Četvrtak, 24.10.2024.

OVI UREĐAJI VAM TROŠE NAJVIŠE STRUJE! Postoje načini da smanjite potrošnju i račune, pogledajte kako

Četvrtak, 14.12.2023. | Lifestyle | Najnovije

Hrvatska vlada je uvela paket mjera za zaštitu domaćinstava i privrede od rasta cijena koji je donesen 2022. godine, piše “Poslovni Dnevnik”. On je jesenas produžen na rok od šest mjeseci, do 31. marta 2024. godine.

Cijena električne energije zamrznuta je za građane, privredu i institucije. Uređaji koji su najveći “gutači” električne energije u domaćinstvima su: mašina za pranje i sušenje veša, pranje posuđa, frižideri i televizori.

Barem tri od ta četiri uređaja posjeduje skoro svako domaćinstvo. Energetski institut Hrvoje Požar iz Zagreba sproveo je projekat “Uštedi energiju!” dajući građanima savjete za energetski efikasno korišćenje kućnih uređaja.

Mašine za pranje posuđa

Umjesto pranja posuđa na ruke, preporučuje se korišćenje mašine za pranje posuđa jer se time štedi i struja i voda. Takođe se preporučuje korišćenje kratkog programa pranja s niskim temperaturama.

Što je kapacitet mašine za posuđe veći, to je veća i potrošnja električne energije i vode. Stoga je savjet da se prije kupovine mašine uzme u obzir kolike su potrebe domaćinstva za pranjem. Savjet je i da se prije početka pranja prostor mašine dobro popuni, a posuđe u nju složi tako da se maksimalno iskoristi prostor.

Mašine za pranje i sušenje veša

Budući da sredstva za pranje veša i omekšivači zagađuju okolinu, stručnjaci preporučuju njihovu umjerenu upotrebu. I kod mašine za veš preporučuje se pranje na nižim temperaturama jer je tada potrošnja energije znatno manja.

Bubanj ne treba natrpavati do vrha, ali ni prati “pola bubnja”. Stručnjaci kažu da je mašina puna kad vam stane šaka u bubanj bez pritiskanja odjeće. I u ovom slučaju vrijedi pravilo: što je veći kapacitet mašine, veća je potrošnja energije i vode.