Turska prijava za registraciju doner kebaba kao tradicionalnog turskog proizvoda u Evropskoj uniji izazvala je oštre reakcije u Njemačkoj.
Međunarodna federacija za doner kebab iz Istanbula podnijela je prijavu sa ciljem da se doner prizna kao turski proizvod i da se zaštite standardi njegove proizvodnje, piše turski Hurijet.
U službenom listu EU od 24. aprila objavljena je turska aplikacija i počeo je da teče rok od tri mjeseca za žalbe prije donošenja konačne odluke.
Ukoliko turska prijava bude prihvaćena, doner kebab će dobiti istu zaštitu kao italijanska pica napolitana i francuski šampanjac.
To znači da samo kebab koji ispunjava određene kriterijume može da bude označen kao doner a nepoštovanje za posljedicu može da ima kažnjavanje, prenio je Hurijet.
Na to je primjedbe iznijela Njemačka, koja ukazuje na ‘veliki kulturni značaj’ donera u zemlji. Ta brza hrana, koju su u Nemačku donijeli turski doseljenici, postala je veoma popularna i trećina Nijemaca navodno jede doner najmanje jednom mjesečno.
Mnogi u Nemačkoj tursku aplikaciju za zaštitu doner kebaba vide kao napad na njihov kulturni identitet.
Biznis vrijedan 3,5 milijardi eura
– Doner kebab je postao nacionalna brza hrana u Nemačkoj – rekao je portparol njemačkog ministarstva za hranu.
– Uvođenje novih standarda u proizvodnju moglo bi da potkopa njegovo jedinstveno prilagođavanje u Nemačkoj – dodao je, preneo je Hurijet.
Turski prijedlog uključuje standarde za debljinu komada i specifične karakteristike mesa. Navodi se da doner mora da bude sječen horizontalno debljine 3-5 milimetara i napravljen od jagnjetine i govedine a ne teletine, što je uobičajeno u Nemačkoj. Pileći doner mora da se siječe na debljinu od 1-2 centimetra.
– U Turskoj nema donera kao što ga mi pravimo ovdje – rekao je majstor donera iz Berlina Arif Keleš za časopis Štern.
– Prihvatanje turske aplikacije stvorilo bi nam značajne izazove – istakao je Keleš.
Hurijet piše da je u pitanju veliki ekonomski ulog jer se vrijednost industrije doner kebaba u Evropi procjenjuje na 3,5 milijardi eura, prema Turskoj asocijaciji proizvođača donera u Evropi, prenosi Kurir.