ugostitelji imali pola godine prilagodbe da svoj rad usklade s odredbama. Tačnije, 13. decembra svi ugostiteljski objekti će morati biti spremni da detaljno primjene uslove za posebne prostore i prostorije za pušenje.
Obišli smo nekoliko sarajevskih kafića te smo im postavili isto pitanje – da li će i na koji način primjenjivati ovaj pravilnik, a zanimljivo je da su svi imali različite odgovore.
Jedan od vlasnika kafića nam je rekao kako ne zna na koji način primijeniti ova pravila jer se u njegovom objektu služi i hrana te su gosti većinom pušači. Prema njegovom mišljenju, skoro je nemoguće to uraditi jer bi trebao biti poseban ulaz/izlaz za nepušački i pušački dio što bi, kako kaže, bilo dodatno opterećenje za konobare koji rade piše Klix.
“Ako sve bude prema zakonu – propali smo”, rekao nam je.
Poseban problem će mu predstavljati, kako kaže, hladniji dani jer u toplijem periodu može imati otvorenu baštu gdje je dozvoljeno pušenje.
Potpuna zabrana
Naišli smo i na nekoliko kafića gdje su nam vlasnici rekli da će u potpunosti zabraniti pušenje te će biti dozvoljen samo IQOS kako zakon i nalaže. Jedan od ugostitelja nam je rekao da je i sam nepušač te da nema nikakvu dilemu na koji način urediti svoj objekat. Smatra kako će se gosti brzo navići jer je sve stvar navike.
Odlučio se da će jedan dio van ugostiteljskog objekta ograditi i staviti grijalicu kako bi se tu moglo pušiti. Još jedan ugostiteljski objekat u Sarajevu će u potpunosti biti nepušački kako bi se tu mogla služiti i hrana.
Ventilacija kao jedna od mogućnosti
S druge strane, manji ugostiteljski objekti su se odlučili da će u potpunosti biti pušački na što imaju pravo ako im je površina manja od 50 kvadratnih metara. Ovu praksu će primijeniti nekoliko kafića, što su nam potvrdili i vlasnici i ugostiteljski radnici.
Rijetki još uvijek nisu sigurni šta uraditi iako rok ističe ubrzo – spremni su čak čekati i inspekciju jer nisu sigurni na koji način riješiti ovaj problem, osim što planiraju postaviti ventilaciju. Pojedini smatraju kako je to, ipak, skupo ulaganje jer njihovi objekti ne zarađuju toliki novac.
Neki vlasnici ovakvih objekata nisu bili raspoloženi za razgovor, ali smo primijetili da su ogradili vanjske bašte kao prostor za pušenje u zimskim danima, dok su pojedini i manje prostore ogradili te tako podijelili na pušački i nepušački dio.
Objavljena i mapa kafića koji su ovo već uradili
Na Facebook stranici “Zdravlje je zakon”, koja se vodi kao istoimena javna kampanja za podršku efikasnih zakona za kontrolu duhana u BiH, objavljena je mapa ugostiteljskih objekata u kojima je pušenje zabranjeno.
Napomenimo da vjerovatno nisu navedeni svi objekti koji su primijenili zakon.