Generalna skupština Ujedinjenih naroda izglasalo je poziv na trenutni humanitarni prekid vatre u ratom razorenoj Gazi, a među 153 zemlje koje su podržale rezoluciju ovaj put je bila i Hrvatska.
U oktobru je Hrvatska bila među 14 država koje su glasale protiv rezolucije Ujedinjenih naroda o uspostavi humanitarnog primirja u Pojasu Gaze, ali su ovaj put odlučili promijeniti mišljenje.
Nakon što su prošli put glasali protiv, mnoge oči su bile uprte u Hrvatsku s obzirom na brojne kritike koje su im upućene zbog toga što su se protivili rezoluciji o primirju u Gazi. Nešto više od mjesec dana kasnije, ta kritika je očigledno urodila plodom.
Ovaj put je tokom glasanja, umjesto prethodnih 14, protiv bilo 10 zemalja od kojih su evropske bile samo Austrija i Češka, a Mađarska koja je prošli put bila protiv, sada je bila suzdržana. Protiv su za posljednju rezoluciju glasale SAD, Izrael, Gvatemala, Liberija, Mikronezija, Nauro, Papua Nova Gvineja i Paragvaj, a suzdržane su bile 23 zemlje.
Rezolucije Generalne skupštine UN-a nisu obvezujuće, ali imaju političku i diplomatsku težinu te u velikoj mjeri otkrivaju geopolitičke prilike.