Srijeda, 30.10.2024.

10 sekundi je dovoljno hakerima da vam ukradu Gmail“nalog

Srijeda, 30.10.2024. | Najnovije | Tehnologija

Gugl kaže da postoji više od 2,5 milijardi Dži-mejl (Gmail) naloga, tako da nije iznenađujuće što je za hakere pristup Dži-mejl (Gmail) nalozima prioritet, bez obzira na ciljeve napada.

Kada se suoče sa bezbednosnim upozorenjima na svom Dži-mejl (Gmail) nalogu, prva stvar koja mnogima padne na pamet je da zatraže pomoć, i to je trenutak kada možete postati žrtva za 10 sekundi.

Da biste razumeli bezbroj načina na koje možete izgubiti pristup svom Dži-mejl (Gmail) nalogu potrebno je samo da posjetite zvaničnu zajednicu podrške za Dži-mejl (Gmail). Tu je sve – od zaboravljene lozinke pa čak i korisničkog imena koje se koristi za prijavu, problema sa dvofaktorskom autentifikacijom, nemogućnosti da se resetuje lozinka pomoću procesa oporavka naloga, do toga da se neko drugi prijavi i zaključa nalog i još mnogo toga.

Zvanični forum za podršku, kao i mjesta kao što je Dži-mejl (Gmail) „subreddit“, mogu biti od pomoći, ali loša vijest je da se mnogi ljudi, kada se suoče sa bezbjednosnim problemom kao što je hakovanje mejl naloga, uspaniče a to znači da traže pomoć na društvenim mrežama. I tu počinju nevolje.

„Ne znam kako da to jasnije kažem: ne tražite pomoć da pristupite svom Dži-mejl (Gmail) nalogu, ili bilo kom nalogu u tom slučaju, na X-u, Fejsbuku, Instagramu ili bilo kojoj platformi društvenih mreža“, kaže haker i analitičar Dejvi Vinder za Forbs. „Traženje zvaničnih vodiča za pomoć na mreži na Gugl traje samo nekoliko sekundi, otprilike onoliko koliko je potrebno grabežljivim hakerskim botovima da napadnu ako zatražite pomoć na X-u. Prijetnja bezbjednosti mejl naloga koju predstavlja vojska botova na X-u nije samo stvarna, već je i veoma opasna jer pogađa kada je žrtva najranjivija.

Vajder je objasno to kroz mali eksperiment koji sam izveo na X-u gdje je objavio da mu je Dži-mejl (Gmail) nalog hakovan. Bilo je potrebno manje od 10 sekundi da se aktiviraju botovi i manje od pet minuta da dobije od njih gomilu istih, šablonskih odgovora: „Ista stvar se desila meni/mom prijatelju/nekome koga znam – kontaktirajte nekoga@negdje i oni će vam pomoći da vratite svoj nalog.”