Subota, 23.11.2024.

Gdje su nestale 272 džamije Beograda i zašto Bajrakli džamija više ne uči ezan sa minareta?

Četvrtak, 31.10.2024. | Na mreži | Najnovije

Beograd, nekadašnji značajan centar Osmanskog carstva, bio je dom za oko 270 džamija, većinom smještenih u dijelovima Dorćola i oko beogradske tvrđave. Ove džamije bile su sastavni dio kulturnog i arhitektonskog pejzaža Beograda. Na mjestu današnje Narodne skupštine nalazila se Batal džamija, poznata po svojoj monumentalnosti, a korištena je kao štala prije nego što je srušena. Lučka džamija, koja je bila smještena u blizini današnjeg Brankovog mosta, predstavljala je još jedno svjedočanstvo osmanskog prisustva, ali je, poput mnogih drugih, nestala nakon povlačenja Osmanlija i sticanja nezavisnosti Srbije.

Prostor na kojem su nekada stajale ove džamije danas je ispunjen modernim građevinama i saobraćajnicama. Tokom različitih perioda urbanističkog preuređenja, mnoge od njih su srušene ili preuređene u druge objekte, gotovo izbrisavši tragove islamskog naslijeđa u glavnom gradu.

Bajrakli džamija – jedini preostali svjedok

Danas je Bajrakli džamija jedina aktivna džamija u Beogradu, simbolično podsjećajući na islamsku prošlost grada. Iako još uvijek služi kao mjesto molitve, njezin status u modernom Beogradu nosi određena ograničenja. Naime, ezan, poziv na molitvu, ne odjekuje s njenog minareta kao nekada. Razlog za to leži u urbanističkim ograničenjima i regulacijama, koje, prema vlastima, osiguravaju suživot u multikonfesionalnom Beogradu.

Kultura nestalih džamija i zaboravljeni dijelovi historije

Bajrakli džamija ostaje čuvar dijela beogradske historije koju mnogi prolaznici možda i ne primijete. Džamije koje su nekada krasile Beograd nisu bile samo mjesta molitve, već i društvene institucije – mjesta okupljanja, obrazovanja i kulturnih aktivnosti. Sa svakom srušenom džamijom nestao je i dio kulture, tradicije i identiteta koji su vijekovima oblikovali ovaj grad.

Nestanak ovih džamija pokreće pitanje očuvanja kulturnog naslijeđa i važnosti tolerancije prema različitim kulturama koje su nekada bile sastavni dio života u Beogradu. Bajrakli džamija, iako sama među građevinama koje svjedoče nekim drugačijim vremenima, ostaje ponosni svjedok multikonfesionalne prošlosti Beograda.