„Crni petak“ (Black Friday, eng.) ove godine pada na 29. novembar, posljednji petak u mjesecu, a već danima mnogi najavljuju popuste baš na ovaj datum (i koji dan ranije). Tako, gdje god da se okrenete, vide se reklame o popustima, bilo na internetu, odnosno online kupovini, ili na bilbordima i plakatima na ulicama gradova.
Čekanje i guranje
Ako je suditi prema prethodnim godinama, i ovog „Crnog petka“ bit će ogromne gužve u tržnim centrima i trgovinama, pa ko krene u pohod na jeftiniji komad odjeće, obuće, tehnike, kućanstva, neka se pripremi za čekanja i guranja.
Ovu šopingmaniju je prokomentirao dr. Željko Šain, profesor Ekonomskog fakulteta UNSA-e. Postoji nekoliko verzija kako je uopće nastao „Crni petak“ u SAD, odakle je sve i krenulo, a Šain smatra da ima istine u onoj teoriji da su na taj dan robovi bili najjeftiniji, pa su se i najviše prodavali.
– To je jedan marketinški potez koji u okviru trgovinske industrije nastoji što više prodati roba pa i usluga za taj dan. Ali samo porijeklo nastanka toga, kako se govori, nije humano. Ako je ta priča tačna, onda je stvarno amoralno da se to forsira u civiliziranim zemljama – rekao je Šain.
Na višegodišnje tvrdnje da prodavači prije „Crnog petka“ povise cijene proizvoda da bi ih potom samo prividno smanjili, prof. Šain kaže kako za takvo nešto nema dokaza.
Finansijski efekt
– Samo trgovanje na taj dan, u svim elementima, nije dobronamjerno prema kupcima, već prema prodavačima, gdje se kupci koriste kao sredstvo brzog ostvarivanja prihoda i brze zarade – istakao je Šain.