U BiH, neželjeni pozivi i SMS poruke sa nepoznatih brojeva, često korišteni za prodaju i reklamiranje, uskoro bi mogli postati prošlost.
Naime, Regulatorna agencija za komunikacije BiH je objavila aukciju za nabavku usluga registra “Ne zovi”, javlja Akta.ba.
“Predmet javne nabavke je izrada, nabavka licenci, instalacija softvera, i održavanje registra “Ne zovi”, navedeno je u objavljenoj aukciji.
Procijenjena vrijednost ove nabavke iznosi 100.000 KM sa PDV-om, a rok za isporuku je 90 dana od stupanja ugovora na snagu.
KOMERCIJALNA KOMUNIKACIJA
Inače registar “Ne zovi” je registar telefonskih brojeva potrošača koji ne žele da primaju pozive trgovaca putem telefona i sms/mms poruka u svrhu prodaje proizvoda ili usluga.
U registar se upisuju fiksni i mobilni telefonski brojevi. Svi operatori fiksne i mobilne telefonije bit će obavezni da to omoguće svojim krajnjim korisnicima.
Podsjetimo, Regulatorna agencija za komunikacije BiH u svoj Plan rada za 2024. godinu uvrstila je uspostavljanje softverskog alata za registraciju korisnika za zaštitu od neželjenih komunikacija “Ne zovi”.
ZAKON O ELEKTRONSKOM PRAVNOM I POSLOVNOM PROMETU
Prema njihovim riječima, Zakonom o elektronskom pravnom i poslovnom prometu (“Sl. glasnik BiH”, br. 88/2007) RAK BiH je obavezan da vodi listu u koju se bez naknade mogu upisati sva fizička i pravna lica koja su isključila opciju da im se dostavlja komercijalna komunikacija.
“Sa ciljem izvršenja, potrebno je uspostaviti poseban elektronski registar krajnjih korisnika, kao bazu telefonskih brojeva čiji nosioci nisu saglasni da se prema njima vrši komercijalno komuniciranje. Registar treba omogućiti krajnjem korisniku da samostalno i automatski registruje ili deregistruje svoj broj u ovoj bazi”, naveli su ranije iz RAK BiH.
Kako objašnjavaju, obaveze prema ovom zakonu odnose se na davaoce usluga informacijskog društva.
“Usluga informacijskog društva se u ovom smislu definiše kao usluga koja se uobičajeno pruža za naknadu elektronskim sredstvima na daljinu i na pojedinačan zahtjev korisnika, a naročito: online prodaja robe i usluga, online davanje informacija, online reklamiranje, elektronski pretraživači i mogućnost traženja podataka, kao i usluge kojima se prenose informacije putem elektronske mreže i omogućava pristup takvoj mreži ili čuvaju informacije korisnika”, istakli su.
Iako Regulatorna agencija za komunikacije (RAK) u BiH neće biti nadležna za praćenje i sankcionisanje davalaca usluga koji se odnose na registar “Ne zovi”, inspekcijski nadzor nad primjenom zakona obavljat će inspektori ministarstva nadležnog za informacijsko društvo.
Ova regulacija bi trebala omogućiti potrošačima veću zaštitu od neželjenih poziva i poruka, dok će nadležni organi osigurati da davatelji usluga poštuju zakonske odredbe.