Subota, 26.10.2024.

Po papirima kamenolom iznad Jablanice je u vlasništvu Vlade HNK: Hoće li građani tužiti Vladu?

Nedjelja, 06.10.2024. | Najnovije | Vijesti

– To je kombinacija obilnih padalina, prirodne nepogode i ljudskog faktora. Njihov ministar sigurnosti je najavio istragu, riječ je o navodno ilegalnom kamenolomu koji se napunio kao jezero, stvorila se prirodna brana koja je popustila. Dogodio se lom brane, visoke brane od 20-ak metara, što je najgore.

Stvara se ogroman val, velika kinetička energija, spominje se hiljadu tona kamenja koje su rušile sve pred sobom i sravnile naselje – pojašnjava hrvatski stručnjak Tomislav Novosel koji je opisao kako je došlo do ove tragedije. Isti smatra da možda ne bi bilo nijedne žrtve da se to nije desilo.

Sporni kamenolom – šta znamo o njemu?

“O tom kamenolomu ne znam ništa, navodno je neka porodica Honđo vlasnik. U Donjoj Jablanici ne bi bilo žrtava da nije kamenoloma – izjavio je Nermin Nikšić premijer Federacije Bosne i Hercegovine.

Porodična kompanija koja upravlja radovima u kamenolomu je u vlasništvu Dženana Honđo. Njegovi iskopavaju granit godinama. Dženan je u društvu kriminalaca zbog kojih građane ne idu gore jer ih je strah piše Crna-Hronika

Međutim šta kaže papirologija

Kamenolom se nalazi na KO Donja Jablanica na parceli broj 1229/1. pod nazivom “Rečina – Ravni Bor”Upravo ova parcela nalazi se u vlasništvu šumskog predužeća “D.D.O. Šumarstvo “Srednje -Neretvansko”.

Odlukom Vlade HNK broj:01-343/02 od 04.03.2002.godine (“Sl.novine HNK” broj:1/2002) preduzeće Šumarstvo “SREDNJE NERETVANSKO”d.d. Mostar je uvršteno na Listu privrednih društava nad kojima Vlada HNK vrši ovlaštenja i obaveze vlasnika državnog kapitala.

Što znači da je vlasnik spornog kamenoloma Vlada Hercegovačko-neretvanskog kantona.