Vatrogasci širom Hercegovine će se suočiti s požarima koristeći prilično oskudne resurse. Iako su planirana sredstva u iznosu od 30 miliona KM bila predviđena u prošlogodišnjem budžetu nova vladajuća većina ih je povukla, ostavljajući vatrogasce bez potrebnih resursa.
Nedostatak novca rezultirat će time da se vatrogasci, posebno u Hercegovini, moraju suočiti s požarima s ograničenim kapacitetima, često se oslanjajući na neobučene mještane za pomoć.
Ova situacija dolazi u vrijeme kada meteorolozi i klimatolozi upozoravaju na mogućnost ekstremno toplijeg ljeta, toplinskih valova i suše.
Prošle godine, Europa je zabilježila svoje najtoplije ljeto do sada, što je rezultiralo velikim brojem šumskih požara.
I u Bosni i Hercegovini situacija je bila katastrofalna, posebno u Hercegovini, gdje je čak 60 posto požara u cijeloj Federaciji BiH zabilježeno.
Petar Jurić, zapovjednik Profesionalne vatrogasne jedinice Mostar, ističe za Večernji list kako njihova jedinica redovno osigurava određeni broj sezonskih vatrogasaca uz podršku Grada Mostara. No, uprkos ljudskim resursima, uvijek postoji potreba za boljom opremom i nabavkom novih vozila.
Ipak, postoji određena utjeha u činjenici da je Bosna i Hercegovina postala punopravna članica Mehanizma EU-a za civilnu zaštitu, što donosi određene prednosti. Prošle godine, ovaj mehanizam je imao impresivnu flotu od 13 aviona za gašenje požara, uključujući deset kanadera, dva zračna traktora i jedan helikopter.