Davor Savičić završio je danas na listi sankcionisanih osoba u Velikoj Britaniji. Riječ je o osobi iz Doboja za koju je FUP u novembru prošle godine podnio izvještaj Tužilaštvu BiH zbog postojanja osnova sumnje da je bio član paravojne grupe “Wagner”.
Na osnovu nekoliko videa na Telegramu i ruskoj mreži Vkontakte, RSE je utvrdio da je Savičić moguće ponovno aktivan kad je riječ o ruskoj invaziji u Ukrajini, kao i da stoji iza plaćeničke grupe “Vuk”.
Za njega se pisalo i da je bio član Wagnera, a da se kasnije priključio regularnoj ruskoj vojsci.
Separatizam u istočnoj Ukrajini
Savičić je bio i dio ruske kompanije “M Invest”, koja se našla na američkoj crnoj listi zbog veza s Jevgenijem Prigožinom, koji je bio vođa Wagnera.
To je bila tajna kompanija koja nema adresu, broj telefona ili neke službene podatke, a regrutira stotine bivših ruskih vojnika, većinom specijalaca. Na crnoj listi je završila zbog povezanosti sa separatistima u istočnoj Ukrajini.
Savičić je, kako su ranije objavljivali svjetski mediji, među kojima i „Guardian“, bio dio “PMC Wagnera”, a njegovo stalno prebivalište je u ruskom Himkiju. On je ranije negirao svako svoje djelovanje u ovoj paravojnoj organizaciji te isticao da se bavi građevinskim poslovima.
– U Doboju imam porodicu, a sina iz prvog braka namjeravam dovesti sebi. U RS i Srbiju ne planiram dolaziti. Građevina mi je jedini posao, a s ratovanjem nemam nikakve veze – govorio je Savičić za srbijanske medije.
Međutim, priznao je ranije da je neko vrijeme proveo na istočnoukrajinskom ratištu u okolici grada Luganska, ali da je nakon ranjavanja završio svoj ratni put.
Denis Korotkov, novinar ruskog nezavisnog medija, naveo je ranije kako je Savičić bio dio “Wagnera” te da za to postoje dokazi. Tvrdio je da su Savičića nekoliko puta svjedoci vidjeli u kampu za obuku u ruskom selu Molkinu, neformalnom sjedištu “Wagnera”.
Ratni zločini
Za Savičićevo ime domaća javnost je čula 2001. godine, kada je optužen kao jedan od učesnika nezapamćenog zločina u Beranima, kada je od podmetnutog eksploziva u kafe-baru “Holivud” ubijeno šest osoba. Sud je 2009. godine Savičića oslobodio krivice u ovom slučaju.
Mediji u Bosni i Hercegovini i Srbiji su za Savičića pisali i da je tokom rata u BiH bio pripadnik paravojne grupe Srpska dobrovoljačka garda, koju je predvodio Željko Ražnatović Arkan.
Grupe koje je predvodio Ražnatović sumnjiče se da su počinile ratne zločine u Bijeljini, Sanskom Mostu i Bosanskom Šamcu. Arkan je pred Međunarodnim sudom u Hagu 1999. optužen za ratne zločine, ali mu nije suđeno, jer je godinu dana kasnije ubijen u beogradskom hotelu Interkontinental.