Mještani uz Savu brinu zbog prizora tamne rijeke. Promjenu boje izazvalo je cvjetanje algi, što je, prema riječima predsjednika ribarske porodice Jesenice, “nažalost česta pojava”. Mještane Jesenica i Žirovnice, u Sloveniji, ovih dana brine pogled na tamnosmeđu Savu.
Ali vlasti nisu zabrinute – promjenu boje izazvalo je cvjetanje algi. Pokazali su to rezultati uzetih uzoraka koji su analizirani u Agenciji za zaštitu okoliša, priopćili su za N1 iz općine Jesenice.
“Zbog produženog vremena zadržavanja vode u akumulaciji hidroelektrane Moste došlo je do umnožavanja planktonskih dinofitnih algi (iz klase Dinophyceae)”, navodi se u analizi koju je naručilo Vodoprivredna kompanija Drava.
Prema njihovim riječima, pojava ne predstavlja prijetnju zdravlju ljudi i životinja. I opština Jesenica je na svom sajtu napisala da su vatrogasci pregledali i rijeku i njenu obalu.
“Oni su bili posebno pažljivi na moguće curenje opasnih, bioloških ili hemijskih supstanci u rijeku”, navodi se.
Komandant lokalne civilne odbrane Igor Arh o incidentu je obavijestio i čeličanu SIJ Acroni, gdje bi odmah trebali pregledati otpadne vode tvornice radi eventualnog ispuštanja u rijeku, navodi se i na sajtu. O mutnoj vodi Arh je razgovarao i sa predstavnicima ribarske porodice Jesenice.
“Nažalost, ovo je normalan događaj koji se dešava krajem aprila ili početkom maja”, komentirao je za N1 Janez Šlibar, predsjednik ribarske porodice Jesenice.
Prema njegovim riječima, to se događa zbog prevelike količine organske materije, uključujući fekalije, i (pre)tople vode. Kako je rekao, to je prirodna pojava koja traje dvije do tri sedmice, a zatim nestaje. Ribarska porodica iz Jesenica nam je objasnila da se ova “mračna” tačka kreće uz rijeku uz vjetar.
„Nije uvijek na istom mjestu, u subotu, kada je duvao vetar, bilo je samo u klisuri. Jučer se, međutim, zbog suprotnog smjera vjetra pomjerilo naviše”, objasnili su dalje.
Prema riječima ribara, ove godine cvjetanje je nešto intenzivnije. Uzrok bi, kako navode, mogle biti i prošlogodišnje poplave, kada se u vodu slilo mnogo bioloških supstanci. Trenutno cvjetanje algi ne utiče na riječnu faunu, jer alge tokom cvjetanja troše kiseonik iz vode, a ribe se povlače u čisti dio rijeke.
“Međutim, moglo bi imati efekta da su ove alge u plićaku”, zaključila je ribarska porodica. Posljednji put intenzivnije cvjetanje algi uočeno je u maju 2016.