Denis Stojnić nije se pojavio u Sudu Bosne i Hercegovine na ročištu (bilo zakazano za 31. oktobar) radi izjašnjenja o krivici po potvrđenoj optužnici zbog krivičnog djela primanje nagrade ili drugog oblika koristi za trgovinu utjecajem.
Iako je uredno obaviješten, svoj izostanak nije opravdao, a njegov dosadašnji branitelj advokat Omar Mehmedbašić otkazao mu je punomoć za zastupanje.
Sud je novo ročište za izjašnjenje o krivici zakazao za 8. novembar u 13 sati. Do tada će se utvrditi zašto nije pristupio prethodnom, a bit će priveden ako se ne odazove na ročište, odlučio je Sud BiH.
Koristio počasnu značku OSA-e
Podsjetimo, optužnica Tužilaštva Bosne i Hercegovine protiv Stojnića, sarajevskog ugostitelja i MMA borca, potvrđena je 20. septembra ove godine.
On se sumnjiči da je, koristeći počasnu značku Obavještajno-sigurnosne agencije BiH (OSA), koju je navodno dobio od bivšeg šefa OSA-e Osmana Mehmedagića Osmice, a koristeći to poznanstvo i iskaznicu, određenim licima pogodovao u zamjenu za novac kad su u pitanju sigurnosne provjere.
Sud je prethodno sredinom septembra prihvatio prijedlog Tužilaštva BiH te odlučio da se Stojniću produžavaju mjere zabrane i to zabrana putovanja van granica BiH.
Od njega su privremeno oduzete sve važeće putne isprave, kao i drugi dokumenti koji mogu poslužiti u navedenu svrhu, te je optuženom zabranjen prelazak državne granice uz korištenje lične karte, kao i drugih dokumenata.
Uvedene su i mjere u vidu obaveznog povremenog javljanja i to da se Stojnić obavezuje da se javlja, jednom mjesečno, svakog prvog ponedjeljka u mjesecu, u Policijsku stanicu Stari Grad Sarajevo.
Stojniću je zabranjeno i sastajanje i bilo koji način komuniciranja sa određenim osobama koje su predložene kao svjedoci i stručna lica u optužnici. Kontrola opravdanosti ovih mjera će se vršiti svaka dva mjeseca.
Sud je naglasio da se “optuženi posebno upozorava da mu se može odrediti pritvor ukoliko ne bude postupao u skladu sa svim izrečenim mjerama iz ovog rješenja”.
Mjere zabrane
U svom prijedlogu Tužilaštvo je, između ostalog, istaklo da smatra da su mjere zabrane putovanja i obaveznog povremenog javljanja neophodne radi osiguranja prisustva Stojnića u postupku, kao i sprečavanje njegovog bjekstva.
“Ovo posebno iz razloga, što su krivična djela počinjena iz koristoljublja, odnosno s namjerom pribavljanja imovinske koristi, i to tako što je u više navrata posredno i neposredno zahtijevao i primao nagradu za sebe ili drugog, koristeći svoj društveni ili utjecajni položaj ili drugi status posredovao da službeno ili odgovorno lice u institucijama BiH izvrši ili ne izvrši službenu ili drugu radnju”, navode iz Tužilaštva.
Također, Tužilaštvo je istaklo da Stojnić često poslovno putuje izvan BiH gdje je “sigurno ostvario brojne poslovne i prijateljske veze, a koje bi sigurno mogao iskoristiti kako bi se dao u bijeg i samim tim onemogućio nesmetano vođenje ovog postupka”.
“Optuženi je svjestan svog procesnog položaja, kao i težine i brojnosti inkriminacija koje mu se stavljaju na teret.
U odnosu na mjeru zabrane sastajanja i kontaktiranja, Tužilaštvo BiH je navelo da je ista i dalje potrebna, kako bi se optuženi spriječio da izvrši nedozvoljen uticaj na svjedoke, odnosno provođenje dokaznog postupka”, navode iz Tužilaštva.
Na ivici egzistencije
Tokom ročišta za razmatranje prijedloga Tužilaštva u septembru, Stojnićev tadašnji branilac Omar Mehmedbašić naveo je da se protive mjeri zabrane putovanja iz razloga što je optuženi profesionalni borac i njegova egzistencija zavisi od mečeva u inostranstvu.
Nadalje je istakao da je Tužilaštvo BiH do sada tri puta odobrilo optuženom da napusti BiH i ode u inostranstvo radi mečeva, nakon čega se on vratio.
Branilac je naveo da optuženi ima ženu i djecu, te da živi samo od svog rada. U pogledu ostalih mjera zabrane, odbrana je istakla da se ne protivi. Na kraju branilac je predložio da se optuženom ukine mjera zabrane putovanja, jer je optuženi na ivici egzistencije.
Tužilaštvo BiH je istaklo da se protivi prijedlogu odbrane, te je istaklo da je ovakav prijedlog prije svega i proizašao iz ovoga što optuženi često napušta teritoriju Bosne i Hercegovine.
“Isti ima poslovne veze izvan BiH, a samim tim i prijateljske koje su proizišle iz tih poslovnih. Ovde se radi o novoj fazi postupka nakon potvrđivanja optužnice, gdje su izgledi vjerovatnoće da će optuženi krivično odgovarati za poduzete radnje, podignut na jedan veći nivo”, navlei su tužioci.
S druge strane, Tužilaštvo je istaklo da optuženi nije poštovao u potpunosti izrečene mjere zabrane, iste je prekršio u nekoliko navrata tačnije mjeru obaveznog javljanja nadležnom državnom organu.
Na kraju, Tužilaštvo BiH je istaklo da se samo mjerom zabrane putovanja može postići da se postupak dovede do samog kraja.
Postoji potreba za mjerama
Sud je zaključio, a suprotno prigovorima odbrane, da i dalje postoji potreba za izrečenim mjerama zabrane. Uzeo je u obzir sve okolnosti slučaja i zaključio da se nisu promijenile u odnosu na period kada su prema osumnjičenom Stojniću izrečene mjere.
Navodi se “da se okolnosti koje su u prethodnom toku postupka opravdavale primjenu ovih mjere zabrane nisu promijenile te da i dalje postoje okolnosti iz kojih proizilazi osnovana bojazan da bi optuženi mogao preduzimati radnje usmjerene na bjekstvo ili pak skrivanje, na koji način bi ugrozio dalje vođenje ovog krivičnog postupka.”
Sud precizira da dokazi dostavljeni uz optužnicu potvrđuju postojanje osnovane sumnje da je optuženi, u vršenju krivičnog djela koje mu se stavlja na teret, koristeći svoj društveni ili utjecajni položaj, ostvarivao kontakte sa visokorangiranim osobama u državnim institucijama, te je u više navrata od više lica zahtijevao i primio nagradu za sebe ili druga lica, da posreduje kod službenih lica u institucijama BiH.cjena je Suda da bi optuženi mogao iskoristiti navedene kontakte, kako bi mogao pobjeći, sakriti se, otići u nepoznato mjesto ili u inostranstvo, a sve u cilju onemogućavanja nesmetanog vođenja ovog krivičnog postupka.
Sud je imao u vidu navode odbrane da je optuženi Stojnić profesionalni borac, da živi od mečeva u inostranstvu, te da mu je do sada Tužilaštvo tri puta dozvolilo da napusti BiH.
“Međutim, ali uzimajući u obzir sve druge okolnosti koje postoje na strani optuženog i koje ukazuju na opasnost od bjekstva, Sud je stava da navedena mjera zabrane i dalje treba ostati na snazi.
Sud ostavlja mogućnost da se optuženi obrati i u budućnosti Sudu za dozvolu za napuštanje teritorije BiH, ukoliko postoje opravdani razlozi, a o čemu će Sud donijeti odluku u svakom konkretnom slučaju”, navode iz Suda BiH.